V čem je výhoda či nevýhoda soustavy TN-S ?
elik:
V případě rozvodů již v bytech a rodinných domech je to jasné, hlavně vzhledem k proudovému chrániči a to, že posledním bodem rozdělení je bytová rozvodnice. Mě by zajímalo v čem je ta výhoda či tedy popřípadě nevýhoda soustavy TN-S?
#230#
Fuk Tomáš:
Citace: elik 08.06.2010, 09:17
...v čem je ta výhoda či tedy popřípadě nevýhoda soustavy TN-S?
Základní a hlavní výhodou soustavy TNS je to, že porucha (kteréhokoli) vodiče nevyvolá bezprostředně nebezpečný stav ohrožující zdraví a životy - na rozdíl od soustavy TNC, u které porucha PEN vodiče takový stav vyvolá.
To je současně i nevýhodou soustavy TNS, protože porucha ochranného vodiče PE zpravidla zůstává dlouho nepovšimnuta, zatímco porucha vodiče PEN u TNC je zřejmá ihned.
Jirka Š. Svejkovský:
Ještě doplním, že vodičem PE za normálních okolností neprotéká žádný proud a proto nemůže na neživé části přenášet napětí, které na vodiči PEN může vzniknout v důsledku zhoršené impedance ochranného vodiče a následném úbytku napětí na této impedanci.
IM:
Citace: elik 08.06.2010, 09:17
...že posledním bodem rozdělení je bytová rozvodnice.
Platí pouze u nově zřizovaných bytových el. rozvodů a kompletních rekonstrukcí (ČSN 33 2130 ed. 2, čl. 7.6.16).
Jaroslav Hasala:
Soustava TN-C se používala a používá hlavně z ekonomických důvodů. V současné době se soustava TN-C používá hlavně v distribučních sítích, u venkovního osvětlení, ve vnějších kabelových rozvodech apod. Ve vnitřních instalacích se TN-C používá obvykle jen v páteřních rozvodech, poslední částí sítě TN-C je obvykle přívod pro podružnou rozvodnici.
Základní rozdíl mezi sítěmi je v bezpečnosti. Zatímco u sítí TN-C pro vytvoření nebezpečného stavu stačí jedna závada (upadlý PEN), v sítích TN-S musí pro stejnou situaci dojít minimálně ke dvěma závadám (upadlý PE + např. vadný spotřebič). Navíc vodič PE slouží čistě pro ochranu, není zatěžován pracovním proudem, což má samozřejmě také vliv. Sítě TN-S jsou tedy bezpečnější, i z těchto důvodů se takřka výhradně ve vnitřních rozvodech používají.
Sítě TN-C mají svůj význam zejména u dlouhých tras, jednak z ekonomických důvodů, dále se také díky přizemnění PEN nebo bodu rozdělení PEN trochu vylepší parametry připojení - zejména s ohledem na impedanci poruchové smyčky. Možnost poruchy vodiče PEN je v tomto případě výrazně snížena kvalitním přizemněním. Přizemnění (s pokud možno co nejnižším zemním odporem) je dost zásadní pro správnou funkci sítí TN-C, je nutné toto nepodceňovat. Je také nutné počítat s tím, že přes uzemnění poteče nějaký pracovní proud, což může mít vliv na životnost tohoto uzemnění.
Sítě TN-S jsou podstatně odolnější vůči nejrůznějšímu rušení, což jistě potvrdí každý, kdo se zabývá audio/video technikou.
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana