Jaký je rozdíl ve vinutí motoru čerpadla 3x230V a 3x400V?

(1/5) > >>

Pavel Kalenda:

Jaký je čistě z praktického hlediska vlastně rozdíl ve vinutí motoru 3x230V a 3x400V u ponorného odstředivého nebo vřetenového čerpadla pro čerpání vody z vrtané studny?

Z technikcého hlediska je mi to vlastně jedno a ani neplánuji s tí, jakkoli operovat, jen vybírám čerpadlo a prodejce mi není schopen říci jiný rozdíl než ten, že je to jinak navinuto.
Co to ale pro mě znamená ve výběru?  o:-)

Václav Třetí:
U nás máme jmenovité napětí sítě 3x230/400V, motor čerpadla musí být navinut a zapojen na 3x400V. Čerpadlo s motorem navinutým pro 3x230V by muselo být napájeno ze sítě 3x133/230V nebo ze sítě D 3x230V.
U běžných patkových a přírubových motorů lze zapojení Y/D měnit přepojením na svorkovnici, u čerpadel tato možnost není.

Kastner Lubomír:
Rozdíly ve vinutí jsou jak v průměru vodiče tak i v počtu závitů. Výkon motoru je ale v obou případech stejný. V našich podmínkách by byl ale trošku problém v napájení protože normálně u nás napětí 3x230V není. Ale dalo by se to napájet přes 1 fázový frekvenční měnič, kde je výstup 3x230V. A navíc inteligentní frekvenční měnič by sloužil jako perfektní ochrana.

Pavel Kalenda:
tak asi tedy budu potpávat 3x400V  :)  čerpadla používají taky právě s frekvenčními měniči, takže potom by ta varianta měniče, který má výstup 3x230V pro čerpadlo s napájením 3x230V asi dávala smysl, možná to tak prodejce myslel. výkonově to tedy bude stejné, že?

je potom nějaká cesta, jak byste doporučili chránit měnič před přepětím z blesku, který by např někde v okolí sjel do země? (jsme na samotě, bál bych se, že si vrt hluboký 30m stáhne napětí přes rozmáčené louky kolem k sobě..) ...My to můžeme mít chráněno v domě ze strany hromosvodu sebelíp, ale když přepětí přijde do domu od vody ve vrtu, tak hádám, že s měničem bude ámen a bál bych se, aby to nepokračovalo dál do domu...  co se samotného měniče týká, mám tu zkušenost že mi jiný měnič 3x400V odešel i jen kvůli kolísání napětí v síti (vesnice, kde občas spadne vedení),  což jsem nakonec řešil reklamací a předřazením UPS. 

Kastner Lubomír:
Měnič se vstupem 1x230V má výstup 3x230V a proto je vhodný pro napájení čerpadla 3x230V.  Tím se i vyhnete problémům s výpadkem fáze při poruše přívodu. Měničem pro vstupní napětí na 3x400V neuděláte výstup 3x230V. Ochranu před účinky blesku je potřeba řešit standartními prostředky - zemněním a ochranou proti blesku.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana