Může se při proudu 12A vodic 2.5 mm2 a jistič 16A zahřívat na 50°C?
Milan Hudec:
Tak znova, mějme ony motory a jejich kompenzační kondenzátory, vezmeme tři další kondenzátory a zkusme je připojovat na různá místa obvodů s motory, výsledek bude záviset na délce připojovacích vodičů něch třech dalších kondenzátorů a na místě jejich konkrétního připojení ke kompenzovanému obvodu. S trochou nadsázky, mějme fén bez odrušovacího kondenzátoru, nejlepšího výsledku dosáhnu, pokud kondík zapojím přímo do fénu, ale nelze tvrdit, že při zapojení kondíku někam do jiné části rozvodu bude zcela nefunkční, jen bude s přibývajícími metry jeho vliv klesat.
Václav Třetí:
Citace: Rozmahel Vladimír 11.07.2013, 11:08
Měl jsem na mysli zda je možný případný vliv pouze na proud ve vodiči N. Z důvodu možné symetrie či nesymetrie mezi jednotlivými svítidly?
Pomineme-li obvod elektronického starteru, který je v činnosti pouze chvilku po zapnutí napájení (a může dělat všelijakou neplechu, setkal jsem se s kusy, které dokázaly produkovat nežádoucí kmitočty až někam vysoko do rozhlasových pásem), tak se jedná o velice jednoduché zapojení tlumivky v serii s výbojkou a na přívodu paralelně kompenzační kondenzátor. U jednoho svítidla poteče stejný pracovní proud jak vodičem L, tak i N. U vyvážené třífázové sítě a řádně vykompenzovaný ch svítidlech by vodičem N proud téci neměl. Na to by nemělo mít ani vliv zapojení tlumivky, t.j. kde má začátek a konec vinutí. Navíc, pokud jsou svítidla nová, od téhož výrobce a ze stejné dodávky, tak tam budou stejné tlumivky a stejně zapojené. Na což by mohl odpovědět Josef, ten by jako zástupce výrobce měl vědět, co tam dodali. Zdá se mi to, nebo jen tiše naslouchá, nějak se ztratil z diskuse.
Fuk Tomáš:
Citace: Milan Hudec 12.07.2013, 07:06
Tak znova, mějme ony motory a jejich kompenzační kondenzátory, vezmeme tři další kondenzátory a zkusme je připojovat na různá místa obvodů s motory, výsledek bude záviset na délce připojovacích vodičů něch třech dalších kondenzátorů a na místě jejich konkrétního připojení ke kompenzovanému obvodu...
Jinými slovy, když něco někam připojíme, tak se možná někde něco změní. To by němej neřek'.
Pojďme se bavit o tom, co konkrétně a kam přesně. Kol. Jindra přišel s ideou rozlévání jaloviny od motorů po zářivkových obvodech, o tom tu je řeč a namaloval k tomu schéma, takže kvízová otázka:
jak se změní proudy ve vodičích A, B, C, když ve schématu 1 odpojíme motor (schéma 2)?
Odpověď: změní se pouze v té míře, v jaké se změní fázové napětí v důsledku odlehčení sítě.
Milan Hudec:
Kolega Jindra má ovšem výbojková tělesa připojena "za kompenzaci" motorů.
Fuk Tomáš:
A to něčemu vadí? (kromě fázových vodičů napájejících motor a jsoucích takto více namáhány - ty však zde neřešíme, řešíme hřející se vodiče napájející pouze světla).
P.S. jalovina není nějaká infekce, která se šíří všemi cestami a jak uvidí nějaký kondenzátor, honem šup do něj. Je to proud jako každý jiný a řídí se Ohmovým a Kirchhoffovými zákony. To, že je v nějakém obvodu jalový, je čistě vlastnost toho protékaného obvodu, a tentýž proud protékající jiným obvodem může tamto býti zcela činným.
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana
[*] Předchozí strana