Existuje norma pro barevné označení sdělovacích kabelů?
Vojtěch Běhunčík:
Máte pravdu - dobrý popis uspoří spoustu hledání (obrázek cabl-55). Ale barvičky také mají něco do sebe - v malém (obrázek cabl-33) nebo větším rozvaděči (obrázek cabl-11).
Jinak by byl chaos (obrázek cabl-00).
Matěj Korecký:
Výborně pane Běhunčíku, přesně tohle mě zajímalo. Takže ANSI/TIA/EIA-606, proto jsem to nenašel v ČSN :-). Dnes se LAN kabely (UTP, FTP) používají i na kamerové okruhy, telefony i zabezpečovačku a dají se sehnat v mnoha barvách. Často se vedou společně v trubkách, kabelových žlabech či jen tak volně v dutých podlahách nebo stropech.
Nebo, jak psal Petr M, barevné odlišení patch kabelů. A jsme u toho: červená pro "špinavou síť", nebylo by logické použít červenou naopak pro důležitou či zabezpečenou "čistou" síť? Proto se hodí mít nějaký standard, aby se v té instalaci vyznal i jiný technik bez dlouhého studia plánů.
Také může být datový rozvaděč s patchpanely pro LAN, telefony, kamery a pomocí barev se tom rychle vyznat a nezapojit např. telefon místo kamery. Textový popis je samozřejmostí, ale kdo to bude číst u 50 kabelů?
Vojtěch Běhunčík:
Ten poslední obrázek chaosu není JPG, ale JNG (takový formát opravdu existuje).
Pro jistotu dám ještě správný JPG.
Roman Šafránek:
Norma ANSI/TIA/EIA-606 podle mě popisuje pouze barevné označení ZAKONČENÍ na patchpanelech/zásuvkách. Podle mě by strukturovaná kabeláž měla být především "generická" - v kanceláři je třeba 6 vývodů a je jedno, jestli se použjí pro PC, tiskárnu (ethernet), telefon (analogový nebo digitální, isdn?) nebo pro ještě něco úplně jiného.
Používání barevných patchkabelů u mě taky naráží - je velmi těžké v tom udržet pořádek. Ve větším podniku se po strukturované kabeláži (a potažmo i starých tel. rozvodech) přeníší tolik různých věcí, že ani tolik barev patchkabelů neseženu. Potřeboval bych např. rozlišit:
- běžná LAN
- veřejná LAN
- několik dalších speciálních lan pro určitá pracoviště...
- WiFi hotspoty (bez PoE)
- WiFi hotspotz (s POE)
- IP kamery
- IP telefony (nemluvě o PoE k nim)
- další ethernetové vývody pro jiné subjekty (firmy v nájmu které mají na naších prvcích VLANy)
- telefony (analog)
- telefony (digitál)
No a našel bych ještě hromadu věcí co se po té strukturce provozuje, třeba:
- ISDN
- E1, většinou přes nějaké modemy
- VDSL (které potom vede po starých drátech tel. rozvodů do jiné budovy)
- "státní" linky, impuly centrálních hodin, občas nějaký kontakt relé třeba z EZS, který tam elektriikáři potřebovali dostat a strukturka se k tomu náramně hodila...
Kdybych udělal nějaký interní barevný standard tak bych musel založit i veliký sklad patchkabelů (hromada barev v několika délkách) a jako na potvoru po roce stejně nenajdu žlutý kabel odpovídající délky. Proto se držím systému, že všechny standardní ethernetové kabely (pc, ip telefony, tiskárny...) jsou prostě šedé, různé zvláštnosti jsou barevné a jsou označeny štítky. U těch barevných kabelů vím, že si na ně mám dát pozor, u těch šedých zase vím, že se musím podívat do konfigurace switche co je nastaveno na daném portu.
Vojtěch Běhunčík:
Ve smyslu uvedené normy "Color coding of termination fields" jde o označení na "zakončovacích polích" - patch panelech. Pokud se lze na něčem shodnout, pak na tom, že pro označení plášťů kabelů (a zejména v oblasti IT) není přesně definované pravidlo.
K podobnému závěru došli třeba u firmy Panduit v příloze, kde jsou nějaká (nezávazná) doporučení.
P.S.
Ještě přidám, že oheň nešířící a bezhalogenové metalické LAN kabely jsou nyní nejčastěji s fialovým pláštěm.
Navigace
[0] Index zpráv
[*] Předchozí strana