Jak spočítat, zda kabel v podkrovním stropě není moc blízko soustavě hromosvodu?

<< < (5/8) > >>

Jaroslav Hlava:
Citace: Jan Hájek  10.08.2011, 23:02

Jde to, jen nesmíte trvat na vodivých materiálech ve střeše a stěny nechávat nevodivé.
Nebo můžete udělat izolovaný hromosvod za pomoci vodiče HVI, je to levnější než dodělávat vodivé stěny.
Nebo se na to vykašlat a mít za bouřky připravené evakuační zavazadlo, nebo jí přestát v autě, pak jsou výhodou levnější automobily, které mají karoserii z kovu a ne kompozitů.  ;)

Věcně fyzikálně je to tedy teď celkem jasné. Použití kovové sádrokartónové konstrukce v šikminách podkroví pod vodivou střechou je postup sice běžný nicméně má nesporné bezpečnostní problémy a v podstatě by měl být v sádrokartonářs ké literatuře řazen do podobné kategorie jako třeba sádrokartón v trvale vlhkém sklepě, tzn. mezi nevhodné či problematické aplikace. Otázkou je zda dřevěný rošt by byl lepší, vodivé je to méně, nicméně bylo by tam zase více hořlavého materiálu.
Zbytek je už v podstatě jen pravděpodobnos tně ekonomická úvaha, jak velké je nebezpečí a kolik to stojí. Ten nápad s HVI vodičem je zajímavý nicméně jen samotný drát by mne přišel minimálně na  80 tis. Kč. Vzhledem k tomu, že plech na střeše má už  nejlepší léta za sebou a tak do pěti  až sedmi let by se měl stejně vyměnit, bude asi lepší peníze investovat do nové nevodivé krytiny, čímž problém zmizí. Do té doby nezbude než tam mít tu problematickou kombinaci sádrokartónové konstrukce pod vodivou střechou. Jen bych se chtěl ujistit. Předpokládám, že varianta vzájemného pospojení sádrokartónové konmstrukce, vodiče PEN a uzemnění hromosvodu v ekvipotenciáln í přípojnici je lepší  než ponechání sádrokartónové ho roštu na volně plovoucím potenciálu  bez pospojování. Je to tak nebo se mýlím? (ve výčtu pospojování chybí uzemnění přívodního PEN vodiče v ER, které chybí protože před lety, kdy se přípojka v současném umístění budovala ho technici tehdejší severočeské energetiky prohlásili za zbytečné vzhledem k max. 20 m vedení od domu k dobře uzemněné trafostanici).

Jan Hájek:
Jestli chcete řešení konzultovat, tak mi cinkněte, nemá cenu v diskuzích přepsat většinu textu normy.
Troufnu si říci, že cena za HVI co jste uvedl je zbytečně nadsazená u většiny RD řešených s HVI se cena plácá  30-60 tis. za materiál.
Pokud se hromosvod nemusí přizpůsobovat stavbě, ale je možnost volit alespoň část konstrukcí jinak, vypadá to finančně zcela rozdílně.

Fuk Tomáš:
Citace: Jaroslav Hlava  11.08.2011, 23:10

Věcně fyzikálně je to tedy teď celkem jasné. Použití kovové sádrokartónové konstrukce v šikminách ...Jen bych se chtěl ujistit. Předpokládám, že varianta vzájemného pospojení sádrokartónové konmstrukce, vodiče PEN a uzemnění hromosvodu v ekvipotenciální přípojnici je lepší  než ponechání sádrokartónového roštu na volně plovoucím potenciálu  bez pospojování. Je to tak nebo se mýlím?...

Tudy cesta ke zlepšení vede, ale to co jste napsal je jen její začátek.
Na pospojování PE(PEN) se SDK konstrukcí je třeba připojit všechny vodiče PE(PEN),  které do oněch prostor vstupují. Toto pospojení pak svést samostatným vodičem PE (>= 16 mm2 ale radši mnohem více) dolů k HOP. To je ta laciná část.
Protože si tím ale zavlečete bleskový proud do PE(PEN) v tom podkroví,  je třeba tamtéž osadit svodiče i na ostatní vodiče vstupující do oněch prostor. Všechny tyto vodiče (PE/PEN, L, N i ten tlustý pospojovací PE) je pak třeba vést odděleně od ostatní,  bleskovým proudem nedotčené elektroinstala ce, až do HR a HOP. A tam opět osadit svodiče. Tím se to poněkud prodraží.
Pokud něco z uvedených věcí vynecháte, dosáhnete toho, že se vám přepětí nekontrolovaně rozšíří po domě a bezpečno nebude ani v přízemí.

P.S. kol. Hájek byl rychlejší a myslím, že spolu najdete dobré řešení. Co jsem napsal už mazat nebudu, ať máte nad čím přemýšlet.

Fuk Tomáš:
A ještě jedno P.S.
Uvedená opatření řeší "elektrické" bezpečí uvnitř prostor domu. Neřeší ale vůbec nebezpečí požáru od výboje mezi plechovou střechou a SDK konstrukcí.

tatahub:
Pouze bych připoměl, že dostatečná vzdálenost byla již v normě staré, leč požadavky se v naprosté většině případů nijak nedodržoval, a opět problematika přišla na světlo až s nástupem normy nové.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana

[*] Předchozí strana