Má nadmořská výška vliv na velikost ochranného úhlu hromosvodu?

<< < (3/3)

Fuk Tomáš:
Ta horní mez zloby ale už není o úspěšnosti zachytávání, nýbrž o dimenzování prostředků, kterými tu zachycenou zlobu zneškodňujeme.

Z tohoto pohledu je LPL 4 ustavena podle filosofie, že ty nejsilnější blesky snad nepřijdou (malá četnost) a ty slabé, které nezachytíme, zase tolik škody nenadělají (když tam nic až tak cenného nemáme, tj. když jsme si analýzou rizik potvrdili, že nám LPL 4 stačí).

Jan Hájek:
Myslím, že důvod je prostší, prostě to nikdo nedělal, protože k tomu chybí vyselektovaná data o úderech a nadmořské výšce zásahu. Nebo to prostě nikoho nezajímá na tolik, aby zaplatil výzkum. Je to hozená rukavice a čeká na toho, kdo jí zvedne.  ;)

Fuk Tomáš:
Citace: Jan Hájek  22.05.2011, 23:12

...Nebo to prostě nikoho nezajímá natolik, aby zaplatil výzkum...

...zvlášť pokud při zvažování,  kam napřít síly/peníze, si provede podobnou úvahu, jakou jsem nastínil - tj. že nula od nuly pojde  :D

Milan Hudec:
Ještě malinko odbočím:
Je pro velikost zloby blesku skutečně přesná jednotka kA?
Blesk coby plasma mezi dvěma body atd.,  nějak "pocitově" mě tam Ampéry nepatří.

Fuk Tomáš:
Sílu blesku nepopisuje v normě 62305-1 jen vrcholová hodnota proudu, ale několik hodnot (viz Tabulka 3).
Ty snad pro účely dimenzování LPS stačí, ne?

To, jaké energie řádí po cestě mezi mrakem a jímačem, je sice zajímavé, ale pro účely ochrany před bleskem z toho těžko použijete víc informací, než parametry uváděné v té tabulce.

Nebo máte nějakou konkrétní představu, k čemu jinému než k popisu bleskového proudu byste použil informace typu napětí mezi mrakem a zemí, kapacita mraku vůči zemi, výška mraku nad zemí, snad i objem mraku, akumulovaná elektrická energie a nevím co ještě?

Navigace

[0] Index zpráv

[*] Předchozí strana