Jak řešit nevyhovující selektivitu u RD?

<< < (6/6)

IM:
Citace: Milan Hudec  21.04.2012, 20:53

Pokud se bavíme o první  půlvlně, tak čím více zkrátíme čas odpojení, tím více omezíme zkratový proud.
Ale jinak souhlas, není se o čem bavit, tyto základy jsou na tomto fóru jen nošením dříví do lesa.

V podstatě mi šlo o to, co uvádíte v 1. větě. K druhé větě bych uvedl, že v lese je dosti mýtin.  :(

Marián K:
Citace: David Hruda  17.04.2012, 17:42

... a 3f zásuvka je jištěna dokonce 3B/20A. Existují nějaká jiná rizika než to, že při přetížení vypadne hlavní jistič a obyvatelé domu budou muset jít ven?

Ak je 3f zásuvka 16A/400V istená 3B/20A je to prvý a vážny problém. Ak je 32A/400V máte vystarané. Detailné riešenie selektivity v RD  v rozsahu charakteristík istenia považujem za blbosť.
Riziká sú, ak sa nejaký člen rodiny rozhodne zavesiť svojvoľne obraz na jemu presne známe miesto (Murphyho zákon) a vypadne rodinný počítač. Škoda jak bejk. (dance)
Možno tá blbá selektivita raz vyrazí aj istenie v RIS pred meraním na odbočke zo stĺpa, aspoň sa niekto raz za čas pozrie ako mu to tam za 20 rokov všetko zhnilo.
Selektivita má svoje opodstatnenie napr. pri výrobných linkách, ale riešiť problém, že musím prebehnúť pár metrov raz za čas kvôli prestárnutému bimetalu v 20 ročnom ITV ?
Apropo, riziko začína narodením, nech si ho spočíta každý sám  ;).

halik:
I kdybyste tam selektivitu ve velikostech jističů měl, tj. např. hlavní jistič 3x25A, podružný 3fáz 3x20A, 1fázi 1x16A a 1x10A... tak se stejně nedá zaručit, že prvně nevybaví hlavní jistič (mně se to děje běžně). Klidně se může stát, že žádný z podružných jističů nebude přetížen, ale přesto se přetíží hlavní jistič.
Takže bych se tím vůbec nezalamoval.

Navigace

[0] Index zpráv

[*] Předchozí strana