Proč se v některých spínacích zásuvkách spíná pracovní nulový vodič?
Štefan Beláň:
Jednopólové vypínání je zásadní chyba!
Jedná se minimálně o porušení stále platné normy ČSN 33 2180 "Připojování elektrických přístrojů a spotřebičů", a dále je porušena také ČSN 33 2000-4-46 ed. 2, čl. 465.1.2. (plc)
Nechápu, jak může něco takového projít zkušebnou a jak může být výrobek, který nevyhovuje ČSN, uvedený na trh.
>:(
Daniel Veceřa:
To pan Beláň> nemám předmětnou normu, ale nevím jak to myslíte? Je potřeba přerušit všechny pracovní vodiče k zařízení? I např. k stolní lampě apod. ? Domnívám se, že většina vypínačů, které jsem kdy viděl, přerušuje právě jeden.
Můžete to nějak upřesnit?
Štefan Beláň:
TO: Veceřa
Ocituji část z ČSN 33 2180 čl. 3.8:
"Jednopólové vypínání silových obvodů spínači je dovolené jen ve světelných obvodech do 250V a do 1000W a v obvodech jejichž jeden pól je spojen se zemí. Jednopólové spínače nesmí být montovány ani do středního vodiče ani do nulovacího vodiče."
Logicky u pohyblivých vedení, kde není možné zaručit který z vodičů je vodičem středním, musí být vypínány oba póly = živé pracovní vodiče.
Deklarace o max. vypínacím proudu 16A, odpovídá výkonu 3650W!
P. S. Výrobce: Elbock ČR - ELEKTROBOCK CZ >:(
Daniel Veceřa:
To pan Beláň>není vždy jeden z pracovních vodičů spojen "kdesi" se zemí?
Petr Skipala:
Citace: Miroslav Minařík 11.12.2006, 21:21
Proč se v některých spínacích zásuvkách spíná pracovní nulový vodič?
Protože u dnes správně připojeného spotřebiče nezáleží na polaritě L a N.
Představte si aut.pračku,u níž dojde ke zkratu na začátku topné spirály.Když bude v zásuvce L vlevo,vyhodí jistič.Když pračku přepojíte do zásuvky s L vpravo,tak spirálou začne procházet proud a zjistíte to až bude pračka hořet "jasným plamenem".Nikdy bych zásuvku nikomu s fází vpravo nezapojil,protože výše uvedenou závadu nemůžete vyloučit a vždy je lepší opravit vadný spotřebič než vysušovat dům po zásahu hasičů.
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana
[*] Předchozí strana