Jak se snizi zivotnost cirkulacniho cerpadla TUV pri castem kratkodobem spinani?
Jindra2:
Teplo z trubek se ti ztratí zase jen v bytě, který stejně draze vytápíš. Takže navíc je jenom elektrika za běžící čerpadlo. Jinak jak jsem psal, interval desítky minut.
Jindra
Zdenek Jakubcik 1:
Dovolím si opnovat kolegům.
Nevidím důvod, proč by mělo cirkulačnímu čerpadlu vadit časté spínání?
Vetšina čerpadel má v návodu zobrazeno připojení přes spínací hodiny. Některá čerpadla, tuším Wilo, mají spínací hodiny přímo vestavěné do těla čerpadla.
Spínání na dobu jedné minuty je poměrně krátký čas, ale, zpravidla, stačí na "protočení" vody v cirkulační smyčce.
Trvalý chod čerpadla je opravdu hodně neekonomický. Každému doporučuji, abgy si vyzkoušel, za jak dlouho se vybije zásobník TUV bez odběru se spuštěnou a pak vypnutou cirkulací.
Já to řeším tak, že u každého odběrného místa instaluji tlačítko a to po stisku spouští cirčkulaci na 1-2min.
Pokud někdo uvedete důvod, proč by častější spínání čerpadla by zkracovalo jeho životnost, budu rád.
Martin Novák:
to kovarik:
nechat bezet cerpadlo trvale je blbost a ztrata penez. Ale 1 minuta je zas malo. Jako jednu moznost bych videl nastavit cas na 2-3 minuty (to pokryje i to pripadne sprchovani a netyra cerpadlo mnoha rozjezdy) , za druhou (a lepsi) moznost bych povazoval pouzit jiny casovy spinac, takovy ktery umoznuje nastavit treba dva casy a ten nastavit tak, ze cerpadlo po impulzu z PIR vodu po dobu jedne minuty "protoci" a pak se treba na 15 minut zablokuje a dalsi impulz z PIR jej nesepne...
to Jakubcik:
hodiny sepnou cerpadlo jednou/dvakrat za hodinu. Jinak nevim jak Wilo, tam jde asi o klasicke vinuti do trojuhelniku a zapojeni s kondem pro trvaly beh kteremu rozjezdy az tak nevadi, ale starsi cerpadla s jednofazovym motorem a rozbehovym vinutim pripojenym pres kondenzator nebo rozbehove rele mela primo v dokumentaci uveden maximalni pocet rozbehu za hodinu. Bylo to kvuli pretezovani rozbehoveho vinuti a kondenzatoru. Vinuti a kondenzator byli dimenzovany na spusteni jednou za par minut a pokud doslo k rozbehu casteji, tepelne namahani poslalo vinuti i kondik do kytek...
Petr Tobolík:
Záleží také jak je dlouhá trasa cirkulace a jak moc se voda vychladí. Cirkulace vody bez odběru je velmi neekonomická. Moderním čerpadlům častější spínání nevadí, ale já osobně bych nastavil delší čas než je jedna minuta, aby při sprchování nedocházelo k zbytečnému vypínání a zapínání. Názor, že cirkulací si zároveň topíte, je mylný. Trubky jsou ve zdi a tam se vleze tepla...a v místnosti je .....zima.
Tomáš Jarovec:
Původním smyslem cirkulace je, aby se nemuselo dlouho čekat, než začně téct teplá voda. Proto se čerpadlo má spustit, když je odběr vody. Čerpadlo pak cirkulační trubkou vyžene z rozvodu vychladlou vodu. Jakmile se teplá voda dostane do kohoutku, nemá už další cirkulace smysl, ledaže by potrubí bylo dlouhé a špatně zaizolované.
Doba zapnutí by měla být taková, aby stačila na vyhnání studené vody z potrubí. Doba klidu taková, než voda v potrubí vychladne pod požadovanou teplotu. Požadavek na udržení teplé vody v celém potrubí spíš souvisí s optařením proti množení bakterií.
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana
[*] Předchozí strana