Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Bude mít PRE monopol na práci v měřených částech v PRAZE?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Bude mít PRE monopol na práci v měřených částech v PRAZE?  (Přečteno 2082 krát)
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« kdy: 09.01.2012, 21:45 »

Dnes jsem si prošel pěkným šokem. Šel jsem si vyřídit jednorázovou smlouvu  na práci v měřené části na PRE v Praze stejně tak, jak jsem byl zvyklí.
Tam nastalo nemilé překvapení. Místo dvou až třech pracovišť je funkční nyní jen jedno!!
Pak další rána. Než podepíšete smlouvu o spolupráci, musíte nejdřív podat žádost o práci v měřené části, tu musí někdo schválit (až měsíc) a pak se už postupuje obdobně jako loni. Vlastně to znamená nejen další administrativn í úkon, ale hlavně dlouhé čekání na schválení.
Zřejmě jde o krok k tomu, aby více práce zůstávalo samotnému PRE, které si prý zřídilo k tomuto účelu pracovní skupinu, a jejich spřáteleným firmám s dlouhodobou smlouvou.
To, že máme možnost smlouvu uzavřít, považuji spíš za alibismus PRE, které tím nemůžete osočit z monopolu. Aby ho ale měli,  budou nám ztěžovat tyto úkony co nejvíce to bude možné.
Je jasné, že mnoho revizáků to vzdá a to včetně mě.
Pokud někdo namítne, že se můžeme spojit a naplnit tak podmínky pro partnera s dlouhodobou smlouvou, musím ho upozornit, že i v tomto případě je na PRE stop stav.



PS: prý už někde vznikla iniciativa vůči  protiprávnímu a monopolnímu jednání PRE.



Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Lubomír Jindra
Revizní technik E2B
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #1 kdy: 09.01.2012, 22:24 »

Logický ale laický právní pohled, když tak ať mě prosím někdo opraví:

Například když softwarová firma prodává program, neprodává program jako takový, ten je stále jejím majetkem, ale prodávají jen práva na jeho úžívání nebo tak nějak. Pak lze pochopit, že k jeho užívání si vymiňují celou řadu podmínek, která musí jeho uživatel splnit.

Zdá se mi, že podobné podmínky k užívání elektroměrovéh o rozvaděče a hlavního domovoního vedení si vymiňuje i PRE. Jenže HDV i elektroměrový rozvaděč je plně majetkem majitele objektu. Majitel objektu si ho nechal zhotovit a vše zaplatil. Je to součást nemovitosti. Ze zákona má podle mě majitel nemovitosti PRÁVO zacházet se svým majetkem dle svého uvážení a PRE naopak nemá žádné právo OMEZOVAT majitele nemovitosti s jeho zacházením.

Z toho mi vychází, že majitel objektu by měl mít právo pozvat si na opravy/úpravy/rekonstrukce stoupačky jakoukoli firmu, která splňuje zákonné požadavky pro takovou činnost. Tedy tak, jak to správně dělá ČEZ. PRE přeci nemůže majiteli nařizovat, kdo může a kdo nemůže opravovat majitelovo zařízení, s jehož výrobou, instalací a údržbou nemá PRE vůbec nic společného. Mě to přijde jako zásah do základních lidských práv a svobod a to musí být nadřízené jakýmkoli smluvním podmínkám, které si PRE jistě do smluv dávají. Já si myslím že v případě soudu by takové podmínky musely být prohlášeny za neplatné.

Chce to někdo zkusit?  angel

P.S.
PRE asi může omezit práce přímo v elektroměru - elektroměr je jejich zařízení a jeho rozplombování mohou asi povolit jen tomu komu chtějí, to bych chápal. Ale jakékoli jiné opravy/úpravy pod krycími deskami může podle mě provádět kdokoli a PRE nemůže nic zakazovat a nařizovat. To si tak trošku hrají na zákonodárce.
Zaznamenáno

Revize elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.i-revize.cz
jindra@i-revize.cz
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #2 kdy: 09.01.2012, 23:31 »

Jasně, vracíme se o 20 roků zpátky, ale mě osobně to je celkem jedno, předrátovávání strých JOPek v panelácích není žádná příjemná práce a dobře honorovaná už vůbec ne. Tedy aspoň dosud nebyla, na monopol PRE si však sebevědomí zákazníci nebudou tolik vyskakovat jako na ušoupanýho živnostníka a pěkně zacvakaj stanovenou taxu. A v oblasti revizí a havárií je nová úprava naopak výhodnější pro všechny revizáky.
Což ovšem neznamená že arogantnímu monopolistovi nějak tleskám.
Zaznamenáno

Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #3 kdy: 09.01.2012, 23:59 »

A v oblasti revizí a havárií je nová úprava naopak výhodnější pro všechny revizáky.
Což ovšem neznamená že arogantnímu monopolistovi nějak tleskám.

Tím je myšlená práce na ohlášku, například v případě vadného hlavního jističe. Ale přesné podmínky prozatím neznám.  Možná o tom něco najdu na jejich webu.
Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.016 sekund, 20 dotazů.