SELV, PELV, FELV Mohl byste někdo polopaticky vysvětlit rozdíly?
Štefan Beláň:
To: PetrPodle mne se jedná o zdroj SELV podle ČSN 33 2000-4-41 čl. 411.1.2.5.
Petr Šikula:
No a reálná situace:Mějme elektronické trafo 230/11.5 V pro halogen. svítidlo. Svítidlo je z kovu. Objímka pro žárovku je konstuována tak, že jeden pól je uzemněn. Viz. schema zapojení. Jedná se o PELV a je to dle normy? (poklona) PŠ
Jiří Fuksa:
To: Šikula
Pokud je jeden bod uzemněn, tak je to jednoznačně PELV nebo FELV. Ještě záleží na zdroji.
To: Petr, Beláň
Pro jednoznačné označení obvodů je nutné znát označení na zdroji ( Grafická značka transformátor v pavéze). Toto označení jasně deklaruje, že se jedná o zdroj bezpečného malého napětí, které lze použít pro obvody SELV a PELV. Samozřejmě, že je nutno splnit i podmínky pro uspořádání obvodů.
To: ostatní
SELV - spolehlivě elektricky limitovaná výše
PELV - pracovně elektricky limitovaná výše
FELV - funkčně elektricky limitovaná výše
Tyto výrazy jsou českým překladem anglického názvu těchto obvodů.
Pozor: tyto údaje jsou převzaty z návrhu ČSN 332010, která nikdy nevstoupila v platnost.
(Odborníka na normy pana Beláně upozorňuji dopředu, že vím, že pod tímto číslem vyšla jiná norma).
Štefan Beláň:
TO: Šikula
To co jste nakreslil, je svítidlo I. třídy. Nejedná se zde o ochranu malým bezpečným napětím, ale o klasickou ochranu samočinným odpojením od zdroje. Svítila s ochranou malým bezpečným napětím (SELV) mají zdroj vždy mimo svítidlo.
TO: Fuksa
Pod tímto číslem třídícího znaku 33 2010 nevyšla jen jedna norma, ale normy čtyři.
Jiří Schwarz:
Pro autora příspěvku "Petr Petr"
Spínané zdroje je velmi složitá záležitost, pokud chce výrobce dosáhnout dobré účinnosti při velkém rozsahu zátěže. Jsou tam přesně definované spínací procesy, R-C-D členy pro omezení špiček, ...
A protože výrobce myslí na všechno, má ošetřenu i jednu "maličkost" - právě špičky při spínání, kapacity mezi vinutími a některé další vlivy způsobují, že se výstupní obvody mohou dostat na nedefinovateln ý potenciál a může to být i hodně vysoké napětí. Napětí je měkké, na toto napětí je vlastně jen nabita "parazitní kapacita" mezi zdrojovou a výstupní částí.
Je to ale nepříjemné především při spojování více zařízení se zdrojem SELV, např. propojení TV, DVD a videa. I když tam je otázkou, zda by se neměly zdroje posuzovat jako PELV, protože v přístroji sice nejsou, ale přes připojené další obvody může dojít ke spojení se zemí (STA, PC,...)
To propojení odpory nebo kombinací odpor-kondenzátor je tam proto, aby popisovaný náboj nevznikl, aby se to průběžně vybíjelo.
Impedance tohoto "propojení" je dostatečně vysoká jak pro ss proud, tak pro síťovou frekvenci 50Hz, že takovýto zdroj je možné považovat za SELV pokud zdroj splňuje ostatní požadavky.
Běžně se používají 2 odpory v sérii, není to proto, že by výrobce "neuměl" vyrobit potřebnou hodnotu, ale proto, že výrobce negarantuje dlouhodobě potřebnou napěťovou pevnost. Minimální odpor bývá kolem 5 MegaOhmů.
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana
[*] Předchozí strana