Lze umístit přepěťovku do krabice společně s MET ?
Tomáš Bubela:
Do novostavby mám přiveden kabel 5x16 CU z RE na hraně pozemku. Kabel je vyveden v technické místnosti u obvodové zdi. Cca 20-30 cm od přívodního kabelu je vyveden také nerezový drát 10mm ze zemniče. Hlavní domovní rozvaděč je umístěn také v této místnosti, ale na protější stěně , cca 2,6 m daleko.
Původní návrh byl takový, že přívodní kabel bude v podlaze ( ve spodní vrstvě polystyrenu, ale zalitý betonem nebo maltou) dotažen až do rozvaděče, zpět půjde kabel do krabice s MET, která bude umístěna na obvodové zdi.
Pokud budu chtít použít přepěťovou ochranu (např. Saltek FLP B+C Maxi V/4), mám ji umístit standardně do hlavního rozvaděče nebo by byla lepší varianta, umístit ji přímo do "MET skříně", do které by samozřejmě musel být zapojen přívodní kabel ? Až pak by přívodní kabel směřoval do rozvaděče, kde by byl umístěn hlavní vypínač.
Marek Laube:
Citace: Tomáš Bubela 28.05.2020, 14:05
Pokud budu chtít použít přepěťovou ochranu (např. Saltek FLP B+C Maxi V/4), mám ji umístit standardně do hlavního rozvaděče nebo by byla lepší varianta, umístit ji přímo do "MET skříně", do které by samozřejmě musel být zapojen přívodní kabel ? Až pak by přívodní kabel směřoval do rozvaděče, kde by byl umístěn hlavní vypínač.
Nač si tahat případný bleskový proud dále do objektu, než je nutné? Je lepší se ho zbavit už na úrovni MET a dále pokračovat "čistými" vodiči (kabely).
A toto platí i pro všechny ostatní případné přívody z venkovního prostoru.
Jiří Schwarz:
Souhlasím, že to nemusí být špatný nápad...
Ale ne vždy za každých okolností.
Dnes není žádnou vyjímkou, že se rozvaděč rozdělí nějakou "přepážkou", v jedné části je "silovina" a ve druhé "inteligence"
A pokud chci cokoliv účinně chránit před přepětím, sebelepší přepěťová ochrana má degradovanou funkci, pokud není vše spojeno na jeden ochranný zemnicí potenciál, pokud možno v jednom místě, krátkými vodiči
Karel Bělohlávek:
MET je označení svorky, na které je připojeno hlavní pospojování budovy. V praxi je často realizována krabicí umístěnou pod rozvaděčem, ve které jsou pomocí ekvipotenciáln í svorkovnice propojeny příslušné ochranné vodiče na stejný potenciál.
Svodiče bleskových proudů se však většinou instalují do hlavního rozvaděče budovy. Z toho důvodu se často vytváří tvz. mezilehlá uzemňovací svorka z důvodu omezení délek připojovacích vodičů SPD. Uvedení na stejný potenciál z pohledu rozdělení bleskového proudu se tedy následně odehrává na této mezilehlé svorkovnici, nikoliv výše zmíně MET.
V praxi je také často vidět situace, kdy je krabice pod rozvaděčem (chválně nenazývám MET) pouze ukončením drátu či pásku FeZn a do rozvaděče je následně přiveden vodič CYA příslušného průřezu. MET je tedy v principu umístěna přímo v tomto rozvaděči, nikoliv v propojovací krabici pod rozvaděčem.
Citace: Marek Laube 28.05.2020, 18:39
Nač si tahat případný bleskový proud dále do objektu, než je nutné? Je lepší se ho zbavit už na úrovni MET a dále pokračovat "čistými" vodiči (kabely).
Tato úvaha je přesně opačná, než vytvoření mezilehlé svorky. V tomto případě však musí být pro instalaci SPD použita vhodná "krabice" (zřejmě skříň pro rozvaděče nebo úplný kryt) a ne běžně používaná krabice KO 125. V podstatě to znamená vytvořit speciální rozvaděč, jehož jediným účelem je uvedení vstupu instalace na stejný potenciál.
Citace: Marek Laube 28.05.2020, 18:39
A toto platí i pro všechny ostatní případné přívody z venkovního prostoru.
V tomto případě bychom se dostali do situace, kdy bychom pro každý vývod/přívod z venkovního prostoru museli vytvářet extra "rozvaděč" pro vyrovnání potenciálu, nebo vytvořit jeden speciální rozvaděč s několika SPD na vstupu do objektu a všechny kabely vedoucí vně budovy vyvést ve stejném místě.
Jan Franěk:
Osobně považuji zbavení se nebezpečného potenciálu dříve než se dostane do domu, za ideální řešení. Vše má svá ale a nejde jednoduše říci, že je to tak vhodné vždy a všude. Návrh bych nechal na zkušeném projektantovi, který bude dobře obeznámen s místní situací.
Ostatně špatné umístění přepěťovek v rozvaděči a motání rizikových kabelů mezi ostatní, patří mezi nejčastější instalační chyby.
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana