Co víte o energetickém průkazu budovy?
Radek Červený:
Citace: Fuk Tomáš 02.03.2012, 22:56
Nad rámec toho, co bude požadovat zákon, si můžete jistě přiobjednat jakékoli rozvahy.
Základ ale počítá s tím, že venku bude normované počasí, uvnitř normované teploty, bude tam bydlet normovaný počet obyvatel normovaně čistotných (->spotřeba TUV), bude se normovaně větrat atd. atd.
Krásně a výstižně řečeno, Tome (jednicka) Trošku mi to připomíná verše vyškrábané na záchodech před více jak 23 lety, serte rychle, serte honem, serte podle ruských norem. Jenže doba se posunula a dnes to kdejaký v jiném oboru absolutně neschopný blbec z Bruselu ještě zdokonalí.
Ale k tématu. Pravda je, že snaha snižovat emise CO2 se promítne napříč všech odvětví našeho života. Jenom se to tak nějak bere za špatný konec. Když to vezmu globálně na pár příkladech, hlava ze selským rozumem to prostě nebere.
Zákonodárci nejsou schopni prosadit legislativu, který by vyšachovala notorické potížisty při výstavbě dálniční sítě. Nechci tvrdit, že mnohdy nejsou požadavky oprávněné, ale mnohdy je to bazírování na pi.ovinách a desetitisíce aut jezdí dál lidem přes vesnice pár metrů před okny. Mezitím se prošvihnou veškeré dotační výzvy a jsme tam, kde před třiceti lety.
Všimli jste si budov postavených pro státní správu? Jaké mají okázalé fasády, ze skla, efektně nasvícené, jen tak pro parádu, přitom nejde o žádné významné historické budovy. Tam je páníčku pěkných pár desítek kW instalovaného příkonu. Jenom namátkou, budova VUT na Božetěchově ulici nebo Zemský archiv v Brně.
Nejsme schopni přinutit souseda, aby nepálil v kamnech plasty a bordel, tak rovnou nařídíme zákonem pod hrozbou pokuty výměnu všech kotlů na tuhá paliva za kotle třídy 3 do roku XY. Přitom stačí, aby si každý kotel i třídy 1 nebo 2 zapojil dle montážního návodu výrobce s odděleným velkým a malým okruhem. Spalováním paliva při vysoké teplotě stoupá účinnost a klesají emise. Bohužel praxe je jiná, téměř každé prase dehtuje na 50°C a podle toho to vypadá. Ale proč řešit problém jednoduše, když můžeme na vrabce vytáhnout kanón, že?
A abychom výše popsanou problematiku podpořily, tak i když máme přebytek elektrické energie, tak ji raději zdražíme a vyvezeme, než ji efektivněji podpořit a využít na čisté vytápění ( pro rejpaly, samozřejmě že i při určité technologické výrobě elektřiny vznikají emise, ale ne v takovém množství jako v případě lokálních topenišť).
Nemá smysl pokračovat, z těchto pár příkladů je celkem jasné, že lidé, kteří o různých nařízeních a průkazech rozhodují, jsou vytrženi z reality, uměle drženi v jakémsi inkubátoru, a nejsou ani schopni problémy řešit jednoduše a efektivně. Jejich hlavní pracovní náplní je vytvářet tuny materiálu popsaného nesmyslnými nařízeními, vyhláškami, atd. V praxi jsou rádi, že se naučili jíst příborem a používat splachovací WC.
Fuk Tomáš:
Citace: Jaroslav Molák 03.03.2012, 13:32
...vytápí se Pánu Bohu do oken a naše země zejména, je energeticky náročná a drží se na špici v plýtvání vyrobenou energií. Zejména u nás mají energetické štítky smysl...
Přes to všechno nechápu, proč dům, který má prokazatelně a objektivně změřenou skutečnou spotřebu energií, a to v mezích označovaných dnes jako "úsporná stavba", má vyhazovat oknem peníze za certifikované vypracování dokumentu, který nikomu žádnou novou informaci nepřinese - pouze úředně potvrdí, co už obyvatelé domu vědí..
Jiří Buben:
Citace: Radek Červený 03.03.2012, 16:46
Pravda je, že snaha snižovat emise CO2 se promítne napříč všech odvětví našeho života. Jenom se to tak nějak bere za špatný konec. Když to vezmu globálně na pár příkladech, hlava ze selským rozumem to prostě nebere.
Také by mě zajímalo, zda budou muset mít energetické štítky například i fotbalové stadiony. Tam se vytápí trávník a roční náklady na vytápění se pohybují okolo 1,3 miliónu korun. Tomu říkám plýtvání energií. Proč se musí hrát fotbal v zimě a hokej ještě v pozdním jarním období?
Milan Hudec:
Nějak mě uniklo, víte někdo?
Pro koho jsou informace ze štítku určeny?
Kam se mám obrátit abych štítek dostal?
Mirek Vašák:
Citace: Milan Hudec 03.03.2012, 18:00
Nějak mě uniklo, víte někdo?
Pro koho jsou informace ze štítku určeny?
Kam se mám obrátit abych štítek dostal?
Velmi výstižné. Jde zase jen o peněženky lidí. Už nevědí kam sáhnout. A vyšší spotřeba by se mohla také danit ať je nějaká sranda. Úspora energie a ekologie jako taková to jsou velmi oblíbená témata. Jak už někdo napsal výše, místo toho aby se zlevnila a podpořila elektrika jako topná, tak ji raději vyvezeme. Uvalíme daň z kotlů na tuhá paliva. A tak dále. V EU nevidím nic dobrého jen samé negativní věci. EUpotraviny apod jsou toho důkazem. Připadá mi,že jsme smetiště EU A to doslova.
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana
[*] Předchozí strana