Lze napojit bod rozděleni na svod hromosvodu?

<< < (3/17) > >>

Pavel Horský:
Citace: Jiří Kantner  18.01.2024, 13:33

Proboha, počet svodů se určuje výpočtem a pokud tam projektatnt  svod nakreslil tak rozhodně není zbytečný. Kdyby byl zbytečný, tak je to podezřelé, protože developer šetří každou korunu.
Potlačte touhy po seberealizaci, minimalizujte lidovou tvořivost a konzultujte to s projektantem.
Pokud máte zemnič kolem domu, bude jednodušší se k němu prokopat a vytvořit odbočku pro přizemnění. Když pujdeme po detailech tak asi bude potřeba zřídit HOP.  A jen tak mimochodem jakpak máte řešenou přepěťovou ochranu?
No a dobrý projektant by to měl vidět osobně a určitě by měl zkoumat jak je řešená přepěťová ochrana. Těch potenciálních problémů tam může být víc!




 (dance) (dance) (dance) (dance)  Jinými slovy krásně napsáno přesně to samé, co jsem napsal já před vámi. Ale dobré, alespoň pan Říha ví, že nekecáme  (dance) (dance)

Pavel Horský:
Citace: Tomáš Říha02  18.01.2024, 14:13

Pochybuji že developera přiměji k nápravě odbornou firmou. Napojení na hromosvod mi  totiž taky sami navrhovali.

Co mi vlastně hrozí, pokud bod rozděleni nebude uzemněn? 


Zde na diskusích již bylo vše min. jednou vysvětleno
https://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,12952.msg380403.html#msg380403

A pokud vám ani toto nestačí, zkuste hledat pomocí vyhledávače zde na diskusích pomocí vhodně zadaného slůvka či věty. Věřím, že něco najdete.

V každém případě se díky nepřizemněnému bodu rozdělení může stát veliké lidské neštěstí a to přece nikdo nikdy nechce.
Přizemnění elektroinstala ce je jedním ze základních bezpečnostních prvků i když je to celé trochu složitější, což vám tu zřejmě nikdo vysvětlovat nebude.

Jiří Kantner:
Citace: Pavel Horský  18.01.2024, 14:25

(dance) (dance) (dance) (dance) Ale dobré, alespoň pan Říha ví, že nekecáme  (dance) (dance)

S panem Říhou soucítím, přetahování se s developerem je na dlouhé lokte a nakonec je to zákazník který potřebuje bydlet a kterého většinou ještě tlačí čas. Zákazník nemusí mít odborné znalosti aby rozporoval  třeba projekt nebo konkrétní provedení. Jen je potřeba aby se měl na koho obrátit a  aby tušil co může dělat sám a kde je potřeba práce odborníka. Námitka, že dům může stát desítky let bez možných problémů co tu popisujeme neobstojí, Zákazník v dobré víře zaplatil za službu, která měla být provedena v souladu s normami. Nestalo se tak a z tohoto pohledu se investice do existujícího hromosvodu a přepětových ochran jeví jako částečně zmařená. Pokud se to nedá do pořádku v začátku, tak každý pozdější pokus o nápravu bude náročnější a dražší.
Jak donutit developera aby situaci napravil, to netuším. Problém spočívá v tom, že developerem navrhovaná náprava je prostě nehoráznost sama: "Napojení na hromosvod mi  totiž taky sami navrhovali".
Napadá mě cesta revizní technik, co vystaví revizní zprávu s negativním vysledkem, pak  projektant co vytvoří projekt, realizační firma co napraví vše co bylo špatně. A cesta k návratu peněz utracených za tuhle akci vede přes advokáta, soudní znalce, případně soud. A to mi nepřijde v praxi jako realtime řešení. Po celou tu dobu nemáte zkolaudováno a de facto nebydlíte. Logicky se pak nabízí pragmatické dilema  jaká je pravděpodobnos t že uvidím své peníze a jaká je pravděpodobnos t že budu mezitím řešit následky úderu blesku? A co bude stát víc. dům může shořet, stejně tak se ale dá v dobré víře ve spravedlnost prosoudit celý grunt.

pegas100:
A jaký je v tom rozdíl?

Václav Třetí:
Citace: pegas100  18.01.2024, 18:30

A jaký je v tom rozdíl?


Při proudech v řádu tisíců a desetitisíců amper velice zásadní.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana

[*] Předchozí strana