Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  PROFI zóna.
| |-+  OSVĚTLOVÁNÍ, svítidla, světelné zdroje, technika a principy
| | |-+  Jaké máte poznatky a zkušenosti s měřením osvětlení pro hygienu?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jaké máte poznatky a zkušenosti s měřením osvětlení pro hygienu?  (Přečteno 26658 krát)
Hynek Bureš
OSVČ
*
Offline Offlineprojektant elektro nn, vn, slaboproudy


WWW
« kdy: 23.08.2011, 10:59 »

Kolegové živnostníci, zabýváte se měřením umělého osvětlení a tvorbou protokolů o měření, které se předkládají "hygieně" při kolaudaci? Máte nějaký kalibrační protokol od luxmetru? Dokládáte k protokolu o měření osvětlení kopii kalibračního protokolu? Máte nějaké šikovné pomůcky, o které jste ochotni se podělit (do PM)? Chystám se na své první měření, které pak bude zkoumat Ing. Chudoba z KHS UL - kdo poznal, pochopí... předem díky  Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jednoduchá zadání mívají často komplikovaná řešení. Jednoduchá se zdají být jen proto, že komplikace si žádný zadavatel nechce připustit. Řečeno česky: vyřeš to jednoduše norma nenorma, hlavně ať je to skoro zadarmo.
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline
« Odpověď #1 kdy: 23.08.2011, 21:53 »

Hodně štěsí ....  Super!

S tímto zkušenosti nemám, mám jen zkušenosti s měřením pro hasiče a to nouzového. Prodejny, které jsme prováděli po republice a odkud pramení i má zkušenost s KHS UL, si nechával investor měřit od nějaké firmy, kterých se dycky na centru pár objevilo..

Hasičům jsem dal vždy jednoduchý protokol s popisem co jsem měřil, kolik svítidel, naměřené hodnoty v síti podle velikosti prodejny (většinou vypočtené, protože klasicky se prodejny dodělávaly den před otevřením, ráno se zkolaudovalo a odpoledne otevřelo),  k tomu jsem uvedl použitý přístroj a hotovo. Hasič vždy přišel, zkontroloval, nechal si ukázat, že funguje a hotovo... Nikdy nebyl problém...

EDIT: Jen ještě poznámka, že jsem osvětlení vžy záměrně počítal na cca 2násobek požadavku, protože jsem většinou měl k dispozici rozmístění nábytku ve verzi tak D až H, a koneřná byla R až Z8, jak kdy..
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
František Bernard
*
Offline Offline« Odpověď #2 kdy: 24.08.2011, 11:08 »

TO: pan Hynek Bureš.
Osvětlení měřím často, zvláště při rekonstrukcích nádraží, zastávek i na metru. Pouřívám luxmetr od Metry Blansko. Kalibrovaný je, nikdo nechtěl zatím kopii kalibračního listu. Vytvořil jsem si měřící protokol a naměřené údaje pomocí Excelu se  mně zpočítají zcela automaticky. Údaje v omáčce k protokolu jsou uvedené podle tab. A.2 ČSN 36 001-3 z března 2006. Bohužel projektanti se osvětlení moc nevěnují, takže například údaj o údržbě nebo udržované osvětlenosti jsem nikdy neviděl. Totéž je u osvětlování komunikací, kde často není ani údaj o nějaké normě.
Občas někoho musím upozornit, že měření osvětlení není revize elektrického zařízení nebo instalace, ale pouze měření neelektrických veličin. 
Přeji mnoho úspěchů při měření osvětlení.
 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Revús
RTEZ E1 A, B
*
Offline Offline
« Odpověď #3 kdy: 24.08.2011, 11:56 »

Robil som meranie osvetlenia na základe požiadavky energetika vo firme. Pracovníci sa sťažovali na zlé osvetlenie pri práci.
Vytvoril som si záznam, ktorý je šitý na slovenské právne predpisy.
Na Slovensku má toto meranie, vykonané revíznym technikom, iba informačný charakter.  Úradné meranie môžu robiť iba osoby certifikované hygienikmi, čo ja nie som.

Záznam je v prílohe, snáď vám niečo z toho pomôže.

* meranie_osvetlenia.doc (72.5 KB - staženo 4055 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

You don´t have to be old to be wise. (Judas Priest)
But I am :-)
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #4 kdy: 24.08.2011, 12:24 »

Měření osvětlení není zas tak jednoduché....(venkovní světlo,výška měření, body měření a pod...)
Jsou na to programy, třeba KLIMŠA a pod......
Pokud jsem viděl na netu tak jsou firmy "akreditované" od Hygieny.....
Kalibraci, resp. číslo kalibrace dat na zprávu....
Je hygiena a hygiena.....ně kde neberou od každého RT zprávu, jinde zase je jim to jedno... tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Hynek Bureš
OSVČ
*
Offline Offlineprojektant elektro nn, vn, slaboproudy


WWW
« Odpověď #5 kdy: 24.08.2011, 14:57 »

Po předběžné konzultaci na KHS Ústí n.L. berou měření od projektanta, revizáka nebo světelného technika, žádné zvláštní oprávnění nevyžadují. Podstatné je, aby protokol byl kompletní,  se všemi náležitostmi podle ČSN 36 0011-1 a ČSN 36 0011-3, příloha A, aby byly správně stanoveny kontrolní body, aby byly hodnoty přepočteny dle udržovacího činitele, respektována nejistota měření atd. Mám to celkem prostudované a dnes po setmění se na to chystám. Jediný nedostatek je ta kalibrace, protože můj přístroj je nový a přijde mi nelogické ho nyní nechat kalibrovat, když se to má dělat po 3 letech, tím spíš že by se to ani nestihlo. Takže buď uvedu jen typ, výrobní číslo a rok výroby a nebo doložím kalibrační protokol od jiného (jako že zapůjčeného) měřáku, protože fyzicky ho nikdo neuvidí. Takže když mi někdo pošle sken platného protokolu o kalibraci luxmetru, má u mě potlesk Mrknutí případně se podělím o nějaké zkušenosti angel

To František Bernard: Tak to asi nebyli projektanti ze severu, tady jsme pořádně vycepovaní a stejně se hygienikovi každou chvíli něco nezdá. Po povinném činiteli odraznosti stěn max. 0,5 je posledním hitem požadavek výpočtu UGR výhradně ve vodorovném směru pohledu. A pak vyberte svítidla, se kterými to vyjde, zvláště ve větších nižších místnostech, a vůbec nejlépe třeba v truhlárně při práci na dřevoobráběcích strojích Šok
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jednoduchá zadání mívají často komplikovaná řešení. Jednoduchá se zdají být jen proto, že komplikace si žádný zadavatel nechce připustit. Řečeno česky: vyřeš to jednoduše norma nenorma, hlavně ať je to skoro zadarmo.
Tomáš Maixner
Neverifikovaný uživatel @1

Offline OfflineWWW
« Odpověď #6 kdy: 27.08.2011, 14:40 »

Šok Koukám do kalendáře. Není ani apríla, není ani po Silvestru… tak nevím.

Já vím, světlo nikoho nezabije. A když, tak se to vždycky svede na něco jiného (ten člověk nespadl ze schodů, protože neviděl schodnici, ale proto, že nedával pozor). Tak proč se tím vůbec zabývat? Že špatné osvětlení má negativní dopady na zdraví, produktivitu, zmetkovitost, úrazy. Ale jděte! Kdo by tomu věřil?! Vždyť já tam vidím, tak je to dobrý! Tak proč by se světlo mělo měřit? Nesmysl, rozmar hygienika!

Ale když jinak nedá, tak mu podstrčíme vypočtené hodnoty (pro jistotu na dvojnásobek, investor to unese, uživatel rád zaplatí za zbytečně prosvícenou energii, nebo ještě lépe – nasadíme regulaci a máme jistou desítek procent úspor – i takové firmy jsou). Nebo to změříme nekalibrovaným měřákem s podvrženým protokolem o kalibraci. (Že takový „luxmetr“ může mít chybu 30 i 50%? Nebuďme malicherní!) A proč bychom měřili umělé osvětlení večer, když se dá z naměřených hodnot odečíst jindy změřené přirozené světlo. Že občas vyjde záporná hodnota umělého osvětlení? Kdo by si tím lámal hlavu? A hladinu denního osvětlení – proč bych lezl na střechu, když mohu někde na dvoře změřit totéž? Vždyť tam byl stín! A nedej bože, přece po mně nikdo nemůže chtít, abych měřil při zatažené obloze (ke všemu ještě čekal, až se zatáhne rovnoměrně),  když na sluníčku je tak příjemně.

Žasnu a zírám. Ve „vzorovém“ protokolu je nasekáno chyb, že víc snad ani nelze (kolegové na Slovensku mají jiné požadavky než jaké jsou u nás, ale nikoliv mírnější),  chyb nejen protokolárních, ale hlavně metodických – to měření má hodnotu některých „naměřených“ osvětleností – tedy zápornou. Raději se ani neptám po vodováze, stativu a pásmu – to stačí z ruky (od boku, proto ta výška 1 m Úsměv). Neptám se ani na voltmetr nebo teploměr.

Pánové, kteří podstrčí vypočtenou hodnotu jako naměřenou, kteří se nerozpakují použít protokol jiného přístroje, kteří měří umělé osvětlení (byť je to složka sdruženého) ve dne… to jsou pánové, kteří mají oprávnění revizního technika nebo jde o autorizované techniky?

To co zde předvedli, to je opravdu amatérština nejhrubšího zrna. Měli by odevzdat svá oprávnění. Dovolil by si některý z nich takhle kontrolovat proudový chránič? Poprvé dávám za pravdu severským kontrolním orgánům, že je třeba na předkladatele takových paskvilů použít bič. Škoda, že orgán s bičem práská zhusta chybně a na nepravém místě.

K vlastnímu měření nenapíšu nic, to je na dlouhý článek. Chtěl jsem vložit jeden svůj protokol (severem přijatý bez výhrad),  ale raději ne. Není to pro jeho rozsah (měřila se tam nejen osvětlenost, ale i další parametry, jako je střední kulová osvětlenost, světelný vektor, rozložení jasů v zorném poli),  ale proto, že protokol z nikoho neudělá člověka, který umí měřit. A protokol by se dal zneužít.

Po přečtení zdejších příspěvků docela chápu požadavek, že k měření musí být osoba autorizována nebo jde o vysokoškolskou laboratoř či soudního znalce. Jen doufám, že to kontrolní orgány budou požadovat všude.

Poznámky k ostatnímu:

UGR – norma požaduje hodnocení oslnění pro obvyklý směr pohledu. Ten může být i jiný než vodorovný, dokonce většinou je (jen v učebnách norma poznamenává, že se žáci dívají na tabuli vodorovně – já bych řekl, že i vzhůru).  To je o tom chybném práskání bičem.

Zmíněný program pana Klimši neznám, před časem (2 měsíce zpět?) jsem požádal o demoverzi, nedošla. Dnes jsem zkusil znovu. Tak, dojde-li, mohu k tomu něco sdělit. (Nebo mi někdo demo pošle? Demo je u solidních programátorský ch firem volná verze, jistě i u pana Klimši).

Dneska nevím co dřív, v pondělí odevzdávám rozsáhlé měření (umělého osvětlení - dvě noci jen měření, ne dva dny Úsměv),  tak mám co dělat je zpracovat. Ale tohle jsem musel.

Pánové, račte mi odebírat „oblíbenost“ Úsměv.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Někam se mi ztratilo "ID.OK". Tak kdo ví, jestli jsem to já. Kdo ví, jestli vůbec jsem.
Z 50 příspěvků je mi přiznán 1 a z více jak 50 pozitivních hodnocení mám zápornou karmu. Komu tady tak vadím?
Nemám právo nahlížet do kontaktů, nevím zda jsem viditelný já.
Tak pro jistotu kontakt je na www.dq
Stanislav Látal
OSVČ VPP (pozastaveno)
*
Offline Offline
« Odpověď #7 kdy: 28.08.2011, 17:09 »

To co zde předvedli, to je opravdu amatérština nejhrubšího zrna.
Zmíněný program pana Klimši neznám, před časem (2 měsíce zpět?) jsem požádal o demoverzi, nedošla.
Pěkná sprcha  Smích Smích Smích .

Co tak vytvořit vlastní SW ? (třeba i v obyčejném EXCELu, popis ve WORDu)
Nabídnout školení podle platných norem a na závěr žákům přidat různé typy tabulek. Dají se udělat kopie se jménem a schovat tam nějaký kód, aby se dal zjistit vlastník.
Ukrást a zneužít se dá vše,  ale většinou ten, kdo investuje své peníze do vzdělání, ten to nebude šířit dál a pomáhat tím konkurenci.
Minimálně tím pomůžete sobě u dalších zakázek.
Otrocké měření zůstane vzdycky, ale následné papírování bude možná časově kratší.

Sám o tento obor nemám zájem. Nemusím dělat všechno.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Tomáš Maixner
Neverifikovaný uživatel @1

Offline OfflineWWW
« Odpověď #8 kdy: 28.08.2011, 21:41 »

Pro pana Látala

Což o to, to by šlo (udělat na to nějaký prográmek),  školení by také šlo. Zorganizujete to? Úsměv

Pan Klimša mi demo poslal. Zatím jsem se na to nestačil podívat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Někam se mi ztratilo "ID.OK". Tak kdo ví, jestli jsem to já. Kdo ví, jestli vůbec jsem.
Z 50 příspěvků je mi přiznán 1 a z více jak 50 pozitivních hodnocení mám zápornou karmu. Komu tady tak vadím?
Nemám právo nahlížet do kontaktů, nevím zda jsem viditelný já.
Tak pro jistotu kontakt je na www.dq
Stanislav Látal
OSVČ VPP (pozastaveno)
*
Offline Offline
« Odpověď #9 kdy: 29.08.2011, 18:20 »

Pro pana Látala
Což o to, to by šlo (udělat na to nějaký prográmek),  školení by také šlo. Zorganizujete to? Úsměv

Zorganizovat školení snad nebude až takový problém.
Začneme průzkumem trhu - jednoduchý nezávazný dotaz na ELEKTRIKA.cz
MÁ NĚKDO O ŠKOLENÍ ZÁJEM ? mail pro komunikaci
Určit předběžně místo a čas, odhadnout cenu .
Pracovat na kostře školení ...
Příjem závazných objednávek se zálohou 2 000Kč . (číslo účtu až pro vážné zájemce)
Pracovat na skriptech a testech (sežere nejvíce času) .
Potom začnou fofry se zajištěním stravování a místnosti pro školení (zajistit nějakou blízkou restauraci, event. nocleh) .
Velké firmy rády pronajmou na pár dní své nevyužívané školící místnosti ...
Začátek (zaplacení doplatku za školení),  průběh a závěr školení s předáním nějakého certifikátu ...
Vyhodnotit školení, eliminovat chyby pro další školení .
Nezapomenout na ŽL přidat ŠKOLENÍ (je to za jedny peníze)
Lidi jsou fakt závistiví a závidí i poctivou práci .
Účetnictví a pozdrav panu Kalouskovi (daně) .
ZORGANIZUJETE TO?      Mrknutí Úsměv tanecek      Když už se tak krásně popichujeme !!

A kdyby to bylo náhodou myšleno vážně, tak se to dá klidně zorganizovat kdekoliv. Manželka nebo přítelkyně určitě zvládne organizační stránku . Klienti budou komunikovat ČESKY nebo SLOVENSKY .
A pokud chcete dostat amatéry z dosahu,  nabídněte školení krajským hygienickým stanicím, aby se dozvěděli, co skutečně říkají české normy  Vyplazuji jazyk Vyplazuji jazyk Vyplazuji jazyk

Kdysi jsem se zúčastnil školení STEP7, SINUMERIK840, HEIDENHAIN 426 apod. a cena tam byla asi 3 000Kč/den (bylo to dvoutýdenní školení) . Bylo nás tam 4-8ks a vyučující se nám dost věnoval. 1.den nalejvárna teorie, 2.den praxe na PC, další teorie atd. ...
Za ty peníze jsme toho fakt dostali dost (hledat tolik dat v německých katalozích a programovací literatuře v němčině je obrovská úspora času a opravit si své stroje bez bezpodmínečné pomoci servisního technika i u jednoduchých poruch) a to se mému zaměstnavateli rychle vrátilo.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Revús
RTEZ E1 A, B
*
Offline Offline
« Odpověď #10 kdy: 02.09.2011, 14:23 »


Žasnu a zírám. Ve „vzorovém“ protokolu je nasekáno chyb, že víc snad ani nelze (kolegové na Slovensku mají jiné požadavky než jaké jsou u nás, ale nikoliv mírnější),  chyb nejen protokolárních, ale hlavně metodických – to měření má hodnotu některých „naměřených“ osvětleností – tedy zápornou. Raději se ani neptám po vodováze, stativu a pásmu – to stačí z ruky (od boku, proto ta výška 1 m Úsměv). Neptám se ani na voltmetr nebo teploměr.Vzorový protokol je vzorový len v tom zmysle, že som poskytol zápis svojho merania pre inšpiráciu.
V hale na plnenie propán-butánových fliaš boli vymenené žiarovky za úsporné žiarivky. Zamestnanci si sťažovali na zlé osvetlenie a zodpovedný pracovník vo firme ma požiadal o zmeranie intenzity osvetlenia. V hale sa pracuje iba cez deň.
Hala má okná orientované z východu na západ. Je to montovaná plechová budova so súvislými oknami po stranách východ/západ. Výška okien je cca 1m.
Meranie bolo uskutočnené cez víkend, kedy sa nepracuje.  To, že má vyhodnotenie merania metodické nedostatky je v tomto prípade nepodstatné, meranie malo dokázať, že úsporné žiarivky nie vždy znamenajú úsporu, najmä na zdraví a bezpečnosti zamestnancov. V hale aj po rozsvietení všetkých svietidiel vládlo na niektorých miestach pološero a to aj za slnečného počasia. V prípade zimných mesiacov tam jednoducho nebude dosť svetla na bezpečnú prácu.
Preto som im navrhol aj prehodnotenie osvetlenia s projektantom, ktorý tomu rozumie.

Nie som špecialista na osvetlenie, nemám na to osvedčenie a ani ho nechcem. Tak isto ako sa nemienim venovať napr. zdravotníckej elektrike, hoci mi to osvedčenie RT dovoľuje. Stačí mi to čo robím  A meranie intenzity osvetlenia robím iba na požiadanie a merania majú iba informatívny charakter, čo vo svojich výstupoch aj uvádzam.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

You don´t have to be old to be wise. (Judas Priest)
But I am :-)
Tomáš Maixner
Neverifikovaný uživatel @1

Offline OfflineWWW
« Odpověď #11 kdy: 10.09.2011, 09:44 »

Nereagoval jsem, protože mi nepřišlo žádné upozornění. Netušil jsem, že ho musím vždy obnovit.

To školení myslím vážně, takže se klidně pusťte do organizování. Zajistím přednášející. Zajistím přístroje pro ukázku.  Dobrá by byla i praktická část. Ovšem potom by to muselo být přes noc. Protože i cvičné měření (natož měření, které má prokázat nevhodnost nějaké instalace) se musí provádět při dodržení základních zásad.

Tato diskuze mě inspirovala k tomu, že na příštím setkání Společnosti pro rozvoj veřejného osvětlení bude přednáška věnovaná měření. Setkání bude patrně 3.-4. 11.,  patrně v Pardubicích. Pro členy je účast zdarma (a dostanou i najíst a napít),  pro příchozí za přijatelný poplatek (také budou napojeni a nasyceni). Takže jste zváni.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Někam se mi ztratilo "ID.OK". Tak kdo ví, jestli jsem to já. Kdo ví, jestli vůbec jsem.
Z 50 příspěvků je mi přiznán 1 a z více jak 50 pozitivních hodnocení mám zápornou karmu. Komu tady tak vadím?
Nemám právo nahlížet do kontaktů, nevím zda jsem viditelný já.
Tak pro jistotu kontakt je na www.dq
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.czPoháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.045 sekund, 21 dotazů.