Od jakého napětí se vede elektrický proud více kabely?
ShH:
Vyrozuměl jsem, že při vyšším napětí bývá zemní vedení vedeno vícero kabely, to znamená v nejsou všechny fáze (+ příp. PEN) v jednom kabelu, ale každá fáze má vlastní kabel (s jedním nebo více žílami). Od jakého napětí to tak může být (obvykle bývá) a od jakého to tak musí být?
Příklad (hodnoty jsou jen jako příklad):
0-10 kV - zpravidla vše v jednom kabelu
10-22 kV - jak kdy
nad 22 kV - vždy ve více kabelech
Prosím o krátkou, ale jednoznačnou odpověď. Předesílám, že nehodlám žádné kabely pokládat ani do nich jakkoliv zasahovat.
Petr Doležal:
Se vzrůstajícím napětím roste i tloušťka izolace. S vysokonapěťový mi 3f kabely by se nedalo pracovat (zatahovat do tras a pod.), velké poloměry ohybů, na buben by se namotala jen krátká metráž a na trase by bylo příliš mnoho poruchových spojek.
Jaroslav Hasala:
Běžně se moc různých napětí nepoužívá, takřka všechny distribuční vn sítě jsou 22 kV, už jen velmi málo, v hodně starých sítích je možno narazit na 6 kV.
V současné době se pro 22 kV takřka výhradně používají jednožilové kabely. Protože distribuční transformátory 22/0,4 kV mají primární vedení zapojené do trojúhelníku, není zapotřebí N (PEN), jsou tedy vedeny pouze tři vodiče.
Lukáš Rotrekl:
Pak se docela často používají i jednožilové kabely pro sítě 400/230V, při vyšších výkonech, typicky vyvedení výkonu větších DA, vyvedení výkonu trafostanice do podružných rozvaděčů v rámci objektu....
Jirka Š. Svejkovský:
Kontrolní otázka: ptáte se jako projektant?
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana