Může se při proudu 12A vodic 2.5 mm2 a jistič 16A zahřívat na 50°C?
Petr M:
Ono je to opravdu tak, že přívod k indukčnosti i ke kapacitě obsahuje nekompenzovano u jalovinu.
- Roste napětí, kondík se nabíjí, vycucne si proud. Neřeší, odkud.
- Klesá napětí, kondík se vybíjí, dodává proud. Vůbec ho nezajímá, co s tím proudem kdo dělá.
- Roste napětí, indukčnost se snaží tomu zabránit a plive proud v naději, že to nějak zvrátí a bez ohledu na to, co s tím proudem bude.
- Klesá napětí a cívka se snaží křečkovat stejný výkon, tak krade proud ber kde ber.
Ve všech čtyřech případech jsou dráty k cívce od toho, aby přenesly proud, který požaduje zátěž. Až do uzlu, kde se dle páně Kirhoffa musí součet rovnat nule - co si nepovyměňují L a C, musí dodat zdroj.
Ale počítám s tím, že svtidlo není kompenzováno tak moc, aby se tvářilo jako kapacitní zátěž, takže co vyplivne kondík, sežere samo světlo a ještě si něco přidá ze zdroje...
Spíš by mě zajímala topologie toho zapojení. Jestliže budu mít 3x stejnou zátěž s tím, že napřed budou světla na L1, pak vyčerpám L2 a nakonec samostatně L3, budou se v N dít prapodivný věci (v sérii s L1 řekněme ohm, s L2 dva a s L3 tři)... A ten blázinec v N bude bez ohledu na kompenzaci a harmonický. Pak taky bude záležet na tom, kde přesně bude měřen proud. Jiný to bude za oddělením obvodu s L2 (IN = IL2), jinde zase bude jiná hodnota...
Milan Hudec:
Tak ještě jinak, když si domů namísto vany pořídím kondenzátor a odpojím dům od přípojky, tak budu mít napětí z kondíku jen na jeho svorkách, či ho naměřím i u souseda?
IM:
Citace: Milan Hudec 14.07.2013, 21:50
Tak ještě jinak, když si domů namísto vany pořídím kondenzátor a odpojím dům od přípojky, tak budu mít napětí z kondíku jen na jeho svorkách, či ho naměřím i u souseda?
Zřejmě soused zavolá eskort do PL Černovice. ;D
Lubomír Jindra:
Prosím pěkně, vy kdož to budete ještě číst, níže odpovím kolegovi Hudcovi.
Předem prohlašuji, že se touto odpovědí nesnažím nic nikomu dokázat nebo vyvrátit a že to nesouvisí s jevy, které se dějí v oné dílně a ani jsem nechtěl aby se diskuse ubírala právě tímto směrem, protože to bude matoucí ještě víc než je :)
Dále upozorňuji že to nesouvisí se snahami kompenzace jalového výkonu, naopak, obvod bude značně překompenzován .
Je to jen humorná odbočka, (poklona) za pochopení :)
Citace: Milan Hudec 14.07.2013, 21:50
Tak ještě jinak, když si domů namísto vany pořídím kondenzátor a odpojím dům od přípojky, tak budu mít napětí z kondíku jen na jeho svorkách, či ho naměřím i u souseda?
Zdroj 230V 50Hz v sérii činný odpor 10Ohm, paralelně kondenzátor 500uF, paralelně tlumivka 10mH. Měký zdroj, velká kapacita, malá indukce. Proud tlumivkou bude cca 38A a kondenzátorem cca 19A. Když odpojíme kondenzátor tak proud paralelně zapojenou tlumivkou kupodivu ano klesne na cca 21A.
Prostě velký kondenzátor tvrdí zdroj, takže malá tlumivka je z toho celá rozpálená :D
Takže stačí do elektroměrovéh o rozvaděče směrem ke zdroji vložit nějaký odpor cca 10Ohm, propašovat k sousedům onu tlumivku a pak z pohodlí své koupelny bez vany zatěžovat sousedovo vedení připojováním kondenzátoru :D
Josef_19620:
Tak problém s přehříváním vodičů se zdá být vyřešen, alespoň z naší strany. Nejvyšší teplota kterou se nám podařilo naměřit ve svazku kabelů byla 51.7 stupňů. Zkusili jsme přeměřit i skutečný průřez vodiče, kde sice vychází z výpočtu průměru asi 2.4mm2, ale to by asi nemělo vadit. Jak jsem zmiňoval bez výbavy řádným měřicím přístrojem bez TRMS jme to chtěli vzdát s tím že se na to bude muset objednat odborník s vybavením.
Pomohla nám náhoda protože jsme objevili nedaleko spuštěnou velikou elektrocentrál u pohánějící občas několik bouracích kladiv. Po domluvě jsme druhý den přivezli asi 50m 5x6mm2 kabelu a svítidla na elektrocentrál u připojili (pro jistotu i přes ty 3 3x16A jističe). Výsledek se dostavil. Tím samým historickým klešťákem jsme naměřili v každé fázi proud mezi 12.3 až 12.7A
a proud v každém střednícm vodičí nebyl sice stejný (0.4, 0.5, 0.7A), ale co hlavní kabely k svítidlům včetně jističů pro jistotu k sobě stažených páskou se nehřejí! Kabely ve stejném místě mají teplotu okolo 34 stupňů a jističe asi 36.
Je pravda, že na jističích bylo napětí z EC o trochu menší (225, 229, 230V) oproti 235V v rozvaděči, ale vzhledem k rozdílným proudům v pracovních vodičích bude asi problém s harmonickými jejich sítě a ty si musí vyřešit jiní. Fuj to se mi ulevilo :)
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana
[*] Předchozí strana