Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Není podobná literatura o realizaci elektriky na hraně zákona?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Není podobná literatura o realizaci elektriky na hraně zákona?  (Přečteno 8909 krát)
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« kdy: 29.07.2011, 00:58 »

Stále dokola upozorňujeme, že je práce na elektrice prací na vyhrazeném technickém zařízení a takovou ji mohou dělat pouze ti, co vlastní patřičná oprávnění. Ovšem potkáváme občas podobnou literaturu, kde se píše jak si to provést svépomocí, což je vlastně návodem k porušení zákona. Nemluvě o kutilských pořadech v televizi. Není to náhodou trestné takto navádět laiky? FOTO z běžného obchodu s knihami.

PS: Jsem zastáncem toho, že každý svého štěstí strůjcem a pokud se chce zabít, stejně mu v tom nezabráníme a vůbec si o tom nedělám žádné iluze. Případů bastlení potkávám dnes a denně dost.
Jen přemýšlím, jestli je dobře, když se něco takového prodává. Nebo ne?


* IMAG1386.jpg (553.88 KB, 2592x1552 - prohlédnuto 550 krát.)
Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Miloslav Šťastný
« Odpověď #1 kdy: 30.07.2011, 10:12 »

Ono jde taky o to, co je to za autory té knihy... Zda vydavatelství VAŠUT udělalo kompilaci z mnoha zdrojů (s vědomím či nevědomím zdrojů/autorů) nebo je tam pod titulem podepsán jeden či dva autoři a je to jejich dílo. Pokud ano, předpokládám, že jsou to autoři znalí, s elektrikářskou licencí a příslušnými § a jako takoví si musejí setsakra být dobře vědomi, že se jejich radami v knize budou řídit i naprostí laici se všemi případnými důsledky....
Čili je i otázka, pokud to sepsal někdo "od fochu",  zda si toto uvědomuje a nebo zda dotyčnému jde jen o peníze za autorský honorář. Jestlipak je někde v knize uvedeno takové to obvyklé v dnešní době, že "autor ani nakladatelství nenese právní ani jinou zodpovědnost za případné škody na zdraví či majetku, které vyplývají z nepochopení nebo z..... atd. uvedené v obsahu této publikace". Knihu jsem neviděl, ale docela rád bych si ji koupil a nastudoval.
Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #2 kdy: 30.07.2011, 10:28 »

Takových knih jsou mraky.
Normální soudný člověk, naprostý laik si ji třeba přečte, ale pak většinou dojde k názoru, že si raději elektrikáře přece jen pozve, neboť si uvědomí, že elektrika není jen o instalaci kabelů do zdi, kterou zpravidla zvládne i cvičená opice.
Klasický kutil je však bez zábran a střemhlav se vrhá do každé práce, která se namane. Pak zaplať pánbůh za alespoň nějakou literaturu, která mu je, i když jen třeba malým, návodem, jak co provést.
Kutila nikdo na světě nepřesvědčí, že jsou řemesla, kterým by se měl vyhnout v zájmu zdraví svého a  draví svých blízkých.
Otázkou pak je, jak je kvalitní literatura, která se mu dostala do ruky.  zle

Honzo, kdo by podle Tebe měl postihovat autory takovýchto knih?
Nebylo by od věci začít postihovat nejprve úředníky, kteří na stavebních úřadech schválí vše i když do věci vlastně pořádně nevidí?
Proč konečně nepranýřovat revizní techniky, kteří píší revize běžně od stolu s vidinou snadného zisku bez práce?
Tak koho vůbec začneme postihovat jako prvního?
Všechno jsou jen výkřiky do tmy.
Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Martin Novák
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 30.07.2011, 14:45 »

Uz to tady zaznelo. Kutila nic a nikdo nepresvedci, ze jsou veci, ktere by mel prenechat profesionalum. Udela si to tak jako tak a nejaka vyhlaska je mu k smichu. Proto myslim ze je lepsi, kdyz se nekde z knihy dovi jak se to ma udelat podle predpisu, protoze je to furt lepsi, nez opacny extrem - rady brouka pytlika z hospody jak to ochcat a natahat dratem z kombajnu...
Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #4 kdy: 30.07.2011, 18:10 »

Uz to tady zaznelo. Kutila nic a nikdo nepresvedci, ze jsou veci, ktere by mel prenechat profesionalum. Udela si to tak jako tak a nejaka vyhlaska je mu k smichu. Proto myslim ze je lepsi, kdyz se nekde z knihy dovi jak se to ma udelat podle predpisu, protoze je to furt lepsi, nez opacny extrem - rady brouka pytlika z hospody jak to ochcat a natahat dratem z kombajnu...

Nicméně, jak už jsem psal, i špatně napsaná kniha může být stejným, jestli ne horším problémem než onen hospodský povaleč a jeho rada. Je to těžké.
Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 30.07.2011, 19:07 »

Dovolil bych si prezentovat pohled z jiného úhlu, je přemášlím, že budu muset některé výrazy "vypíípat",  snad to projde a nebudu obviněn (z rasismu)

Kdo z vás si dovolí sehnat někde levně nějaký vrak auta, dát tam motor z jiného vraku, někde něco přivázat, přidrátovat,... a vyrazit na silnici?
Že je to nesmysl? Ale je tu jistá skupina obyvatel, která to tak dokáže řešit, kteří si tihle dovolí a nic se jim nestane. Oni totiž "nic" nemají, není co jim sebrat, takže pokutu c...(pííp)..i nezaplatí, zahíjení správního řízení se vysmějí,...

Kdo si myslí, že všechno dokáže, že přece nebude platit za to, co by pro něj udělal druhý, degraduje sebe tak trochu na úroveň ...pííp...,  který sbírá co se kde sebrat dá a nějak to využije...

Správné by asi bylo žít podle "pravidla" VYDĚLAT A NECHAT VYDĚLAT". Dělám to, co umím a smím a vydělám si, abych zaplatil práci odborníka v oboru, kterému nerozumím.

Bohužel jsme se v minulosti naučili žít jinak, snad nás k tomu inspirovaly i časopisy jako Urob si sám, snad nás k tomu vedlo v minulosti i to, že nikde se nic jen tak nesehnalo, řemeslníci byli neochotní, neměli čas,...
A je otázkou jestli se tenhle přístup změní a kdy.
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 30.07.2011, 19:25 »

Na druhou stranu si za to elektrikáři mohou sami, např. příruček jak rozvést plyn moc není.
Plynaři si drží svoji hladinku bez velkých excesů, nevím jak vám, ale mě se většinou nedaří řádně vysvětlit, proč ze dne na den se PEN vodič zvedl z průřezu 1,5 na 10mm, a pod.

Zaznamenáno
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #7 kdy: 30.07.2011, 20:55 »

Také bych v této knize Honzo problém nehledal. Za mých mladých let jsem z podobných knih také čerpal informace. Dnes jsou na trhu i velmi podrobné knihy například o opravách aut, a také nikoho soudného nenapadne podle této knihy skládat auto doma.

Jádro pudla je v tom, co psal Pavel Horský. Stavební úřady na elektriku celkem se.ou ( jinak to ani napsat nejde ). Stačí jim "nějaká" revize a tím je to vyřešené. Nezkoumají ani to, zda revize obsahuje vše, co obsahovat má. Na tož aby zkoumali projektovou dokumentaci.
V praxi jsem oslovil inspektora TIČR s dotazem, na koho se mám obrátit, když vedoucí stavebního úřadu vyloženě stavebníkům tvrdí, že projekt nepotřebují a ani jej při kolaudaci nevyžaduje. Moje otázka ho velmi zaskočila a dodnes jsem na ni nedostal odpověď.
Mám čím dál větší pocit, že TIČR je zde pouze na to, aby strašil poctivé řemeslníky a náležitě je dojil. Jinak je úplně na ......

Mimochodem, viděli jste dnes zprávy TV Nova? O požáru bytu? Reportérka řekla, že příčina požáru není zatím známa, a ani to, zda nevznikla elektrickým výbojem  ajoooo Pokud na obrazovce veřejně vystupují takoví trotlové, jak se pak chcete bavit s laikem?
Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #8 kdy: 30.07.2011, 21:05 »

Ale kolegové. Taky v tom nehledám problém.

Jsem zastáncem toho, že každý svého štěstí strůjcem a pokud se chce zabít, stejně mu v tom nezabráníme a vůbec si o tom nedělám žádné iluze. Případů bastlení potkávám dnes a denně dost.

Spíš jsem se jen trochu zamyslel, jestli je dobře, když se prodává podrobný návod laikům na práce, které jsou jim zákonem vlastně zapovězeny a jestli to náhodou není na hraně zákona.
Dál mě zajímala reakce kolegů, a jak se k podobné literatuře asi staví, nebo co si o ní alespoň myslí.

A vůbec nemám v úmyslu hned někam volat a podávat trestní oznámení za obecné ohrožení tím méně vykřikovat do tmy.  Mrknutí Mrknutí Mrknutí
Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #9 kdy: 30.07.2011, 21:58 »

Pamatujete si časopis "Urob si sám"? Když jsem byl ještě elektrikářské embryo, zaujal mě tam návod, jak vyřešit svod hromosvodu v chatě s krbem. Prostě ho vést po komínu vnitřkem chaty, okolo krbu. Co dodat.
Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
raj
« Odpověď #10 kdy: 30.07.2011, 22:47 »

Citace
Dál mě zajímala reakce kolegů, a jak se k podobné literatuře asi staví, nebo co si o ní alespoň myslí...
Je mi to lhostejné.
Zaznamenáno
Oldřich Morávek
OSVČ montáž, opravy, revize elektro a hromosvodů
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #11 kdy: 30.07.2011, 23:04 »


Před nedávnem jsem při jedné revizi "uváz za hubu" cca na hodinu s dcerou majitelky. Druhák gymplu a ona se mě při revizi začla vyptávat na impedance, druhy sítí ochrany atd.  to cumim
Oni to zrovna braly ve fyzice a dívčinu to zřejmě chytlo.
Měla vysoce odborné znalosti, přesto měla k elektrice respekt a věřím, že by se do instalace nikdy nepustila.
Nicméně by si možná knihu koupila, aby až jí jednou řemeslník bude tvrdit "A",  věděla, jastli opravdu "A",  nebo jestli ji tahá "za fusekli".
On je opravdu velký rozdíl v knize a knize.
I na tomto fóru často radíme laikům, ale vždy je u toho i patřičné varování.
Rozumný člověk hledá informace a blbci nikdo neodradí od spáchání sebevraždy.

Za mne knihy ano. Patří to ke svobodě slova, ale knihy co nejkvalitnější .

A co se týče plynařů - zkuste si někde jen tak koupit, nebo půjčit autogen - to jde do peněz.
A pak, vždyť to bouchá  tanecek
Zaznamenáno
Daniel Hudzík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #12 kdy: 30.07.2011, 23:09 »

Podobne knihy tu vzdy boli aj budu. Na jednu stranu je dobre, ze aj "kutil domaci" ma aspon aky-taky prehlad o tom co sa moze a co nie. Na nieco je to urcite dobre.

Ale na druhu stranu, ci tu knihy budu alebo nebudu elektro-kutilov sa nezbavime. Takze moj postoj k takym kniham je neutralny.
Zaznamenáno

Byť blbcom nie je chyba, ale ostat nim áno.
tomáš buřival
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 31.07.2011, 00:03 »

Mezi skupinou kutilů a zkušených elektrikářů je  ještě celá řada např. studentů středních nebo i vysokých škol, kteří mohou z podobné literatury čerpat a  přestože neprovádí realizace elektroinstala cí, možná by se  rádi něco přiučili. A těm, kteří v oboru začínají určitě může být určitým voditkem kniha alespoň taková, než žádná.  Pokud má publikace kvalitní obsah, určitě jsem pro.

PS: Ještě k nadpisu "Není podobná literatura o realizaci elektriky na hraně zákona"  - myslím že pokud neobsahuje fašistické symboly, tak není  Škleb
Zaznamenáno
Šubrt Jakub
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 31.07.2011, 08:14 »

Nechat kutily kutit a pseudo elektrikáře vyrábět kočkopsy.
Oni se vyhubí sami. Pozabíjí rodiny a přátele a sami skončí (pokud mají svědomí)taky.
 Je mi to jedno jako p.Rajmontovi.
Každý by měl dělat to co umí a má na to kvalifikaci.
Odbornou literaturu má psát odborník.
Příručku pro kutily psal určitě hodinový manžel.
Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #15 kdy: 31.07.2011, 08:32 »

Citace
V praxi jsem oslovil inspektora TIČR s dotazem, na koho se mám obrátit, když vedoucí stavebního úřadu vyloženě stavebníkům tvrdí, že projekt nepotřebují a ani jej při kolaudaci nevyžaduje.

Na dotaz pro inspektora, zda musí být na RD projekt...? Odpověděl-malý RD se toleruje bez PD,jen při revizi udělat schéma "jaké si"- rozvaděče....
Byl to názor jednoho inspektora při neformální "kouřové" přestávce u zkoušek RT na inspektorátu! Nerozhodný
Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #16 kdy: 31.07.2011, 09:13 »

Není to náhodou trestné takto navádět laiky?

Svoboda slova umožňuje vydavateli publikovat svůj názor.
Třeba i mylný.
Ale názor.

Druhá strana má možnost se k jeho názoru vyjádřit.
Literatura tohoto druhu je vždy o subjektivním pohledu.
Podobně jako "Domácí lékař".

Pokus je spotřebitel natolik důvěřivý a sbastlí si instalaci podle třikrát přeložené vietnamské příručky je to jeho problém.
Žádným zákonem nelze zákázat imbecilní rozhodnutí spotřebitele.
To možná šlo v minulém režimu.
Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #17 kdy: 31.07.2011, 09:28 »

Pokud kniha neobsahuje výrazné upozornění, že na elektrickém zařízení nemá laik co dělat, šlo by to postavit na :
Zákon č. 40/2009 Sb.,  trestní zákoník
§ 364 Podněcování k trestnému činu, případně § 365 Schvalování trestného činu
a to trestného činu podle
§ 272 Obecné ohrožení  nebo § 273 Obecné ohrožení z nedbalosti.

Nejsem rozhodně přesvědčen, že by soudy postupovali stejně rychle a pečlivě jako v případě, kdy by někdo vydal příručku o domácí výrobě trhavin, nástražných min a jiných zbraní.

Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.058 sekund, 23 dotazů.