Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Jakým průřezem přizemnit rozvaděč, který je vzdálen více jak 100m od jištění?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jakým průřezem přizemnit rozvaděč, který je vzdálen více jak 100m od jištění?  (Přečteno 20013 krát)
Roman P.
« kdy: 19.04.2010, 15:18 »

Jakým průřezem přizemnit rozvaděč RV, který je vzdálen od hlavního rozvaděče více jak 100m cca 130m? V objektu je HOP připojena páskem FeZn 30x4 od základového zemniče. HOP je vzdálena také 130m od rozvaděče RV. Rozvaděč je připojen kabelem 3x1-AYKY 5x120.

#117#

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Mlkar
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 21.04.2010, 09:06 »

Já bych doporučil polovinu průřezu ochranného vodiče s přepočtem na Cu. Ovšem nevím zda to má nějaký smysl při stejné vzdálenosti od HOP. A také vzhledem k tomu, že ochranný vodič je již natažen v kabelu AYKY 5x120 ale je pravda, že v ČSN 3-2000-4-41 je to pevně stanoveno bez rozlišení TN-C, TN-S ale nepíše se jakým způsobem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Elik
« Odpověď #2 kdy: 21.04.2010, 13:29 »

Je to pravda CSN 33 2000-4-41 nestanovuje prurez ani vzdalenost, jak by prizemneni melo byt provedeno.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #3 kdy: 21.04.2010, 13:41 »

TO : Elik
Nemáte pravdu. Norma ČSN 33 2000-4-41, ed.2, v příloze NB, v článku NB. 2, uvádí vzdálenosti uzemnění pro sítě TN.
No a průřezy zemničů,(obvyklé minimální rozměry zemničů),  uvádí ČSN 33 2000-5-54,ed.2, tabulka 54.1
Stačí pouze číst.
 Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Tomáš Chovanec
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 21.04.2010, 16:28 »

RV - to je nejaký vonkajší rozvádzač? Nedá sa v ňom osadiť ďalšia UP a prizemniť napr. zemniacou tyčou?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Mlkar
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 21.04.2010, 16:38 »

Já jsem z toho dotazu tedy pochopil, že se jedná o vnitřní rozvaděč. Tedy v návaznosti na dotaz, že je více jak 100m. Také by mě zajímalo jak to provést když se jedná o vnitřní instalaci.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
IM
« Odpověď #6 kdy: 21.04.2010, 17:00 »

Rozvaděč je připojen kabelem 3x1-AYKY 5x120.
To existuje?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Mlkar
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 21.04.2010, 17:04 »

To existuje?
V katalogu nktcables jsem tento kabel našel.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Roman P.
« Odpověď #8 kdy: 29.04.2010, 09:51 »

Jedná se o rozvaděč, který je umístěn v budově. Takže vnitřní instalace. Jestliže norma ČSN 33 2000-4-41 říká, že mám rozvaděč přizemnit ve vnitřním prostoru uzemnit po více jak 100m (v mém případě cca 130m),  tak se ptám jakým způsobem resp. jakým průřezem, když HOP je stejně vzdálená jako ten rozvaděč RV? Nemám možnost to přizemnit nikde jinde než přes HOP, rozvaděč se nachází ve 3.NP
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Tomáš Chovanec
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 29.04.2010, 11:01 »

No to máte dosť blbé.


To neviem či sa dá nejako inteligentne poriešiť. Možno stiahnúť guľatinu z 3.NP do zeme alebo pripojiť na nejakú cudziu vodivú časť spojenú so zemou. Raz som videl, že takýto problém chlapci vyriešili pripojením na zvod bleskozvodu - to nedoporučujem.

Dajte vedieť ako ste to poriešili.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Roman P.
« Odpověď #10 kdy: 29.04.2010, 12:04 »

Ale jaký průřez bych tam měl dotáhnout? A Nevadí když vzdálenost od rozvaděče je stejná? Nechápu moc smysl tohoto přizemnění.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Tomáš Chovanec
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 30.04.2010, 23:34 »

Však napr. kruhový vodič FeZn d=10 z 3.NP do zeme to máte tak maximálne 15m a prizemniť zemniacou tyčou.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miloslav Dunda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 02.05.2010, 01:40 »

Zemnič FeZn pas 30x4, od něho kulatina FeZn průměr 8 a není co řešit. Ty výše uváděné poloviny nejsou pravda. To se jedná o hlavní pospojování. To je do 16mm  stejný průřez a pro vyšší stačí 25mm. Ale vy se ptáte na uzemnění.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Mlkar
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 04.05.2010, 13:59 »

A z čeho vycházíte, že je potřeba natáhnout zrovna kulatina FeZn pr. 8mm ? Po budově se bude kulatina tahat docela blbě.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
IM
« Odpověď #14 kdy: 04.05.2010, 15:16 »

Kolega Miroš v odpovědi #3 uvádí tabulku z normy ČSN 33 2000-5-54 ed.2. Tam si můžete vybrat materiál, který se vám hodí.
Problém v tom nevidím.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Mlkar
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 04.05.2010, 15:47 »

Tabulka 54.1 v ČSN 33 2000-5-54  ed.2 uvádí obvyklé minimální rozměry zemničů z běžně používaných materiálů z hlediska koroze a mechanické pevnosti při uložení v zemi.
Jedná se tedy zejména o tabulku, která uvádí minimální rozměry - to znamená,  že mohou být i větší ale v jakých případech lze toho dosáhnout výpočtem?
A po-té jsou to vodiče pro uložení v zemi.

Pro přizemnění podle tabulky 54.1 by do země stačila Cu 25tka drát. Jak píšu jedná se ale o minimální rozměry vodičů a to ještě uložených v zemi.
Zeptám se jinak proč se provádí přizemnění rozvaděče v budově,  když je přizemnění provedeno vlastně už vodičem PE(popř. PEN)? A to také vzhledem k tomu, že HOP je umístěna stejně daleko. Postrádám smysl takovéhoto uzemnění.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
elik
« Odpověď #16 kdy: 01.06.2010, 09:07 »

K čemu to přizemnění po 100m vůbec slouží? Já jsem našel v normě, že to musí být ale proč? Jakým průřezem v budově to má být uděláno jsem v normě také nenašel.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Mlkar
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 02.06.2010, 22:52 »

Že by snad kvůli úbytku, bezpečnosti  Jsem v rozpacích ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.044 sekund, 22 dotazů.