Proč není dostatečný přívod 16A/5x2,5 pro 3 fázovou desku 7kW?

<< < (2/5) > >>

Jan Bocek:
Ten problém nemusí být v dimenzování přívodního vedení a v jeho jištění,
ale může být v Návodu na připojení indukční desky.

David Hruda:
A jak konkrétně by si to ten "elektrikář" představoval?
S jakým předpisem jste podle něj v rozporu?
V RD řešit seskupení kabelů?

Tomáš Žabka:
Nechci napadat kolegu elektrikáře, ale domnívám se, že na vašem místě bude lepší ho asi vyměnit, protože buď se mu nechce pracovat a nebo je poněkud zmaten. Viz norma 33 2000-5-52 ed.2. B52.4.

Navíc 7kW je při přepočtu na fázi a symetrickém zatížení cca 11-12A. Souběh kabelů je z cela nesmyslný řešit, protože celková suma proudů nemůže překročit hlavní jištění tedy u vás asi 25A(32A) na jedné fázi (odhaduji). Podle tabulky nejhorší možné uložení A1 má u 2,5 povolené zatížení 18A.

Asi bych si dokázal představit okolnosti při kterých by mohlo být uložení na zamyšlení, ale rozhodně ne katastrofický scénář a už určitě ne v bytě a nebo domě. Kde jsou soudobosti zatížení okruhů jen velmi malé.

Co se týče úbytku napětí, tak toho bych se taky neobával. 2,5 má 7,5Ohm/km takže 1m má 0,0075Ohm, když vemu okruh 1f 30m (60 tam a zpět),  tak to bude pro 16A, 7,2V to je 3,1% jmenovitého napětí. U 3f se bere jen cesta tam, protože v uzlu je to nula.

Zdeněk Friedrich:
Jak zmínil Honza. Pokud není v návodu výrobce výslovný požadavek na přívodní kabel o větším průřezu než CYKY 5x2,5 nevidím na 8m žádný problém. ČSN 33 2130 ed.3, oteplení vlivem seskupení kabelů v bytech atp. vůbec neřeší. Je pravdou, že mnozí praktici tam raději vidí 5x4, protože dnešní 2,5 už není co bývala. ;)

David Hruda:
Citace: Tomáš Žabka  04.05.2017, 14:50

Navíc 7kW je při přepočtu na fázi a symetrickém zatížení cca 11-12A.

Deska ale bude nejspíš na dvě fáze.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana

[*] Předchozí strana