Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Který předpis u energetiky vyžaduje revizní zprávu k odběrnému zařízení?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Který předpis u energetiky vyžaduje revizní zprávu k odběrnému zařízení?  (Přečteno 8242 krát)
LMN
« kdy: 20.02.2012, 18:38 »



Situace: Stal jsem se novým nájemníkem družstevního bytu. Poslední nájemník v tomto bytě byl do konce března 2011. V tomto termínu byl rovněž demontován elektroměr. Jedná se o panelový dům postavený v roce 2004. Nyní chci v bytě opět elektřinu Úsměv a šel jsem tedy na čez. A vznikl problém. Paní po mě chce revizní zprávu.

Okolní zkušenosti:
-V minulosti jsem bydlel v jiném bytě ve stejném domě (konkrétně od 7-2009) a na toto místo jsem rovněž nechával dávat nový elektroměr a revizní zpráva potřeba nebyla.
-Dle slov správce bytu (družstva),  kteří vlastní 3 takovéto nově postavené domy, kde stále vyřizují obměny nájemníků, není potřeba revizní zpráva, tato je prý potřeba v případě dlouhodobějšíh o odpojení elektroměru.
- Dle slov čezu na jejich internetových stránkách potřebuji revizní zprávu 1) v případě odpojení 2 roky a více nebo v případě nově odběrného místa; 2) obecně bez další specifikace (tak nevím teda)
- Na tel. lince čezu opět chtějí revizní zprávu, ale nejsou schopni mi říct, na základě jaké vyhlášky/normy/zákona či jiného předpisu toto požadují.
- Dle diskuzních fór na internetu převažují názory, že revize je třeba v případě odpojení na dobu delší než jeden rok.
- Na stránkách ERU jsem zatím našel pouze termíny revizí: např. normální prostředí 5 let, mokré prostředí 1 rok.

Poradí mi tedy někdo konkrétní předpis upravující tento problém, abych buď sklopil uši nebo naopak argumentoval čezu?

Moderátor: Tazatel promine, ale "Revize odběrného zařízení?" nebyla moc zdravá otázka.  zed zed
Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 21.02.2012, 13:53 »

Argument je především jeden - kdo má moc, má pravdu.
A jestli si nemůžete vybrat z více dodavatelů, musíte přistoupit na podmínky toho, kdo má "moc, aby si svoji pravdu prosadil"

Ale dovolte mi tak trochu "pohled z jiného úhlu":
- vy jste koupil byt nebo jste se stal nájemcem?
- co víte o předchozím majiteli? Nebylo to kutil "zlaté české ručičky"? Neměl takové kamarády?
- jste s ním v nějakém kontaktu? Dá se zjistit, jestli tam s elektřinou nebyly nějaké problémy?

Je ve vašem zájmu o rozvodech plynu a elektřiny, o kvalitě rozvodů a možných rizicích mít aktuální informaci. Takže podle mě je ve vašem zájmu mít nejen revizi přípojného místa, ale celé elektroinstala ce.
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #2 kdy: 21.02.2012, 14:03 »

Revize na klasické byty platí "většinou" 5 let....když ji budete mít platnou v tomto rozmezí,tak jim ji dáte.......

Pokud to mají ve svých připojovacích podmínkách, nic neuděláte resp.pokud chcete svítit tak si ji uděláte !
Jsou státy ve státě a nic s nimi nikdo neudělá !
Nevím proč si ji nechcete udělat, určitě vás nepoloží na kolena.. tanecek
Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #3 kdy: 21.02.2012, 14:35 »

Na jednu stranu chápu tazatele, že si nechce jen tak nechat diktovat podmínky, které úředník ani neumí řádně obhájit.

Osobně si ale myslím, že pokud to nedělá jen tak, že rád bojuje s úřady, tak  mnohem méně energie by ho stálo sehnání revizního technika. Všichni budou spokojeni a hotovo to bude raz dva.
V opačném případě se musí obrnit a prudit a prudit, než dosáhne svého. Pak stačí jen špatné vyspání technika od elektroměrů. Poté mu nezbude mu nic jiného, než  že napřed nechá upravit odběrné místo a pak bude revize nutná. Šance je tak 50/50. Pokud technik od elektroměrů dostane info, že je s tímto místem problém, tak problém prostě najde. Pokud to nebude tedy opravdu v úplném pořádku, dle platných připojovacích podmínek.
Jste si opravdu jist, že to máte v pořádku?

Navíc každý rozumný člověk, nechá instalaci zkontrolovat sám a dobrovolně. Jak psali kolegové. Stáří a lidová tvořivost elektroinstala cím moc nesvědčí.
Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #4 kdy: 21.02.2012, 15:54 »

Pokud vím, tak ČEZ nevyžaduje revizi instalace vašeho bytu, ale pouze neměřené části, to znamená elektroměrovéh o rozvaděče, přívodu do elektroměru, jističe a vývodu do bytu. Revizní technik zkontroluje, zda připojení odpovídá normám a připojovacím podmínkám distributora. Do žádosti napíše číslo revize a podepíše se. Je to práce na půl hodiny a (kromě společnosti PRE) za to dáte pár stokorun.

Ta kontrola je víc než nutná, po odebrání elektroměru (resp. po jakémkoliv zásahu do neměřené části) totiž ČEZ vyžaduje, aby stav rozvaděče odpovídal současným připojovacím podmínkám, což v 50% případů znamená určité úpravy. Mohlo by se vám totiž stát, že vám elektroměr neosadí a budete bez elektřiny.
Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #5 kdy: 21.02.2012, 17:15 »

TAk jsem si to právě ověřoval u distributora ČEZ.

Jejich stanovisko je jasné. I kdyby odběrné místo bylo třeba pouhou hodinu bez elektroměru, mají právo požadovat revizi odběrného místa. Neustále se ohánějí dokumentem, který se jmenuje  legislativní podmínky. Paní ze mne musela být hotová. Dokonce si i ověřovala řadu informací a pak mi po zhruba 20minutách volala zpět.
Skončili jsme na tom, že tyto podmínky nejsou nikde na jejich stránkách k prohlédnutí a ona nemá možnost mi je přeposlat, protože je ani nemá sama k dispozici.  Proto jsem odeslal požadavek mailem, aby ho buď vystavili na své stránky, nebo odeslali na můj mail.

Až dostanu odpověď, uvidíte ji zde.

Sice chápu logický požadavek na bezpečnost, ale ohánět se nějakým dokumentem, který si nemám možnost přečíst, je opravdu trochu divné.
Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 21.02.2012, 17:25 »

Vyžaduje to energetický zákon.
Nepřímo nařizuje konat revize v bytech.
Zaznamenáno
pepa111
« Odpověď #7 kdy: 21.02.2012, 18:05 »

A jak to uděláte jako revizák, když zákazník má rezervaci v oběrném místě a do bytu má měřený přívod 2 x AY 6mm2??
Zaznamenáno
halik
« Odpověď #8 kdy: 21.02.2012, 22:04 »

Všichni se tu vyjadřují k něčemu, aniž by měli všechny informace. Co když chce dotyčný změnit sazbu?

Pravda je ta, že ještě před pár lety byla nutnost revize při zřizování OM stran distributorů velice laxně vynucována a uplatňována (zasílaly se běžně i 10 let staré revize, nebo revize souseda, revize bez podpisů vytisknuté z internetu, apd.). Baba za přepážkou tomu stejně prd rozuměla, a nějaký kulatý razítko tam vždycky bylo...

Situace se radikálněji změnila až se zvýšenou masivností přechodu odběratelů na vyšší sazby (D26, D35, D45). To najednou při brainstorminzí ch, jak zabránit poklesům tržeb s tímto spojených, a jak to takovým chytrolínům, kterým se levnější elektřiny zachtělo, co nejvíce ztížit, to padalo nápadů. A příslušné zodpovědné pracovníky napadlo, že on je přece povinen odběratel při takovém úkonu předložit platnou revizi OM... No a od té doby se to o moc více důsledněji kontroluje...
Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #9 kdy: 21.02.2012, 22:32 »

A jak to uděláte jako revizák, když zákazník má rezervaci v oběrném místě a do bytu má měřený přívod 2 x AY 6mm2?

A co to má společného s tématem tahle otázka? Co čekáte za odpověď na tu otázku? Třeba, že se jeho revize bude týkat pouze odběrného místa a bude končit na opačném konci svorek, než je to vaše 6mmAl? Možností je samozřejmě  více.

Vyžaduje to energetický zákon.
Nepřímo nařizuje konat revize v bytech.

Můžeš sem vložit citaci toho zákona prosím?
Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jiří Středa
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #10 kdy: 21.02.2012, 22:45 »

Řekl bych že ČEZ se opírá o ČSN 33 2000-6, 62.2.1 poznámka N2
Zaznamenáno

revizní technik-E2/A ,  elektromontáže
www.jse-el.cz
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 21.02.2012, 22:47 »

...Můžeš sem vložit citaci toho zákona prosím?
Kdyby se našel dobrý právník, třeba by dokázal něco uhrát např. na par.24, bod 3 c 8

(3) Provozovatel přenosové soustavy má právo

c) omezit nebo přerušit v nezbytném rozsahu dodávku elektřiny odběratelům

8. při odběru elektřiny zařízeními, která ohrožují život, zdraví nebo majetek osob,
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #12 kdy: 22.02.2012, 00:09 »

Za situace pseudotrhu na poli dodavatelů el. energie se není čemu divit.
O to legračnější je, že 2 určující hráči (ČEZ + EON) mají odlišné připojovací podmínky než pražský trpaslík.  Zlej
Bez ohledu na to je jistě rozumné nechat si napojení elektroměru překontrolovat .
Těch pár stokorun určitě stojí za to.
Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Krýdl Petr
*
Offline Offline


Elektrika má svoje krásné zákony.


« Odpověď #13 kdy: 22.02.2012, 00:47 »

Když pominu tu základní věc pro tazatele, že když si nechá udělat novou revizi na zapojení v elměrové části, tak a on bude mít pro svůj osobní klid v ruce dokument o stavu v rozvaděči a pro úředníka lejstro pro vykonání jeho pracovní činnosti, tak mě docela svrbí následující otázka : podle jakých připojovacích podmínek by se v ČR postupovalo, kdyby teoreticky byl pouze jeden správce distribučních sítí? Vyhrály by podmínky ČEZu, E-ONu, PRE, nebo by se po "česku" vymyslelo, že se ponechají místní-regionální zvyky?
Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #14 kdy: 26.02.2012, 19:37 »

Vážený pane Fraňku,

dovolujeme si reagovat na váš e-mail ze dne 21. 2. 2012, který se týká důvodu dokládání
revizní zprávy.

Jak jste sám uváděl, revizní zprávu je nutné dokládat z důvodu zájmu Provozovatele
distribuční soustavy ochránit zdraví a životy pracovníků svých servisních organizací
a v neposlední řadě ochraňovat majetek.

Nutnost udržovat a případně dokládat, že elektrická instalace odpovídá daným předpisům
a technickým normám stanovuje Zákon č. 458/2000 Sb. (Energetický zákon, v platném znění
– novela 158/2009 Sb.).

Zákazník je v případě dotazu na nutnost doložení revize odkazován na připojovací
podmínky, ve kterých je uvedena i související legislativa a v té je jmenován i Zákon č.
458/2000 Sb. o podmínkách podnikání a výkonu státní správy v energetických odvětvích
(energetický zákon).

Připojovací podmínky jsou k dispozici na internetové stránce:

http://www.cezdistribuce.cz/cs/technicke-informace/pripojovaci-podminky.html

Vaše dotazy rádi zodpovíme na Zákaznické lince 840 840 840, která je vám k
dispozici 7 dní v týdnu, 24 hodin denně, popřípadě na e-mailové adrese
cez@cez.cz.

Děkujeme vám za spolupráci.

S pozdravem

Ing. Renata Palátová
ČEZ Zákaznické služby, s.r.o.
na základě plné moci
Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.038 sekund, 21 dotazů.