Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Jak regulovat spotřebu bojleru TUV?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak regulovat spotřebu bojleru TUV?  (Přečteno 13624 krát)
Radek Mašín
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 16.12.2015, 11:18 »

Přemýšlím, že bych si pořídil malou FVE z dotačního programu Nová zelená úsporám. Při uvažování jakou variantu pořídit jsem dospěl k závěru, že je pro mě nejlepší varianta s připojením FVE paralelně s DS a regulací spotřeby, přičemž FVE by byla v režimu dle nového energetického zákona bez licence a podle nových připojovacích podmínek DS (dle mých informací by něměly být sankcionovány přetoky z takovýchto FVE do DS do určitého objemu, který bude stanoven). Když jsem hledal možnosti regulace tak jsem v podstatě narazil pouze na dva výrobky, a to Wattrouter a GreenBono, které mají možnost regulace výkonu pomocí SSR relé spínané v nule případně u GreenBona i s okamžitým spínáním. Když jsem studoval jejich funkci, tak se mně nelíbí jakým způsobem pracují. Pokud je výkon FVE menší než aktuální spotřeba tak se oba regulátory chovají tak, že "virtuálně" zastaví elektroměr tím, že jednu půlvnu pustí do DS a jednu z ní odeberou, pokud GreenBono má SSR spínané okamžitě, tak seká půlvlny, což považuji z hlediska rušení za horší variantu. Rád bych měl řízení spotřeby, které by těmito nedokonalostmi netrpělo. Nenapadá někoho jak tento problém vyřešit? Nejsem zastáncem řešení, které příliš ovlivňují DS.
Zaznamenáno
Vrána Robert
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 21.12.2015, 11:13 »

Myslím, že řešení na úrovni celých půlvln by nemělo až tak "kazit" kvalitu DS, Fázová regulace u GB jistě už může zanášet do DS rušení.
Jedině by se to muselo řešit nějakou zpětnou vazbou přímo do ongrid střídače, aby uzpůsobil aktuální výkon podle situace. Ovšem zatím jsem se s takovýmto vstupem u ongridu nesetkal. Ongridy jsou primárně stavěny s požadavkem na výrobu max.možného výkonu. Ale i zde by silně záleželo na rychlosti odezvy.
Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 21.12.2015, 11:34 »

Myslím, že řešení na úrovni celých půlvln by nemělo až tak "kazit" kvalitu DS, ...
Tady záleží dost na tom, jaké parametry bude mít v místě připojení energetická síť (impedance smyčky) a jaký výkon bude mít "druhý zdroj" a jaká tam bude "řízená zátěž".
Ono to působí "na papíru" moc hezky, řízení vynecháním půlvln se spínáním v nule, minimální problémy se spínacím rušením...
Ale ono to pak v některých režimech dokáže "blikat",  dokáže to trochu rozhodit, rozhoupat napětí v konci rozvodu...
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
dolac
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 21.12.2015, 22:06 »

Kolega má pravdu, dokáže to poriadne rozblikať sieť, a to nie len vám, ale aj susedom a môžte mať problém. 
Existuje však elegantné riešenie od fy. Vonsch - spojitý regulátor výkonu SRVS10. Skúste si to dohľadať. Stačí zadať do googla "spojitý regulátor výkonu SRVS 10/230"
   
Zaznamenáno
Radek Mašín
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 05.01.2016, 10:11 »

Tady záleží dost na tom, jaké parametry bude mít v místě připojení energetická síť (impedance smyčky) a jaký výkon bude mít "druhý zdroj" a jaká tam bude "řízená zátěž".
Ono to působí "na papíru" moc hezky, řízení vynecháním půlvln se spínáním v nule, minimální problémy se spínacím rušením...
Ale ono to pak v některých režimech dokáže "blikat",  dokáže to trochu rozhodit, rozhoupat napětí v konci rozvodu...
Vedení je již v zemi, pokud se pamatuji, tak vedení v ulici je 3x240 AYKY a k trafostanici to je cca 250m, při rekonstrukci domu meřil revizní technik impedanci a byla kolem 0,3 Ohmu, takže ten vliv spínání v nule by nemusel být tak velký. Co se týče zdroja a zátěže, tak pocítám FVE 1,7 - 2 kWp a řízený zdroj bude mít 1,5 kW.
Zaznamenáno
Radek Mašín
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 05.01.2016, 10:13 »

Kolega má pravdu, dokáže to poriadne rozblikať sieť, a to nie len vám, ale aj susedom a môžte mať problém. 
Existuje však elegantné riešenie od fy. Vonsch - spojitý regulátor výkonu SRVS10. Skúste si to dohľadať. Stačí zadať do googla "spojitý regulátor výkonu SRVS 10/230"
   
Vámi navrhovaný regulátor umožní pouze připojení bojleru TUV na fotovoltaické panely a to není primární účel mnou plánované FVE. Primární účel je pokrytí trvale běžících spotřebičů a až přebytky výkonu přesměrovat řízeně do bojleru.
Zaznamenáno
Radek Mašín
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 05.01.2016, 10:22 »

Ještě bych měl dotaz k měření dodávky pomocí čtyřkvadrantní ho elektroměru. Co jsem pochopil, tak všechny stávající regulátory fungují tak, že virtuálně zastaví elektoroměr tím, že ze sítě pustí jednu půlvnu a do sítě zase jinou třeba slabší zpět, případně jich pustí více, aby se srovnala celková bilance. Na Internetu jsem četl názor, že tento způsob regulace nebude použitelný v okamžiku, kdy elektroměry budou registrovat každou půlvnu, takže silná půlvlna se načte do spotřeby a slabá do dodávky. Jaká je dnes doba po které elektroměr vyhodnotí, zda se jednalo o dodávku nebo odběr? Vím, že je to definované směrnicí MID, ale i když jsem ji procházel, tak jsem čas vyhodnocení nanašel.
Zaznamenáno
raj
« Odpověď #7 kdy: 05.01.2016, 19:53 »

Takže popořádku:
Pochopil jste to špatně.
Wattrouter nepracuje s půlvlnami, nýbrž s celými periodami sítě.
Např. jednu ze sta pustí do spotřebiče,  99 zahodí.
Snaží se skutečně regulovat na nulový přetok do sítě.

Elektroměr nepracuje na úrovni jedné periody.
Nicméně pracuje s každou fází zvlášť,  takže pozor, aby "regulace" s tímto "jevem" počítala.
To platí hlavně u jednofázových FVE, kdy dvěma fázemi vesele  ohříváte vodu, ale tou třetí vám půjdou přetoky do sítě,  nebo opačně ... jupí
Zaznamenáno
dolac
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 07.01.2016, 18:39 »

Vámi navrhovaný regulátor umožní pouze připojení bojleru TUV na fotovoltaické panely a to není primární účel mnou plánované FVE. Primární účel je pokrytí trvale běžících spotřebičů a až přebytky výkonu přesměrovat řízeně do bojleru.
Samotný regulátor samozrejme zabezpečí iba presmerovanie prebytkov do bojlera resp. iného tepelného spotrebiča. Nemôžete ho použiť samostatne, avšak celý ich systém zabezpečí všetko to čo potrebujete. Oproti iným systémom s wattroutrami však nespôsobuje žiadne flikre.
Ak sa však bavíme o FVE s výkonom 1,7-2kWp a k trafostanici vedie kábel 3x240 AYKY, asi nebudú flikre tak významné.
    
Zaznamenáno
dolac
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 07.01.2016, 18:42 »

Jaká je dnes doba po které elektroměr vyhodnotí, zda se jednalo o dodávku nebo odběr? Vím, že je to definované směrnicí MID, ale i když jsem ji procházel, tak jsem čas vyhodnocení nanašel.
V súčasnosti je integračná perióda elektromerov 1 sekunda.
Zaznamenáno
dolac
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 07.01.2016, 19:01 »

Wattrouter nepracuje s půlvlnami, nýbrž s celými periodami sítě.
Např. jednu ze sta pustí do spotřebiče,  99 zahodí.
Snaží se skutečně regulovat na nulový přetok do sítě.
Je mi jasné, že ste počet periód uviedol iba ako príklad, no keďže musí wattrouter regulovať spotrebu v intervale max. 1 sekunda, nemôže byť tých periód viac ako 50. 

Elektroměr nepracuje na úrovni jedné periody. Nicméně pracuje s každou fází zvlášť, takže pozor, aby "regulace" s tímto "jevem" počítala.
Nie každý elektromer vyhodnocuje po fázach, no takmer každý z moderných statických elektromerov sa dá takto nakonfigurovať . Záleží od požiadavky a pravidiel distribútora. 


Zaznamenáno
Vrána Robert
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 08.01.2016, 08:07 »

Citace
V súčasnosti je integračná perióda elektromerov 1 sekunda.
Co 4-kvadranty taky 1sec?
Zaznamenáno
Radek Mašín
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 08.01.2016, 12:43 »

Takže popořádku:
Pochopil jste to špatně.
Wattrouter nepracuje s půlvlnami, nýbrž s celými periodami sítě.
Např. jednu ze sta pustí do spotřebiče,  99 zahodí.
Snaží se skutečně regulovat na nulový přetok do sítě.

Elektroměr nepracuje na úrovni jedné periody.
Nicméně pracuje s každou fází zvlášť, takže pozor, aby "regulace" s tímto "jevem" počítala.
To platí hlavně u jednofázových FVE, kdy dvěma fázemi vesele  ohříváte vodu, ale tou třetí vám půjdou přetoky do sítě, nebo opačně ... jupí

V pořádku, principiálně by asi měl být Wattrouter schopen pracovat s půlvlnami, ale je navrhnut tak, že pracuje s celými periodami.

O problému s měřením v každé fázi vím.
Zaznamenáno
Radek Mašín
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 08.01.2016, 12:49 »

V súčasnosti je integračná perióda elektromerov 1 sekunda.
Pokud je perioda jedna sekunda, tak toho regulátory využívají k dosažení celkové nulové bilance zaznamenané energie. Narazil jsem na prezentaci k uvedenému problému http://www.cez.cz/edee/content/file/o-spolecnosti/dcerine-spolecnosti/cds/pro_zakazniky/konference2015/07b_vut_drapela_2_cz.pdf kde se na poslední straně zmiňuje možnost přechodu na měření v periodě 20 ms, čímž pádem by regulátory typu Wattrouter již nebyly schopny zabezpečit nulovou bilanci. Zajímalo by mě, jaká by pak byla jiná možnost regulace spotřeby dle výkonu FVE, pokud máme spotřebič s fixním elektrickým odporem jako je topné těleso v bojleru TUV.
Zaznamenáno
dolac
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 08.01.2016, 18:58 »

Co 4-kvadranty taky 1sec?
4Q tiež 1sek, resp. prevážna väčšina z nich. Možno existujú aj elektromery s integračnou periódou od 100ms do 1s, o ktorých sa zmieňuje prezentácia, no väčšina štandardných elmerov má periódu 1 sek.     
Zaznamenáno
dolac
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 08.01.2016, 19:07 »

......kde se na poslední straně zmiňuje možnost přechodu na měření v periodě 20 ms, čímž pádem by regulátory typu Wattrouter již nebyly schopny zabezpečit nulovou bilanci. Zajímalo by mě, jaká by pak byla jiná možnost regulace spotřeby dle výkonu FVE, pokud máme spotřebič s fixním elektrickým odporem jako je topné těleso v bojleru TUV.
Iná možnosť regulácie je použiť systém Vonsch o ktorom som písal vyššie, ktorý používa spojitý regulátor výkonu. Aj ten má však určitú časovú konštantu, takže nereaguje okamžite. Tento parameter je však možné zo strany výrobcu konfigurovať.
Čo sa týka možnosti prechodu merania elektromerov na periódu 20ms, tak toho by som sa neobával. Aj keď to je teoreticky možné a riešiteľné, tak skoro k tomu určite nedôjde.       
Zaznamenáno
Radek Mašín
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 10.01.2016, 18:48 »

Na regulátor jsem se díval, ale výrobce ho nemá moc popsaný. Ale asi je nutné použit celý jejich systém a nelze si zakoupit pouze regulátor a použít jiný střídač.
Zaznamenáno
dolac
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 10.01.2016, 22:55 »

Áno, systém by musel byť celý od nich. Pozostáva z viacerých komponentov, ktoré je možné podľa potreby kombinovať. Jednotlivé prvky nie sú kompatibilné s inými systémami. Cenu nepoznám, takže to neviem porovnať.
Ako som však písal už skôr, zmeny spôsobu merania v elektromeroch by som sa zatiaľ neobával. Skôr by som sa obával problémov s flikrami pri použití wattroutra. Keďže u vás by mala byť sieť dosť tvrdá, možno ani toto nemusí byť problém. Nedá sa to však celkom vylúčiť.
Systém Vonsch žiadne flikre nespôsobuje. Vyrába sa aj ako hybridný systém.       
Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.05 sekund, 22 dotazů.