Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast řešení teoretických úvah
| | |-+  Nemáte zkušenosti s vyhoření nových jističů při zkratu?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Nemáte zkušenosti s vyhoření nových jističů při zkratu?  (Přečteno 12596 krát)
vladimir vaněk
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 08.06.2005, 19:14 »

Nové jističe B25/1, nejmenovaného výrobce, které jsou osazeny před elektroměrem v bytovém domě, při zkratu v bytovém zásuvkovém obvodu za jističem ITV16/1 vyhořely. Naměřené parametry v zásuvce: U=241V, Zs=0,11ohmu, Ik=2,1kA. Jistič ITV bez poškození. Nemáte s tím zkušenosti?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant, RT, E1B, E1-C5
Jaroslav Hasala
« Odpověď #1 kdy: 08.06.2005, 20:31 »

Už se mi něco podobného stalo. Jistič nevyhořel, ale "přivařil" se - nešel vypnout.

Podle všeho je to způsobeno nízkou impedanční smyčkou = velký zkratový proud.
Běžné jističe mají být předjištěny Gg max. 100A

BTW ten jistič bude spíše IJV.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Libor Cr.
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 08.06.2005, 21:15 »

Co to je nejmenovaný výrobce Úsměv,  jestli je to nějaká laciná značka Čína, Polsko atd. tak se nedivím. Před elektroměry zásadně používáme kvalitní české jističe OEZ LSN a vživotě se nám ještě nestalo, že by odešly z jakehokoliv důvodu.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #3 kdy: 08.06.2005, 23:55 »

To: Vaněk

Měl by jste přiznat barvu a nechránit výrobce, který si to nezaslouží ba naopak. Pokud se vám něco takového stalo, je to vada výrobku.

Uveďte i zkratovou odolnost jističe. Před elektroměry je doporučené používat jističe se zkratovou odolností 10kA. Ty běžné mají 6kA a některé jen 3kA (pro vnitřní instalace).

Vaše údaje hovoří o impedanci na zásuvce, ale ne o impedanci  u jističe před elektroměrem. I když zkrat byl asi v místě vašeho měření, mohlo dojít k přeskoku oblouku na trase za ITV (třeba i u toho jističe u elektroměru) a tím mohl být zkratový proud mnohem větší, ne však větší než je impedance a zkratový proud u poškozeného jističe.  

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Jaroslav Hasala
« Odpověď #4 kdy: 09.06.2005, 00:02 »

To Beláň:
uvedená impedance smyčky je velmi nízká, ať už je to hodnota před nebo za jističem. Zřejmě je to hodně blízko trafa. V každém případě by jističe měli být předjištěny, tak jak jsem psal výše.

To Libor.Cr:
Zrovna tedy s OEZ LSN nemám nejlepší zkušenosti.
Několikrát se mi stalo, že se tyto jističe ručně vypnuly (po delší době v zapnutém stavu) a už nešly zapnout. Respektive páčka šla dát nahoru, ale jistič nepropouštěl. Dále šrouby na připojovacích svorkách jsou z nějakého mizerného materiálu, pokud se párkrát povolí a utáhnou, šroub se buď strhne nebo tak očeše, že už nejde povolit nebo dotáhnout. Pravda, někteří montéři pro dotahování používají tisickrát broušené šroubováky po dědečkovi a navíc mají pocit, že nikdy není šroub dost dotažený, ale u jiných jističů až takové problémy nebývají. Osobně používám hlavně jističe MOELLER (dříve F&G). Ani ty nejsou úplně bez problémů, ale dlouhodobé zkušenosti (cca 10 let) s totou značkou mám celkem dobré. Zkoušel jsem jističe OEZ, MERLIN GERIN, VYNCKIER, KOPP, SCHRACK i jiné, ale MOELLER mi vychází nejlépe.

PS: vzkaz pro firmu MOELLER: honorář mi převeďte na můj soukromý účet u GE Money Bank. :-)

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Libor Cr.
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 09.06.2005, 08:35 »

To: Hasala
Vámi popsané potíže s OEZ LSN se nám nikdy nestaly, osobně snimi máme dobré zkušenosti a také osobně preferuji české značky pokud jsou kvalitní OEZ, Kopos, ....
PS: musíme přeci podporovat české podniky / zaměstnance, aby si nás mohli potom dovolit najmout Úsměv.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
« Odpověď #6 kdy: 09.06.2005, 16:19 »

To Libor Cr.:
Nevím do jaké míry se elektrikou zabýváte. Něco jiného je montáž nových instalací, něco jiného následné opravy např. při pravidelných revizích.
U nových instalací nebývají problémy s žádnou značkou, kvalita se projeví až po několika letech provozu.
Jinak i já jsem alespoň částečně nacionalista, ale moje osobní zkušenost s jističi OEZ řady LSN je taková, jak jsem popsal výše.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Šedivý
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 09.06.2005, 18:20 »

Od OEZ Letohrad jsem měl již 2 nefunkční jističe LSN 1polový 16A - jeden vůbec nepřeváděl v zapnutém stavu a druhý nešel zapnout. Bohužel podobné zkušenosti mám s FI DOEPKE cca po roce až dvou používání. Někdy nefunguje test a jindy nejde zapnout.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Libor Cr.
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 09.06.2005, 19:49 »

Špatný kus se asi najde občas u každé značky, ale osobně se mi to nestalo ani u nové instalace, ani u nahrazení za jiný starý jistič nebo při jakékoli udržbě po delším čase, namontovali jsme během 6 let stovky kusů OEZ LSN a bez jakehokoli problému Úsměv,  už si připadám jako díler OEZ Úsměv. Jinak dostaly se mi pod ruku polské a sloveské jističe ty nic moc, ABB, Schrack, standart bez problémů, z vlastní zkušenosti doporučuji OEZ LSN a Moeller X-pole. Moeller X-pole má opravdu dobré provedí také jsem ho párkrát použil.

OEZ
http://www.oez.cz/catalog.asp?thema=2591&category=600
Moeller
http://www.felten.cz/sortiment.php?t=1

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
vladimir vaněk
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 09.06.2005, 20:07 »

Souhlas, trafo je za rohem, předjištění 100AgG, jistič byl od fy. MOELLER, typ PL7 se zkratovou odolností 10kA. Impedance je naměřena v zásuvce odběratele,kde se udál skrat. Přímo za jističem je 0,06ohmu (tedy Ik=4,5kA). Při zkratu tedy pořádná šleha, která přepálila i 100A pojistku, ale jistič by to měl vydržet a ne se propálit. Mám podezdření, že při skratu došlo k zajiskření na svorkách jističe a následnému zkratu v elektroměrové skříni.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant, RT, E1B, E1-C5
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #10 kdy: 09.06.2005, 21:50 »

To: Vaněk

To jste mne teda zklamal. Že jsem si tu blbou poznámku „nezaslouží“ neodpustil. FaG a nyní Moeller je moje značka, kterou používám již mnoho let. Když se obrátíte na výrobce (zástupce) tak vám jistě odpoví. Určitě je to bude také zajímat proč? Podle toho co uvádíte by k poruše s předřazenou poj. 100A 
nemělo dojít.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Jaroslav Hasala
« Odpověď #11 kdy: 09.06.2005, 22:05 »

Při tak nízké impedanci je možné prakticky cokoliv. I když jistič se zkratovou odolností 10 kA by to měl "papírově" vydržet.
Vzpoměl jsem si, že jednou jsem byl u toho, když po zkratu jistič jistič doslova shořel, včetně přívodních vodičů. Ale to byla dost extrémní situace, jistič byl připojen vodiči CY 6 přímo ze sběrnic hlavního rozvaděče, bez předjištění. Hlavní jistič byl myslím 1000A nebo více, trafo ve vedlejší místnosti. Z jističe zbyla malá černá kulička, přívodní vodiče se doslova vypařily. Hlavní jistič to nevypnulo. Zajímavé bylo, že odvodní vodiče z jističe byly relativně v pohodě. Jednoznačně došlo k zapálení pořádného oblouku, když se jistič snažil vypnout zkrat a oblouk potom hořel i mezi fázemi.
Možná k něčemu takovému došlo i v tomto případě, ale není mi jasné, proč to nevzaly ty pojistky. Jistič by se mohl poškodit - přivařit, ale k tomu, aby vyloženě shořel by bylo potřeba více času a pojistky gG vypinají velmi rychle...
Pane Vaněk, přiznejte se, skutečně tam ty pojistky byly? :-)

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

« Odpověď #12 kdy: 09.06.2005, 22:27 »

JISTIČE OZ LSN JSEM TÉŽ PŘESTAL POUŽÍVAT Z VÝŠE UVEDENÝCH DŮVODŮ A HLAVNĚ-ZKUSTE POROVNAT VE VELKOOBCHODĚ CENOVOU RELACI JISTIČŮ-OZ LSN VYCHÁZÍ JEDNOZNAČNĚ JAKO NEJDRAŽŠÍ JISTIČ!!!

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Richard Hegel
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 17.08.2005, 13:09 »

Ked sa uz bavite o vyrobcoch zaujimalo by ma aky mate nazor aj na firmu GE .



* monogram.gif (2.82 KB, 228x61 - prohlédnuto 341 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.04 sekund, 21 dotazů.