Může se topné odporové těleso napájet stejnosměrným napětím?

<< < (4/4)

Jiří Schwarz:
Citace: Jan Polínek  28.02.2011, 23:40

Pokud bych měl tu energii nakumulovanou v těch baterkách,tak by tam nemuselo být nějaké složité řízení. Prostě bych to přes nějaký, jednoduchý spinač pustil do bojleru. Nebo by to,tak nešlo?

Takový malinký příklad - bojler 1600W, doba ohřevu minimálně 6 hodin. To je nějakých 9,6kWh (přesněji by se to dalo vyčíslit pokud bychom se bavili o počáteční teplotě, koncové teplotě, ztrátách,...)

1600W je při 230V cca 7A.
Aby AKU baterie dodávala po dodávala po dobu 6 hodin proud 7A, teoreticky to je 42Ah, prakticky by to chtělo minimálně o 25% víc, to je minimálně kolem 55Ah.
Takže pokud by se vzalo asi 17 - 18 AKU baterií (12-i voltových) s potřebnou kapacitou, dal by se jimi ohřát bojler.
Pak je třeba baterie nabít, bude dávat "alternativní zdroj" potřebné napětí, nebo tam přidáte "pole stykačů",  které pro nabíjení přepne AKU baterie nějak do skupin, aby na jejich nabití stačilo menší napětí a pro odběr je zapne do série?
Možné je vše, ale asi bych se do takového řešení nehrnul.

Ivo Strasil:
Citace: Roman Šafránek  28.02.2011, 23:04

(...)
* měřit (napadá mě 4kvadrantní elektroměr s RS485 rozhraním) kolik výkonu odtéká mimo budovu
* pokud možno mít více topných spirál (nejlépe o různých výkonech aby se daly "nakombinovat" tak, aby odebíraly co nejpřesnějo to, co přebývá
* podle odtékající energie z domu připínat jednotlivé spirály (pokud odtéká 1kW, připojím 1kW spirálu...)
* nějaká inteligence - např. pokud nemám v 1 odpoledne vodu dostatečně nahřátou (na večerní koupání) a podle uložených hodnot jsem za celý den dodal energie málo (asi je zataženo...) tak v době nízkého tarifu bojler dohřívat z el. sítě


Takových regulátorů jsme několik dělali, jak pro AC systémy spojené se sítí, tak pro DC ostrovy. Většinou má zákazník 3-9 topných spirál (např. jednotlivé fáze 3F bojlerů),  každá spirála je jako jeden stupeň.

U AC systému opravdu sledujeme (z impulsního výstupu elektroměru) přebytek výroby a pokud je vyšší než zadaný, připojujeme další topné spirály. U DC systému hledá regulátor připojováním a odpojováním zátěží výkonové přizpůsobení, ale nebude to nikdy tak dobré, jako u AC systému - máme omezený počet stupňů a nemůžeme hledat každých pár sekund jako FV měniče - ucvakali bychom stykače.

Navigace

[0] Index zpráv

[*] Předchozí strana