Je vhodné vyvést ze základů společně vývody pro hromosvod a domovní rozvaděč?

(1/3) > >>

Jan P:
V projektu rodinného domu mám pokyn, že do základů (do betonu) mám dát kolem dokola pásek FeZn 40x3 (tuším) a provést 6 vývodů pro hromosvod (4 rohy + uprostřed delší strany domu) a jeden vývod pro domovní rozvaděč.

Elektrikář, co mi dělal elektroměrový rozvaděč a potí i revizák, co dělal výchozí revizi na něho, když jsem se ptal co a jak kde připravit během stavby mi zase říkali, že je to špatně, že by měl mít domovní rozvaděč svoje uzemnění, abych nezatáhl blesk při úderu do hromosvodu i do elektroinstala ce.

Předpokládám, že otázka padne, tudíž - projekt na elektro nemám a na hromosvod ještě nemám.

Jaké je správné provedení uzemnění?

Patrik Dedík:
Toho sa bat nemusite. Toto je najlepsie riesenie, takto sa to robi. Zo zakladoveho zemnica si to mozete vytiahnut bud do rozvadzaca alebo na MET. Samozrejme,zavolajte si odbornika lebo zle spravenene uzemnenie, to je ako keby ziadne.

Pavel Horský:
Výborně, tak až budete mít projekt na hromosvod, tak bude vše jasné. Projektant tvořící PD na váš objekt nejlépe zná vaši stavbu a tak to nerchte vyloženě na něm.

Projekt elektroinstala ce pak řeší vnitřní ochranu před bleskem a přepětím. Pokud neplánujete vytvoření tohoto projektu, pak je mi vás líto. Vždyť vy vedle sebe nemáte ani odborníky, kteří by vás zdárně vedli k vytvoření bezpečné elektroinstala ce. Ti, co vám nabulíkovali, že je špatně propojit zemnící soustavu hromosvodu s vodičem PE z důvodu zavedení části výboje do objektu by mi přes práh už rozhodně nesměli.

Soustavy se nepropojují pouze v určitém případě kdy vzdálenosti uzemnění a PE instalace jsou od sebe vzdáleny více než 5m a toho nebudete schopen docílit.
Obraťte se na odborníka a zaplaťte mu co si řekne. Určitě se vám to vyplatí a ve finále ušetříte.

Martin H.:
Citace: Pavel Horský  18.05.2016, 16:07

Ti, co vám nabulíkovali, že je špatně propojit zemnící soustavu hromosvodu s vodičem PE z důvodu zavedení části výboje do objektu by mi přes práh už rozhodně nesměli.
....
Obraťte se na odborníka a zaplaťte mu co si řekne. Určitě se vám to vyplatí a ve finále ušetříte.


Keby tak bolo jednoduché odborníka rozoznať od diletanta! Prvého zaplatiť a druhého stiahnuť z obehu.

Aj kamarátovi s projektom "elektrikári" nabulíkovali, že to má celé zle nakreslené. Že mu príde blesk do domu a že pásovina v betóne nemôže fungovať a tak. Pre laika to znie logicky! Blesk príde po tomto drôte odtiaľ zo strechy sem do domu. A betón elektriku predsa nevedie. Okrem toho to povedali špecialisti s dlhoročným pôsobením v obore. V tom okamihu naozaj nevedel, ako ďalej.

Autor otázky je na začiatku stavby, nech sa pripraví na takéto situácie.




Ján Garaj:
Citace: Martin H.  18.05.2016, 18:26

Keby tak bolo jednoduché odborníka rozoznať od diletanta! Prvého zaplatiť a druhého stiahnuť z obehu.

Aj kamarátovi s projektom "elektrikári" nabulíkovali, že to má celé zle nakreslené. Že mu príde blesk do domu a že pásovina v betóne nemôže fungovať a tak. Pre laika to znie logicky! Blesk príde po tomto drôte odtiaľ zo strechy sem do domu. A betón elektriku predsa nevedie. Okrem toho to povedali špecialisti s dlhoročným pôsobením v obore. V tom okamihu naozaj nevedel, ako ďalej.

Autor otázky je na začiatku stavby, nech sa pripraví na takéto situácie.
Pán kolega Horský má ako skoro vždy pravdu.Ak mi napíšete kde ste ,tak vám doplním jeho informácie a to naozaj aj zadarmo. A to z profesionálnej hrdosti.Ak ale  budete moju radu chcieť aj použiť aj s prípadným zdôvodnením,tak za to sa už platí






Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana