Má se stát odsávání elektřiny z atmosféry zdrojem energie budoucnosti?
Marek Lukavský:
Citace: Jirka Š. Svejkovský 26.08.2010, 22:41
Když si člověk prohlídne graf průběhu blesku, tak vidí velký proud, prudký náběh a z toho vyplývající katastrofální důsledky. Pokud si ale spočítá plochu této křivky, tak spolu s velkou nejistotou je využitelná energie menší, než práce našeho křečka v kolečku. Ten alespoň běhá každou noc.
A kolik tak ten váš křeček nakroutí kWh, to by se dalo zjistit i bez integrálů, ne? ;)
Jiří Schwarz:
A co když je to trochu jinak?
Co když nejde o to zachytit jednorázově krátkodobý energetický výboj desítek až stovek kiloAmpérů, ale trvalě pomalé "odsávání" energie, která by jinak "vytvořila blesk"...?
Kdysi v časopisu (myslím, že to bylo VTM) popisovali, že se do mraků dostává záporný náboj tak, že molekula vody se odpaří z hladiny a pokud na ni dopadne v tu chvíli foton, odnese si molekula "páry" navíc jeden elektron.
Tím se taky vysvětluje to, že největší bouřky nejsou na podzim, kdy by se díky větru měly "mraky o sebe nejvíce třít", ale nejvíc bouřek je v době velkého slunečního svitu.
V článku popisovali i nějaké pokusy jak pomocí nějakých "sít" se snaží "odnášený náboj" zachytit. Ten by se tak nedostal do "mraků", nebyly by blesky, ale odebíral by se trvale malý elektrický proud.
To bylo někdy v 80. létech, účinnost "odsátí náboje" byla malá,...
Co když dnes díky využití nových technologií, např. nanovláken, se někdo pokusí něco takového převést do praxe?
Já jsem se s nějakým popisem tohoto jevu setkal na internetu, ale vzhledem k omezeným znalostem angličtiny nemohu tvrdit, že šlo o seriozní technický popis.
Hugo K.:
Ať si to amíci tutlají jak chtějí, my to rozlouskneme (dance)
Viděl bych to na několik upoutaných balónů, mezi nima síť, v materiálu příměs ebonitu. A pak už jenom lano jako svodič na zem. Elektron k elektronu....s tejně jako korunka ke korunce. (drinks)
Aleš Dobrovolný:
Četli jste romány od J.M.Trosky "Kapitán Nemo" a "Zápas s nebem"? Tam je to vyřešeno v.č. "paprsků smrti". Doporučuji v nejbližší knihovně.
Tomáš Chovanec:
Citace: Jiří Schwarz 27.08.2010, 00:03
A co když je to trochu jinak?
Co když nejde o to zachytit jednorázově krátkodobý energetický výboj desítek až stovek kiloAmpérů, ale trvalě pomalé "odsávání" energie, která by jinak "vytvořila blesk"...?
Tak to bol úder presne po hlavičke - ja som to tiež tak pochopil.
Žeby to fungovalo tak, že tie panely budú odsávať prebytočný potenciál z atmosféry?
Zem sa vlastne správa trvale ako jeden velký kondenzátor. A keď potenciál na jednej platni dosiahne určitú hodnotu tak sa snaží vyrovnať prebytočný potenciál pomocou blesku. V prírode všetko ide od nerovnováhy k rovnováhe to len my ľudia sa občas vytáčame z rovnováhy do nerovnováhy.
Ale to by znamenalo keď tie panely vycicajú prebytočný potenciál na druhej strane tak nebudú žiadne blesky? Takže žiadne počítanie ochranných uhlov, valivých gulí, bezpečných vzdialeností a koordinácia prepäťových ochrán?
V rámci sveta udrie každú sekundu asi 100 bleskov čo je celkom slušná dávka energie a s tým by sa už dalo niečo potiahnúť len pre mňa je tam obrovské množstvo technických problémov od zachytenia týchto bleskov, transformácia na nejaké "normálne" napätie a kmitočet, uskladnenie. Ja si to neviem predstaviť.
No keď už americký výskumníci na tom tak tvrdo pracujú tak veľa si od toho sľubujú, a tak veľa peňazí do toho investovali tak hádam aj niečo prinesú.
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana
[*] Předchozí strana