Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast řešení teoretických úvah
| | |-+  Kolik musí mít nově postavený objekt elektroinstalace?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 2 3 [4] 5 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Kolik musí mít nově postavený objekt elektroinstalace?  (Přečteno 43842 krát)
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #54 kdy: 01.11.2010, 08:22 »

OK, na nastudování by mohla padnout i 1/2 hodiny. Pokud je dokumentace pro realizaci hromosvodu podle Vyhl. 499/2006 Příloha 2, tak jako tady Daliborova:
http://www.kniska.eu/soubory-obrazky/vzory/daliborova_vzorova_dokumentace_rd
Ale ten materiál, pokud mne hromosvody živí, tak mám na autě v provedení nerez a poměděný nerez na dva až tři takové domy.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #55 kdy: 01.11.2010, 11:59 »

Pánové, nevím o čem se tady dohadujete.
Ve dvou schopných lidech, kteří ví co a jak, se dá montáž hromosvodu opravdu zvládnout za 1/2 dne a za tím si stojím, neboť hromosvody sám montuji.
Do tohoto času samozřejmě nezahrnuji nahlédnutí do PD, nákup materiálu a další omáčku potřebnou k provedení úspěšné realizace.
Zde je řeč o čistém času montáže na místě stavby.

Původní tvrzení p.Hájka bylo ovšem "Na RD domku trvá hromosvod max. 1/2 dne, pokud ho děláte v 2 lidech, tedy jeho nadzemní část." Zní to podobně ale až se sem dostane potenciální zákazník tak si zapamatuje že rodinný domek má hotový hromosvod za max.1/2 dne. Možná dobré pro prodej materiálu ale špatné pro realizaci protože tam již není ani zmínky že je to čistý čas montáže na místě.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #56 kdy: 01.11.2010, 12:01 »

Ale ten materiál, pokud mne hromosvody živí, tak mám na autě v provedení nerez a poměděný nerez na dva až tři takové domy.
U nás máte ten materiál v autě jen do půlnoci, pak už ho má někdo jiný a to i v případě že auto parkujete na oploceném dvoře.  Smutek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
PetrBily
« Odpověď #57 kdy: 01.11.2010, 14:26 »

Tak moment, chce mi tu někdo tvrdit, že standardní RD 10x10 metrů lze v souladu s ČSN 62 305 ošetřit jen dvěma svody ?
Děkuji za odpověď.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #58 kdy: 01.11.2010, 14:30 »

Standardní RD 10 x 10 metrů má obvod 40 m.
Standardní RD, pokud neurčí majitel jinak vychází s největší pravděpodobnos tí v LPL IV.
Po kolika metrech obvodu jsou typicky umísťovány svody v LPL IV. Tabulka 4. ČSN EN 62305-3 ?

Zkuste si už konečně tu normu ke které se vyjadřujete alespoň prolistovat! podivej
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #59 kdy: 01.11.2010, 14:39 »

Tak moment, chce mi tu někdo tvrdit, že standardní RD 10x10 metrů lze v souladu s ČSN 62 305 ošetřit jen dvěma svody ?
Děkuji za odpověď.

A proč ne? Vyjde-li vám LPL IV.,  pak je vzdálenost mezi svody 20m. Na dům 10x10m jsou to pak dva svody.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #60 kdy: 01.11.2010, 14:40 »

Omlouvám se, kolega Hájek byl rychlejší.  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Josef Kuhn
*
Offline Offline



« Odpověď #61 kdy: 01.11.2010, 15:02 »

Ovšem do tohoto času je také potřeba započítat práce spojené s instalováním uzemnění. To také vychází ze země na povrch a zde asi nejde jenom o nový dům který by už měl mít vývody uzemnění připravené. Starší domy uzemnění připravené nemají a abych tedy dokončil vnější ochranu tak mě nemine například připravit výkop položit zemnící materiál napojit vývody ,  ošetřit spoje, ošetřit přechody ze země, zahrnout výkop a upravit do skoro původního stavu. No a čtyři hodiny - vnější ochrana střecha, výkop, instalace uzemnění atd. to snad ani kdyby mě bylo dvacet.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #62 kdy: 01.11.2010, 15:09 »

Však jsem také psal nadzemní část.
Uzemnění na novém by mělo být základovým zemničem a na na mne tam koukají již venku připravené alespoň dva vývody.
Celou diskuzi jsem chápal jako instalaci nového hromosvodu na nový RD. Samozřejmě v čase není nic z vnitřní části ochrany před bleskem - instalace svodiče bleskových proudů, to jsem pouze zohlednil ve výpočtu podílu ochrany před bleskem na celkové investici do domu.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
PetrBily
« Odpověď #63 kdy: 01.11.2010, 16:06 »

Pánové! "Listoval" jsem v té normě. Dobře víme všichni, že STANDARDNÍ RD 10x10m je i když vyjde LPL IV je na samé hraně použitelnosti. Sám pan Pavel Horský ve svých příspěvcích stran LPL píše a tady namátkou :
Podle plochy se LPS neurčuje. Dle tabulky je běžný rodinný domek zařazen do LPS III. Valivá koule pro tuto třídu je o velikosti 45m. Do třídy II se pak počítá rodinný domek s opravdu nadstandardním vybavením. Pak je velikost koule 30m.
Použito z http://diskuse.elektrika.cz/index.php?PHPSESSID=c4c6ac72a0882788d1b4c1f59173c854&topic=12719.0

Neznám Vaš praktické zkušenosti, ale opravdu jsem se dosud nestetkal s projektanty, kteří by si dovolili vrazit RD do čtyřky.  A zajímalo by mě z Vaší praxe, kolik Vámi udělaných k rodinných domů z deseti je ve čtyřce.

A ještě k diskusi hromy na modelovém domě p Hájka bez zemí za čtyři hodiny.  Lze to. ALE!
Vše musí být dopředu přichystáno a zajištěno. Nesmí být zima ani horko. Střecha musí být nová a dokonale bezproblémová, jako ve školícím středisku a projekt musí sedět s realitou /HiHi/
Ovšem kdyby toto pracovní tempo viděl Alexej Grigorjevič Stachanov, dal by se nepochybně zoufalstvím na chlast.

Pánové, pustě se do mě!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #64 kdy: 01.11.2010, 17:10 »

Zařazení do konkrétní LPL je otázkou analýzy rizika dle ČSN EN 62305-2, tabulka z této normy hraje pouze pomocnou roli při prvotním zadávání. Rozdíl v LPL IV a LPL III je hlavně ve velikosti ochranných prostorů jímačů. Pokud na objektu je méně svodů než je doporučení normy, projeví se to nejmarkantněji na vyšlé dostatečné vzdálenosti, což nemusí být vždy problém.
Takže zpět k porovnání RD, podle nové a staré normy chráníme téměř  stejně. Pokud je v domě ovšem více elektroniky, tedy je tam možná větší škoda, realizuje se ochrana na vyšší LPL.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #65 kdy: 02.11.2010, 08:33 »

Pánové! "Listoval" jsem v té normě. Dobře víme všichni, že STANDARDNÍ RD 10x10m je i když vyjde LPL IV je na samé hraně použitelnosti. Sám pan Pavel Horský ve svých příspěvcích stran LPL píše a tady namátkou :
Podle plochy se LPS neurčuje. Dle tabulky je běžný rodinný domek zařazen do LPS III. Valivá koule pro tuto třídu je o velikosti 45m. Do třídy II se pak počítá rodinný domek s opravdu nadstandardním vybavením. Pak je velikost koule 30m.
Použito z http://diskuse.elektrika.cz/index.php?PHPSESSID=c4c6ac72a0882788d1b4c1f59173c854&topic=12719.0

Z uvedeného případu je jasně vidět, že se člověk neustále učí a na věci staré více jak rok má díky tomu již o něco málo jiný pohled. Tabulka je tabulka, ale v analýze rizik baráček ve IV. může normálně vyjít.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
PetrBily
« Odpověď #66 kdy: 04.11.2010, 07:57 »

"Kluci",  to je pravdou, co píšete, ale přesto mi prosím odpovězte na již vyřčenou otázku :

Neznám Vaš praktické zkušenosti, ale opravdu jsem se dosud nestetkal s projektanty, kteří by si dovolili vrazit RD do čtyřky.  A zajímalo by mě z Vaší praxe, kolik vámi udělaných k rodinných domů z deseti je ve čtyřce.

Děkuji.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
tatahub
« Odpověď #67 kdy: 04.11.2010, 13:48 »

Někdy stačí k dosažení přijatelné úrovně rizika toto snížit PO, přemístěním antény pod střechu a pod.,poté nemusím hromosvod stavět vůbec,nebo si vytvořit hromosvodní soustavu dle staré normy  - víte o větším množství případu v ČR ,  kdy rodiný dům byl chráněn dle staré normy a došlo k velkému problému?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #68 kdy: 04.11.2010, 17:12 »

poté nemusím hromosvod stavět vůbec,nebo si vytvořit hromosvodní soustavu dle staré normy

Už jsem takové řešení viděl. Nejmenovaný si letos nechal zkolaudovat nový domek bez hromosvodu, výpočet vyšel a pak udělal normálně hromosvod tak že pokryl hřeben a hrany vedením a zapojil k zemniči který měl připraven. Bez projektu, bez revize ale na svém. Řešení je sice právně poněkud ve vzduchu ale je funkční a určitě ušetřil značnou částku. Přiznám se že z právního hlediska nesouhlasím ale podvědomě necítím špatnost.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
tatahub
« Odpověď #69 kdy: 04.11.2010, 17:32 »

Jaké vidíte problémy z právního hlediska?
Přirovnal bych to k dodání další izolace Cykyně ,  situaci požadouvanou normou,případně ustanovením vyšší právní splním a dokonce něco přidám.
Dokonce znám fy. která hromosvody půjčuje na kolaudaci (teleskopické tyče - oddálený způsob ochrany).
Je to vše dané cenou potřebnou k vytvoření ochrany dle nových norem ,  mám svůj život i život blízkých taky rád ,  přesto nepoužíváme k přesunu po silnici tank.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #70 kdy: 04.11.2010, 17:44 »

Už jsem takové řešení viděl. Nejmenovaný si letos nechal zkolaudovat nový domek bez hromosvodu, výpočet vyšel a pak udělal normálně hromosvod tak že pokryl hřeben a hrany vedením a zapojil k zemniči který měl připraven. Bez projektu, bez revize ale na svém. Řešení je sice právně poněkud ve vzduchu ale je funkční a určitě ušetřil značnou částku. Přiznám se že z právního hlediska nesouhlasím ale podvědomě necítím špatnost.

Nějak nerozumím.   Jsem v rozpacích
Když už se z nějakého důvodu pro hromosvod rozhodl (i přes to, že mu jakýsi výpočet "vyšel"  Nerozhodný),  tak proč dělat takovou zbytečnou anabázi?  blboune
Nevidím žádné vítězství ducha v tom, mít na střeše nějaké dráty "bez projektu, bez revize, ale na svém".  bojim
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
tatahub
« Odpověď #71 kdy: 04.11.2010, 18:03 »

projekt a výp. rizika =peníze ,  v případě dle nové normy moc peněz
ofi revize=peníze

po staru bylo z jedné normy vše tak jasné,že její dodržení bylo možné i prácemi svépomocí s radou od hromosvodáře v nejbližším hostinci,což po novu jaksi nejde a co lidi od nových norem obzvlášt odrazuje je absence informace nikoli technické-každý není elektrikář ale informace vyjádřené třeba v % o kolik je bezpečnější hromosvod vytvořený po novu,který je bude stát spoustu peněz oproti soustavě odpovídající 1390,kterou šikovný tatík udělal přes víkend sám.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 2 3 [4] 5 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.065 sekund, 23 dotazů.