Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast řešení teoretických úvah
| | |-+  Je možné, že je brum způsoben přechodovým odporem?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Je možné, že je brum způsoben přechodovým odporem?  (Přečteno 5210 krát)
Jindra Pes
« kdy: 28.03.2006, 07:54 »

Bydlím v panelovém domě, před pár týdny jsem zjistil brum v CB radiostanici, jejíž anténu mám na střeše a zemněnu ke svodu hromosvodu. Měřením jsem zjistil, že brum vzniká jak předpokládám přechodovým odporem mezi zemnicím vodičem 220V zásuvky odkud radiostanici napájím a zemněním antény, lze dokonce naměřit střídavé napětí cca 0.8-1.5V mezi zemněným koncem svodu antény a zemnícím vodičem zásuvky 220V. Elektroinstala ci v bytě jsem prohlédl, vyměnil několik "vyžíhaných" zásuvek, podotahoval všechny vodiče i v rozvodné skříňce v bytě, tudíž přechodové odpory jsou na mé straně ošetřeny, problém tedy asi bude na straně společných rozvodů v domě. Jelikož mám informaci o několika vyhořelých stupačkách s nn rozvody v okolních domech, obavám se podobného případu u nás. Hrozí takové nebezpečí? Jak postupovat?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Landa
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 28.03.2006, 10:07 »

Brum patrně způsobuje vyrovnávací proud mezi ochranným kolíkem zásuvky a uzeměním antény. Řešení vidím v přerušení stínění popřípadě i signálového vodiče kondenzátorem cca 1kpF.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Novák
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 28.03.2006, 11:34 »

Jako byvaly CBckar jsem podobne problemy resil casto. A naprava byva pomerne snadna. Predne, v zadnem pripade NEAPLIKUJTE radu pana Landy.Ten sice spravne popsal pricinu, ale jeho reseni je idealni v pripade TV prijmace a dostatecne silneho signalu kabeloveho rozvodu, kde se na nejake to impedancni prispusobeni nikdo nehraje. Tento postup ale u vysilacky s presne impednacne prispusobenou antenou posle do kyticek ČSV a nasledne pokud to nezjistite pohrbi koncovy stupen stanicky. Tady je potreba jit na reseni z opacne strany. Je potreba zaridit, aby zeme stanicky nemela nic spolecneho se zemnicim kolikem v zasuvce. To v praxi znamena upravit sitovy zdroj tak, aby - pol zdroje a kostra zdroje nebyli totez (izolacni podlozka pod stabilizator a tranzistor) a presunout stanicku tak, aby nelezela na zdroji. Na ochranu pred atmosferickym prepetim  necht slouzi bleskojistka na zvodu a ne spojeni stanicky s PE vodicem site.

Co se tyce vyrovnavacich proudu, budou tady stale. Zemnici sit domovni instalace a zemnici sit bleskozvodu nejsou totozne a tak bude mezi zemnicim vodicem site a bleskozvodem dochazet k vyrovnavani potencialu vzdycky. To nesouvisi s prechodovym odporem v instalaci. Navzdory tomu vas za dotazeni dratu a vymenu zasuvek nelze nez pochvalit 8-).

Pravdepodobne bydlite v oblasti s malym prumyslovym rusenim, znam mista (Praha),  kde neni problem po instalaci anteny pro dalkovy prenos dat namerit mezi uzemnenim anteny a PE vodicem treba i 15 voltu a par desitek miliamperu nebo dokonce rozsvitit timto vyrovnavacim proudem malou zarovicku...

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Landa
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 29.03.2006, 10:30 »

V tom případě se omlouvám za sice dobře míněnou ale špatnou radu.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Rotrekl.
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 29.03.2006, 12:45 »

To: Jindra Pes
Neberte to osobně, třeba to máte správně. Vím, že někteří "experti" uzemňují dolní část dipólu, což není zrovna bezpečné. Pro jistotu vám doporučuji věnovat otázce ochrany před bleskem pozornost. Konkrétní řešení poradit neumím. Pročtěte diskuse, případně dejte samostatný dotaz.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 30.03.2006, 07:19 »

Kolik lidí, tolik názorů. Mít stanici "zemněnou" přes hromosvod, kde může být jiný potenciál než budou mít některé jiné neživé části jiných zařízení zemněných na PE (případně PEN) může být nebezpečné. Jako velmi dobré řešení z hlediska funkce je ochrana oddělením dle ČSN 33 2000-4-41, čl. 413.5
Je otázkou, zda bude někomu vyhovovat mít oddělovací transformátor.
Jak na CB, tak na HAM pásmech se často připojuje radiostanice s PC pro Packet rádio a další digiprovozy. Není problém tohle oddělit (nf signál přes různá nf trafa, klíčování přes optočlen) Funkčně to je OK, z hlediska bezpečnosti je to horší. 2 zařízení, v "dosahu",  napájení se sítě TN, zemněná na rozdílné země, nepospojené,...

Pak ještě u CB stanice vyhovuje jedna věc - galvanické oddělení antény přes vf transformátore k. Někde jsem viděl i provedení, odkaz by mohl být např. na www.cbradio.cz.
Při správném provedení to nezhorší PSV, výkon a citlivost to omezí minimálně, není to velké ani drahé a fukčně asi nejlepší.

Zkusím to najít, měl jsem to někde vypálené.

Jirka CZ3JSB, OK1NMJ

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.064 sekund, 22 dotazů.