Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Jak se správně řeší vývod zemnící soustavy pro rozvaděč?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak se správně řeší vývod zemnící soustavy pro rozvaděč?  (Přečteno 17130 krát)
Jan P
Neverifikovaný uživatel @6
******
Online Online



« kdy: 27.08.2017, 19:06 »

Všimnul jsem si u souseda (novostavba) zajímavě provedeného vývodu uzemnění (aspoň tedy myslím). V každém rohu domu má 4 vyvedené pásky ze základu, které jsou u země ohnuté a na to připojen hromosvod. Z jednoho toho pásku, ze stejné svorky, je vytažena nad zemí kulatina pro rozvaděč, resp. pro krabici, kde je to spojeno se žlutozeleným drátem do rozvaděče. Když jsme se bavili jen tak, říkal, že na tomhle projektant trval.

Je to zvláštní, ale nám zase nakreslil někdo jiný extra vývod ze základu pro rozvadeč. Resp. je spojen až v betonu s pásem pro hromosvod.

Jak to tedy prosím je?
Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 28.08.2017, 20:07 »

Logicky - pokud by došlo k poškození svodu pod tím spojem, bleskový proud, který půjde z jímače do zemniče, se určitě "nevrátí",  ale bude se snažit projít elektroinstala cí.

Jednoznačně lepší, správnější řešení je pro HOP (EPS, MET) samostatný vývod ze zemniče.
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #2 kdy: 29.08.2017, 06:54 »

Ano, spoj na povrchu je mnohem náchylnější k poškození, než spoj v zemi a defacto v zemi nehrozí situace, kterou popsal kolega Schwarz.
Když to však vezmeme do detailu a spojení nad zemí bude řádně provedeno, není to nic proti ničemu. Chce to ale do budoucna provádění pravidelných revizí a ne, jak je v zemi české dobrým zvykem, udělat revizi jen výchozí kvůli kolaudaci a do budoucna se tvářit, jako že to je jen zbytečné vyhození peněz oknem......... .......

Jen se mi velice nelíbí stav provedení, který popisujete.
"V každém rohu ohnuté pásky, na které je připojen hromosvod"?
"Ze stejné svorky je vytažena nad zemí kulatina"?

Tak to musí být tedy něco!
Mě to přijde jako provizorní řešení, které pak bude při finálních úpravách terénu domu převedeno do finální verze se zaváděcími tyčemi nebo ochrannými úhelníky (trubkami).
Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 29.08.2017, 07:39 »

No, s ohledem na to že je to novostavba bych stav viděl coby závadu.
Vývod pro MET by měl trčet ze základů v místě kde bude instalována přípojnice.
Pokud si vzpomínám tak starší norma určovala délku přívodu do 0,5m nová hovoří co možno nejkratší.
Zaznamenáno
Jan P
Neverifikovaný uživatel @6
******
Online Online



« Odpověď #4 kdy: 29.08.2017, 08:40 »

Vyfotil bych to, ale přijde mi to nevhodné, dávat sem fotky něčeho, co není moje a bez souhlasu (zvlášť, když je to někdo vedle  Úsměv )

Provedení bude asi na hotovo, protože začínají už úpravy kolem domu. Přesněji je to provedeno tak, že FeZn pásek, vyvedený ze základu, je ohnut (sešlápnut) k zemi, k němu svorkama přišroubovaná tvrdá kulatina (cca. průměr 10-12mm) ze žlutozeleným návlekem. Ta vede cca. 70cm nad zem, kde je dvojitou svorkou spojena s poměrně měkkou kulatinou průměru cca. 8mm a to frčí už nahoru na střechu. A z jednoho toho pásku FeZn, je kromě té 10mm kulatiny vytažena ještě další 8mm kulatina se žz návlekem do plastové krabice na zdi, odkud vede už žlutozelený měděný drát dovnitř.
Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #5 kdy: 29.08.2017, 10:20 »

Vyfotil bych to, ale přijde mi to nevhodné, dávat sem fotky něčeho, co není moje a bez souhlasu (zvlášť, když je to někdo vedle  Úsměv )


- nikdo vás nezná
- nikdo nevíte, kde bydlíte vy a váš soused
- budete fotit jen provedení vývodů....obje kt nemusí být vidět

Není čeho se obávat a fotografie by samozřejmě napověděli daleko více, než 1000 vět.
Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Maroš Klein
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 29.08.2017, 21:48 »

...FeZn pásek, vyvedený ze základu, je ohnut (sešlápnut) k zemi...
Už i to začína stačiť...  Smutek
Zaznamenáno
Jan P
Neverifikovaný uživatel @6
******
Online Online



« Odpověď #7 kdy: 30.08.2017, 15:58 »

Rychlé foto zde


* IMG_20170830_104101.jpg (243.52 KB, 1280x960 - prohlédnuto 12221 krát.)
Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 30.08.2017, 16:26 »

Není to až tak špatně, jen dvě věci
 - pod zkušebkou už by ten okap neměl/nemusl být připojený - kvůli měření, takhle to člověk musí odpojit i od toho okapu, jinak naměří nesmysly
 - je vidět, že terén půjde ještě o 30cm výš, takže ty svorky na pásku budou v zemi. Jediný co chybí, tak je ochrana spojů proti korozi

A pak taky pravděpodobně nebude provedena ochrana proti korozi na přechodu pásku z betonu do zeminy, ale to jen hádám...

Takže úplně špatně to není, když se doladí ty drobnosti co jsem napsal výše.
Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Jan P
Neverifikovaný uživatel @6
******
Online Online



« Odpověď #9 kdy: 30.08.2017, 16:32 »

Zapomněl jsem dodat, že se jedná o připojení pouze hromosvodu. Na jednom rohu je k tomu sešlápnutému pásku připevněna ještě kulatina pro rozvaděč. Jinak na fotce je to špatně vidět, ale na FeZn pásku je smršťovací bužírka (z betonu do hlíny) - to jsem viděl, když se dělal základ.
Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #10 kdy: 30.08.2017, 20:35 »

Ani mě se to nezdá úplně zlé.
ZJinak na fotce je to špatně vidět, ale na FeZn pásku je smršťovací bužírka (z betonu do hlíny) - to jsem viděl, když se dělal základ.
A to má soused fakt kliku, protože za posledních 5 roků jsem viděl desítky RD, kde nikdo žádnou antikorozní ochranu na přechodu z betonu ven nedával. No a samozřejmě ten spoj pásek x kulatina musí být natřený, jak psal kolega Rotrekl. Další odbočka zemí přes krabici k rozvaděči principiálně špatně není.
Zaznamenáno

Zdeněk Friedrich
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 31.08.2017, 07:57 »

A to má soused fakt kliku, protože za posledních 5 roků jsem viděl desítky RD, kde nikdo žádnou antikorozní ochranu na přechodu z betonu ven nedával.
Milane asi máme všichni stejnou zkušenost a ne jen u RD. I na velkých stavbách, kde uzemnění nedělají elektrozedníci,  ale firmy elektro (mnohdy renomované) musím montéry, pokud je jiná parta vždy upozorňovat na existenci ČSN 33 2000-5-54 ed. 3, příloha NA 7. Boj s větrnými mlýny. Je to marné, je to marné, je to marné...  Jsem v rozpacích
Zaznamenáno
J Lhava
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #12 kdy: 31.08.2017, 08:05 »

Není to až tak špatně ...
Další odbočka zemí přes krabici k rozvaděči principiálně špatně není.
Až na to, že ve vyhlášce (viz § 36 odst. 3) je napsáno, že se pro novostavby přednostněpozor zřizují základové zemniče (čili veškeré uzemnění uložené v základech) a nikoli vedení a spojování zemničů mimo základy.

Podle mě to špatně je, všechny tyto spoje mají být zality v základech a ze základů mají vyčnívat jen samostatné vývody pro LPS + jeden vývod pro rozvaděč (viz § 34 odst. 6).

Správně to má totiž tazatel:
Je to zvláštní,  ale nám zase nakreslil někdo jiný extra vývod ze základu pro rozvadeč. Resp. je spojen až v betonu s pásem pro hromosvod.
Zaznamenáno
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #13 kdy: 31.08.2017, 09:41 »

...přednostně(!) zřizují základové zemniče ...

Podle mě to špatně je, všechny tyto spoje mají být zality v základech a ze základů mají vyčnívat jen samostatné vývody pro LPS + jeden vývod pro rozvaděč...
Asi se shodneme, že základový zemnič by byl nejlepší, ale vidím velký rozdíl ve vyjádřeních:
- přednostně se zřizují základové zemniče
- jinak je to špatně
Může, ale nemusí to být pravda.
Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
Ladislav Šrámek
*
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 31.08.2017, 11:00 »

Osobně souhlasím s kolegou Hlavatým a upřímně se mi nechce věřit, že by to takto někdo naprojektoval  zle,  zvláště u novostavby. Spíš bych řekl, že někdo zapomněl na vývod k MET a takhle to dodatečně dobastlil. Být majitelem domu, hodně bych se zlobil..
Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #15 kdy: 31.08.2017, 13:11 »

Spíš bych řekl, že někdo zapomněl na vývod k MET a takhle to dodatečně dobastlil. Být majitelem domu, hodně bych se zlobil..

Jan P píše, že na tomto provedení projektant trval.
Nějak se mi to nezdá. Nejde mi do hlavy, proč by to takto projektant navrhl.
Ale kdo ví. I mezi námi jsou podivíni. Kolikrát se při pohledu do cizích dokumentací nestačím divit. Sám nejsem svatý, ale chce to jen přemýšlet.
Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #16 kdy: 02.09.2017, 18:13 »

Tak polemika o základovém zemniči mi nedá spát... Osobně bych projektoval základový zemnič dle doporučení normy, ale nemluvím o tom co bych udělal já, ale jakou mám za poslední roky zkušenost z praxe. Stavební firmy většinou prostě základové zemniče nedělají, nebo je neprovádějí dle ČSN. To je prostě fakt.
Nejoblíbenější (u stavebních firem) viděné provedení z poslední doby:
1. z venku ztraceného bednění okolo domu se hodí pásek, ten je posléze pro "lepší" přechod s půdou zasypán štěrkem a pak hlínou, vyvede se ve 4 rozích a 5.vývod v jednom místě podleze ztracené bednění a vyústí se ze základové desky v místě rozvaděče, na přechodu z základové deskyna vzduch se nedává žádná antikorozní ochrana. Příliš vlezlým RT je tvrzeno, že to leze ze základové desky, tak je to základový zemnič...
2. z vnitřní strany ztraceného bednění se pohodí pásek, posléze se zaleje betonem základové desky, vývod pro rozvaděč viz bod1. vývody pro hromosvod podlezou ztracené bednění a nechají se v hlíně zvenku.
Zaznamenáno

Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #17 kdy: 02.09.2017, 19:36 »

Každý si myslí, že to dělá dobře, a investor se bohužel nehrne do řešení, které mu stavař vyčíslí jako dražší  zle


* základy.jpg (117.44 KB, 960x539 - prohlédnuto 2091 krát.)
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Kde byt umiestnena ekvipotencialni svorka?
 Je možné PE svorkovnici v rozvaděči považovat za hlavní ochrannou přípojnici?
 Ekvipotenciální pospojování
 Je kovová skrinka pre pospojovanie elektrické zariadenie?
 Je přípustné při ekvipotenciálním připojení potrubí s hořlavými látkami použití objímek?
 Kde by mělo být provedeno ekvipotenciální pospojování proti blesku mezi částmi LPS a jinými vodivými
 Jaký smí být minimální průřez pro uzemňovací přívod od přípojnice pospojování k uzemňovací sou
 Kde je nutné instalovat přepěťová ochranná opatření (SPD pro ekvipotenciální pospojování)?
 K zabránění nebezpečných rozdílům potenciálů mezi všemi zařízeními uvnitř vnitřních LPZ je využívána
 Čím a kde se provede ekvipotenciální pospojování proti blesku pro vnější vodivé části, pokud není po
 Jakým způsobem lze dosáhnout při ekvipotenciálním pospojování proti blesku vyrovnání potenciálů s LP
 MOREK: Produktový katalog OUNEVA 2014
 Je možné umístit ekvipotenciální svorkovnici do rozvaděče?
 K čemu je dobrá ekvipotencionální přípojnice?
 Jaký je rozdíl v použití ekvipotenciální svorkovnice a potenciálové svorkovnice?
  Jak řešit situaci, když v domě není ekvipontencionální přípojnice?
 Je možné připojit Al vodič do rozbočovací svorkovnice označené pro Cu vodiče?
 V jaké normě je uvedeno povinné zakrytí svorkovnice pospojování?
 K čemu slouží spojení v krabici se žlutými a modrými vodiči?
 Co si počít pokud je ekvipotencionální svorkovnice daleko od svodiče?
 Jak řešit kombinaci přídavných svorkovnic s PEN 70mm2 a 15. odvody?
 K čemu slouží krabice se spojenými zeleno/žlutými vodiči?
 Jakou použít ekvipotenciální svorkovnici pro 25mm slaněný vodič s dutinkou?
 ARisk#26 Jak vyrovnat potenciál mezi cizími technologiemi?
 Jak propojit ekvipotenciální svorkovnici s FeZn zemnicím drátem?
 Jak pospojovat CYA25, když je ho více než předpokládají výrobci EKV svorkovnic?
 Lze u hromosvodu použít okapový žlab jako bod ekvipotenciálního pospojování?
 Je možné mít společnou PEN svorkovnice pro přepěťovou ochranu?
 Projde revizí izolovaná nulovací svorkovnice použitá pro fázi?
 Nová konstrukce distribučních bloků PTFIX
 Je ekvipotenciální svorkovnice povinná?
 Je dovolené mať vodič k ekvipotenc. svorke spojený z dvoch odlišných prurezov?
 Může být ekvipotenciální svorkovnice umístěna v rozvaděči?
 Proč provádět spojení FV panelů s ekvipotenciální svorkovnicí?
 Jak navrhnout ekvipotenciální práh (např kioskové) transformovny?
 Je u přípojnice PAS EX důležité zajištění šroubů proti samovolnému uvolnění?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.074 sekund, 22 dotazů.