Jak spočítat, zda kabel v podkrovním stropě není moc blízko soustavě hromosvodu?

<< < (8/8)

Jaroslav Hlava:
Pokud shrnu předchozí diskusi tomto vláknu, mohu asi  říci, že více méně obecná shoda je na tom, že při použití plechové střechy je zapotřebí dodržet dostatečnou vzdálenost vnitřních vedení i konstrukcí jako SDK profily atd. od plechové střechy a pokud to nelze tak je nutné použít izolovanou soustavu hromosvodu s využitím HVI vodičů. Přitom při výpočtu dostatečné vzdálenosti je zapotřebí brát délku l jako celkovou délku svodů plus hřebenového vedení až k uvažovanému místu.
Teď jsem nicméně narazil na zajímavý odborný článek Brauner G.,  Pacher W. and  Pigler F. (2004),  Blitzschutz durch Metalldächer,  e & i Elektrotechnik und Informationste chnik, Vol. 121, No. 7-8, s. a15-a22. tam lze najít dvě velmi zásadní tvrzení podložená celkem obsáhlými experimenty:
a) impedance běžné plechové střechy bez zvláštních opatření jako pospojovaní, sletování atd. plechů je minimálně 10 krát menší než běžných svodů (míněno samozřejmě pro vysoká napětí, která prorazí vrstvy barvy či oxidů na plechu). Proto nemá v podstatě smysl instalovat svody na plechovou střechu ani  hřebenové jímače, postačí spojení dolních okrajů střechy se zemí. Je samozřejmě nutné počítat s tím, že může dojít k propálení děr do plechu, nicméně nebezpečí, že by to vedlo k požáru je na zakladě výzkumů popsaných v Oppitz, H. (1999),   Ursachen for die Entstehung von Bränden bei direktem Blitzeinschlag . Diss. TU
Wien možné prohlásit za minimální a navíc pravděpodobnos t, že u průměrného RD dojde k úderu blesku, který by vypálil díru o průměru 2 cm je cca jednou za 6600 let.
b) Při výpočtu dostatečné vzdálenosti je možné brát kc=1/n, kde n je počet svodů z okraje střechy, a l lze brát jako délku svodu z dolního okraje střechy k zemi. Tím vychází dostatečná vzdálenost od plechové střechy jako mimořádně malá, typicky v jednotkách cm či max do desti cm pro vzduch. Tu není problém dodržet a SDK konstrukce pod plechovou střechou, stejně jako elektrické vedení tak nepředstavují riziko.
Jaké je mínění ostatních na obdobné názory. Setkal se s tím někdo popř. je tu někdo, kdo by třeba řekl: "Ano s tímto názorem  jsem se setkal nicméně dalšími výzkumy bylo toto mínění vyvráceno jako mylné?"

P.S. Příslušný článek je k dispozici v pdf z databáze sprigerlink (http://www.springerlink.com/content/bh14541u5878t832/) ovšem pouze se sítí univerzit a velkých knihoven, které mají předplacen přístup.

 

Jan Hájek:
To:  Jaroslav Hlava

Pěkný, takto si představuji diskuze, uvedení zdrojů atd.
Uvedené informace si vyhledám, ale od té doby uplynulo už dost let a mezitím vyšlo něco novějšího (v roce 2008) a prošlo to na rozdíl od článků širší shodou: Beiblatt 4 zu DIN EN 62305-3  -Verwendung von Metalldächern in Blitzschutzsys temen.

Pro požadavky na plechové střechy je DIN V VDE V 0185-600 - Protection against lightning – Part 600 Testing of the suitability of coated metallic roofs as a natural components of the lightning protection system.

No a takto vypadá na střeše z plechových tašek 10 kA bleskového proudu (ten samý ohňostroj je ze spodní strany).

Navigace

[0] Index zpráv

[*] Předchozí strana