Navrhovat do bytové výstavby jističe 6kA nebo 10kA?

<< < (3/5) > >>

Rozmahel Vladimír:
TO: Beláň
Mám stejné zkušenosti jako Vy, jen bych dodal, že tady u těch proudů mají své nezastupitelné místo pojistky v HDS nebo předřazených obvodech. Ty oříznou zkrat velmi rychle a nedovolí nárůst proudové hodnoty do maxima.

Jaroslav Hasala:
Měření velmi nízkých hodnot impedance je dost ošidné, většina přístrojů už neumí takto nízké hodnoty správně změřit ...
Jednou se mi dokonce podařilo naměřit i zápornou hodnotu ...   :o

Václav 3:
Citace: Vladimír Radimák  13.08.2009, 12:29

Mám ten pocit, že jsem někde četl, že v Německu snad používají, nebo používali jen 4,5kA. Jinak, když jsem dělal naposledy malý byt koupil jsem vybavený rozvaděč na zeď se 6-ti jističi a všechny byli 6kA.


Jističe ELCO-Siemens (Maďarsko) mívaly 3kA a ITV a IJV pouze 1,5kA. Přesto tyto jističe dobře sloužily a dodnes ještě na mnoha místech slouží, byť je samozřejmě nutno podotknout, že s ohledem na modernizaci sítí dochází ke snižování vnitřního odporu sítě a zvyšování zkratových proudů.

Jirka Š. Svejkovský:
Já nevím, co řešíte. U rozvodu nn v případě panelákových bytů není o čem hovořit. V případě RD by musel mít za zdí hodně velký trafo. Jistič 6kA vyhoví vždy. Vzhledem k tomu, že před tímto jističem se v 99% nacházejí nožovky se zkratovou odolností nejméně 100kA je debata zbytečná.

Jaroslav Hasala:
V souvislosti s velmi nízkou impedancí a tím velmi vysokým zkratovým proudem se občas objeví problém s nežádoucím vypínáním hlavního jističe před elektroměrem při každé poruše, třeba i při každém spálení žárovky.
Vzhledem k tomu, že hlavní jistič před elektroměrem musí být dle připojovacích podmínek rozvodných závodů s vypínací charakteristik ou "B",  je to docela problém.
Potom je každý zkrat docela slušný ohňostroj a samozřejmě to vybaví i  jistič před elektroměrem. Aby byla zachována selektivita jištění, byl by vhodnější hlavní jistič před elektroměrem s vyp. char. "C",  tomuto se však rozvodné závody brání a jističe "C" povolují jen vyjímečně, v "oddůvodněných" případech.
Teď je otázkou, jak to řešit ...
Řešením by bylo, zvýšit impedanci přívodního kabelu  mezi elektroměrovým rozvaděčem a podružnou rozvodnicí. Dokonce jsem to jednou viděl i na vlastní oči, mezi elektroměrem a podružnou rozvodnicí, které byly od sebe cca 3m bylo (v půdním prostoru) cca 100m kabelu ...
Elegantnějším řešením by bylo použití tlumivek, které by zkratové proudy značně omezily.
Podle mého soudu by se na to daly použít tlumivky, které se používají v případech, kdy je stupeň B a C u přepěťové ochrany příliš blízko u sebe.
Ovšem ještě nikdy jsem to prakticky neověřil ...
 

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana

[*] Předchozí strana