Jaké jsou možnosti rekonstrukce instalace v panelákovém bytě?
Michael Tejčka:
Nechapu kterej hrdina mi vymlasknul minus za melkou krabici, nevidim na ni nic spatnyho obzvlaste v nosnych panelovych zdech peclive protkanych roxory ruznych sil. Pokud si instalaci dobre rozvrhnu jeden privod jeden vyvod) a nejsem dobytek (vodice pekne poskladane v krabici a sroubky dukladne dotazene) nevidim v tom jedinej problem. Mozna nekteri kteri toto nedodrzuji nedokazi pochopit vyhody pouzivani techto krabic za podminek mnou uvedenych, coz je spise k placi :'(
Milan Hudec:
Když už tvořím otvor pro krabici, tak jedině pro hlubokou, i pokud nepoužiji frézu, stačí prostor navrtat pár děrami třeba 8mm a převrtat třeba 32mm, v případech, že je dílo během na dlouhou trať, lze využít např pro otvor pro budoucí rozvaděč ocet (zešikma pár děr, do nich dolívat ocet, po cca. měsíci lze prostor "oddrolit" šroubovákem.
I tak je provádění instalace v paneláku "masakr", tak proč celkový výsledek snižovat použitím mělkých krabic, do budoucna se tam nemusí vejít třebas stmívač, zásuvka s SPD atd.
Jaroslav Hasala:
Co se týká vrtání děr pro krabice, nejjistější je použít tzv. "jádrovku", ta vyvrtá cokoliv, včetně armatury. Ovšem pořizovací cena této vrtačky a cena vrtacích korunek je dost vysoká.
Běžné vrtací korunky dostávají dost zabrat, s těmi nejlevnějšími to nejde vůbec a i ty nejdražší toho moc nevydrží.
Pro nějaké menší akce se dá použít obyčejná SDS vrtačka (vrtací kladivo) s vrtáky pr. 6 a 12 mm. Krabici jakoby odvrtáme po obvodu, nejdříve slabším, potom silnějším vrtákem. Navrtaný beton jde poměrně lehce odsekat. Při troše zručnosti trvá jeden otvor pro krabici cca 10 min, což je myslím přijatelné.
Pokud narazíme na armaturu, nejjednodušší je někam s krabicí uhnout.
Používání mělkých krabic bych osobně příliš nedoporučoval, přináší to spíše problémy.
Pro přichycení krabic ve vnitřních prostorách lze použít běžnou stavební sádru, nicméně vhodnější je použít rychle tuhnoucí cement. Lze použít i běžné stavební lepidlo, ovšem dost dlouho trvá, než úplně vyzraje (několik dní).
Co se týká drážek pro kabely, u zásuvkových okruhů je obvykle jednodušší jít podlahou než stěnou. Beton v podlaze je obvykle o několik řádů měkčí než než beton ve stěnách. Navíc z hlediska statiky mohou být vodorovné drážky ve stěnách problém, svislé až tolik nevadí.
Jan Franěk:
Citace: Radek Červený 21.06.2011, 12:21
Luboši, zas takový byznys ty instalačky nejsou, abych si prachem ničil zdraví u této metody. Bez odsávání to prostě není ono (no)
Souhlasím Radku
Citace: Jaroslav Hasala 07.07.2011, 11:36
Co se týká vrtání děr pro krabice, nejjistější je použít tzv. "jádrovku", ta vyvrtá cokoliv, včetně armatury. Ovšem pořizovací cena této vrtačky a cena vrtacích korunek je dost vysoká. ........
Jo, taky by se mi to líbilo, ale korunka potřebuje chlazení a vytopit sousedy pod rekonstruovaný m bytem taky nebude to pravé ořechové (jinak souhlas). Proto nám zůstává varianta s předvrtáním a dosekáním. S tím se asi potkali někdy všichni elektrikáři.
Práce je to mizerná a většinou i nedoceněná. Nechal bych to investora vyrubat samotného. Pak by si začal práce více vážit. Teda naší a snad.
PS: korunku i stroj je možné zapůjčit v půjčovnách stavebního nářadí. Vzhledem k tomu, co to dokáže udělat práce to ani nevyjde moc draho. Osobně si techniku, kterou bych normálně nedokázal zaplatit taky půjčuji.
Zdenek Hejčl:
V rámci pokusů jsem v panelu poslední akci řešil takhle: flexou jsem nařezal čtverec rozdělený na menší díly a zbytek pak vysekal kladivem.
Jde nám o to s minimálními náklady vytěžit maximum, ale musí se u toho přemýšlet.... o:-)
Což někdy dost bolí, že? ;)
Navigace
[0] Index zpráv
[*] Předchozí strana