Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí
| | |-+  Lze rekonstrukci rozvodu elektřiny provést takto?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Lze rekonstrukci rozvodu elektřiny provést takto?  (Přečteno 16914 krát)
Kledr
« kdy: 02.06.2009, 21:01 »

Potřeboval bych zkontrolovat, neudělal jsem-li při návrhu někde nějakou botu.
Do chaty je přivedena 1 fáze. Stará instalace byla z hliníku a už nevyhovovala. Vše natahuji v mědi CYKY 2,5mm2. Venku je rozvodnice s hlavním jističem (20A) + podružné 10A a 3x 16A. dovnitř z hlavni rozvodnice vede jeden 3 žilový hlinkovy kabl (d=cca2,2mm, 2xL + PEN) a jeden měděný 3 žilovy (d= 1,8mm, 2xL+ PEN),  tyto kabely nelze vyměnit - jsou v zaplombované části rozvodnice, podružné jističe jsem již vyměnil-je k nim přístup.
Udělal jsem si takový návrh -> obrázek. Potřeboval bych poradit, jestli to tak může být-nepřetěžuji-li některé vodiče/okruhy a hlavně neměl bych-li posílit zeleno/žlutý (na obrázku žlutý) a modrý vodič mezi rozvodnicí a kuchyní.
Díky

#uft#


* elektrika.png (99.48 KB, 1362x938 - prohlédnuto 1569 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kamil Táborský
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



Elektrikář pro silnoproud do 1000V,§6


« Odpověď #1 kdy: 02.06.2009, 21:41 »

Máte v tom obrázku nějaký chaoz,je mi z toho... zle
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kledr
« Odpověď #2 kdy: 02.06.2009, 21:48 »

Chaoz? co neni jasne? osvětlím
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
ALCR
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 02.06.2009, 22:34 »

     Bez urážky ten náčrt je děs a zřejmě dvakrát moc nevíte co činíte.

     Kabely z elektroměrovéh o rozvaděče pod plombou samozřejmě vyměnit lze, každý solidní elektrikář si povolení k rozplombování umí zajistit.

     Ve vašem návrhu mi hlavně chybí chránič na zásuvky a všechny okruhy v koupelně, dále se zřejmě jedná o dřevostavbu takže by měl být kuli požáru chránič na všech okruzích. Na takto malí objekt bych aplikoval jeden centrální chránič.

     Trouba, mikrovlna a pod spotřebiče nad 2kW mají mít samostatně jištěný okruh.

     Dělat vše kabelem CYKY 3x2,5 je dost nepraktické a neekonomické, světla stačí CYKY 3x1,5 jistí se jističem 6-10A, aku. ohřívač vody stačí taky CYKY 3x1,5 jistí se 10A.

     Nechcete to nechat kvalifikovaném u elektrikáři?
http://www.abb-epj.cz/addresselm.asp?thema=5810
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromechani k el. zařízení §6+8
Revizní technik el. zařízení a bleskosvodů E2/A
--------------------------------------------------
Navštivte klub České výrobky,  dě*kuji za upřednostňován í českých firem pří výběru a nákupu, podporujete tím české zaměstnance a českou ekonomiku a ve výsledku i sami sebe.
Kledr
« Odpověď #4 kdy: 02.06.2009, 22:49 »

     
Citace
Bez urážky ten náčrt je děs a zřejmě dvakrát moc nevíte co činíte.
snažil jsem se jak umim Šok

   
Citace
 Kabely z elektroměrovéh o rozvaděče pod plombou samozřejmě vyměnit lze, každý solidní elektrikář si povolení k rozplombování umí zajistit.
je to na slovensku, je to cca metr kabelu takze by to nemel byt problem

   
Citace
 Ve vašem návrhu mi hlavně chybí chránič na zásuvky a všechny okruhy v koupelně, dále se zřejmě jedná o dřevostavbu takže by měl být kuli požáru chránič na všech okruzích. Na takto malí objekt bych aplikoval jeden centrální chránič.

jj jedna se o dřevostavbu, v koupelně je pouze světlo, o chrániči jsem již také uvažoval. Jaké hodnoty by jste tam dal?

   
     
Citace
Nechcete to nechat kvalifikovaném u elektrikáři?
http://www.abb-epj.cz/addresselm.asp?thema=5810
kontrola elektrikářem pak samozřejmě bude
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miloslav Dunda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 02.06.2009, 23:35 »

Neberte elektrikářům práci. Elekroinstalac e je z oboru elektriky, možná?! ta nejjednušší činnost, ale má svoje specifika, která neznají ty, kteří hravě řeší integrované obvody. Hlavně jde o bezpečnost. Není to 12V.
Ale jinak mi připadá jako hrozná blbost amáterům dávat rada a návody. Ať si to zkurvějí jak chtějí. Protožre, potom elektrikář, který jim namontuje zásuvku za 150Kč je zloděj. Zásuvka (tango s ráměčkem možná 90Kč) + cesta a práce ja berou jako velice zhýralou cenu ,  když zde napíšeme, že modrý vodič je napravo, černý nalevo a žlutý(správně zelená/žlutá) na kolíku. Potud dobře, ale co když už je to zkurvený někde předtím a zelená neníPE,  N není modrá a  L není v hnědém vodiči, nebo černém šedém.?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kledr
« Odpověď #6 kdy: 02.06.2009, 23:50 »

heh to jste uplne odhad IO uplne hrave Smích. Abych spletl barvy to bych musel být budto uplne blby nebo barvoslepý. Eletrika se delá uplne nová tak tam neni mozne aby to bylo ***rvene nekde predtim:). Jinak de mi hlavne o to, jestli nepřetížím nějak N(modrý Smích) co vede do kuchině(resp. z kuchyně do rozvodné krabice). Jinak jsem ještě neuved že vše je dáváno do lišt, světla, vypínače, krabice vše na nehořlavý podklad.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Georgis Fasulis
*
Offline Offline



Nepij, nekuř, cvič a zakrátko budeš zase chlapík.


« Odpověď #7 kdy: 02.06.2009, 23:55 »

To Kledr: Nevěřím, že si neděláte srandu.  Smích
Jestli neděláte, pak odpověď na vaši otázku zní: Nelze.

Bez urážky, nechte si to načrtnout někým, kdo je z oboru. Věřte, že pak vám poradíme velmi rádi. Takhle bychom se mohli stát spoluviníky.  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

G.F
Kledr
« Odpověď #8 kdy: 03.06.2009, 01:18 »

Tak nakreslil jsem ještě jeden obrázek, snad bude lepší. Neměli by jste nějaky obrazek na ukazku jak by to mělo vypadat:) pak bych stvořil možná něco lepšího.


* elektrika2.png (290.59 KB, 2736x1616 - prohlédnuto 1120 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Hugo K.
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 03.06.2009, 08:00 »

Kurňa,chlape,místo trávení času s omalovánkama zaklikejte na diskusi a najděte si jak se kreslí značky.I když místo značky pro vypínač nakreslíte značku kontaktu,bude to přehlednější.
Jinak jako omalovánky v mateřské školce-OK.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #10 kdy: 03.06.2009, 09:32 »

Tak nakreslil jsem ještě jeden obrázek, snad bude lepší. Neměli by jste nějaky obrazek na ukazku jak by to mělo vypadat:) pak bych stvořil možná něco lepšího.
Pár obrázků včetně ostatních náležitostí bych vám mohl prodat. Říká se tomu realizační projekt  Super!

Nedivte se kolegům, za podrážděné reakce. Asi každý z nich už řešil nějaký problém po kutilovi, který si myslel, že natáhnout pár kablíků je brnkačka. Končí to většinou značným zásahem do hotové instalace (omítky, dlaždičky ...).

Není ani tak důležité,  jak to namalujete, ale co z toho vznikne. Ve vašem případě (smím-li odhadovat z vašich příspěvků) vznikne něco velmi nebezpečného, nejenom z hlediska úrazu elektrickým proudem, ale i z hlediska požární bezpečnosti.

Mimochodem, o proudovém chrániči pouze neuvažujte! Dejte ho tam. Hlavně na zásuvky a do koupelny i na světla, pokud budou 230V.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Hugo K.
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 03.06.2009, 11:15 »

Z toho co jsem vyluštil z prvního obrázku:
Máte 4žilový kabel a vedete v něm fáze  ze dvou okruhů,plus N,plus PE.
Takhle ne.
Jestli máte zásobu 4žilových kabelů jdou použít takto:
PE,N,fáze, a  rezervní vodič.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Georgis Fasulis
*
Offline Offline



Nepij, nekuř, cvič a zakrátko budeš zase chlapík.


« Odpověď #12 kdy: 03.06.2009, 12:09 »

Právě protože jsem zjistil z toho obrázku, že dotyčný chce zřejmě vést v jednom kabelu několik různých okruhů,  přičemž vždy jen jeden ochranný vodič, jeden střední, tak jsem se zděsil a proto důrazně tazateli doporučil, aby návrh svěřil odborně erudovanému člověku!

A na tom doporučení trvám stále!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

G.F
František Bernard
*
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 03.06.2009, 12:14 »

TO Kledr: Vidím, že v Slovakii si nevědí rady s obyčejnou instalací, tak to musí zachraňovat čehúni. Zadejte si projekt elektroinstala ce, vždyť je to za pár euro. Budete alespoň delší dobu na světě a vašim nejbližším se nic nestane.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kledr
« Odpověď #14 kdy: 03.06.2009, 12:23 »

Z toho co jsem vyluštil z prvního obrázku:
Máte 4žilový kabel a vedete v něm fáze  ze dvou okruhů,plus N,plus PE.
Takhle ne.
Jestli máte zásobu 4žilových kabelů jdou použít takto:
PE,N,fáze, a  rezervní vodič.
Konečně někdo kdo se konkrétně vyjádřil co je špatně. Místo jednoho kabelu pro dva okruhy pouziju 2 kabely, kazdy na jeden okruh.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
mar2001
« Odpověď #15 kdy: 03.06.2009, 14:20 »

 Šok To je dílo.Človíčku nechte si poradit a jděte za odborníkem ono to bude dražší,ale bezpečnější.Už sem pár takových lidiček řešil - děláš z toho vědu,to dá každá lama,ale furt ty tvoje normy je snad žereš atd.Potom bylo mě to nějak nejde nepodíval bys ses mi na elektriku nějak to blbne.A zachránit takovou instalaci je problém třikrát tak dražší,ev.vystavit revizní zprávu neřešitelé.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Georgis Fasulis
*
Offline Offline



Nepij, nekuř, cvič a zakrátko budeš zase chlapík.


« Odpověď #16 kdy: 03.06.2009, 14:23 »

To Kledr: Ještě se urážejte, to je fakt výborný!
Tady přece vůbec nejde o to, že vám nechceme poradit! Tady jde o to, že podle vašeho vyjadřování a vašeho nákresu jsme usoudili, že o elektroinstala ci nemáte ani šajnu! Přitom si myslíte, že se jedná o pár drátů.
 
Když jste schopen vést elektroinstala ci, tak jak jste ji načrtnul, hrozím se představy, jak to v konečném důsledku bude vypadat!

Proboha, já si taky netahám trubky s plynem sám! Copak to nechápete?
Říkáte, že si tam dáte proudový chránič, víte vůbec jaký, jak velký, k čemu je dobrý, co má ochránit, jak se zapojuje atd..??
A co ostatní? Rozvád+ěč, pospojování, uložení kabelů, správné dimenzování atd.

Píšete, že to necháte zkontrolovat elektrikářem, nevěřím vám.
Kdybyste to zbastlil, jak jste to namaloval, každý elektrikář by vám totiž řekl, že je to celé špatně! A vy byste ho ho poslal někam.

Vaše "kutilská" aktivita se mi vůbec nezamlouvá.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

G.F
Kledr
« Odpověď #17 kdy: 03.06.2009, 15:27 »

TO: Georgis Fasulis
nee uraženej nejsem  Neřeknu
jinak proudovy chranič nejspiš  2P, 25A, 30mA, (hlavni jistič 20A)pokud to chápu správně tak zapojeni viz obrázek. Funkce - pokud se dostane napětí na kostru(začné téct proud přes člověka:)) tak už nebude protékat stejny proud po L a N a chránič se rozpojí(odpojí vedení)

Citace
Když jste schopen vést elektroinstala ci, tak jak jste ji načrtnul, hrozím se představy, jak to v konečném důsledku bude vypadat!
to je hrubý náčrtek Úsměv samozřejmě že tam budou vypínače

Citace
Píšete, že to necháte zkontrolovat elektrikářem, nevěřím vám.
Věřte kontrola bude
Citace
Kdybyste to zbastlil, jak jste to namaloval, každý elektrikář by vám totiž řekl, že je to celé špatně! A vy byste ho ho poslal někam.

To asi jo Kroutím očima Ale jak sem videl u sousedu eletriku zapojenou "profikem" tak sem si rikal ze to hur dopadnout nemuze. např fáze v zásuvce - kabel odizolovany 2,5cm(nezatočený)prostě rovně strčeny pod šroubek, skoro se dotykal koliku, pod druhym šroubkem strčeny dva kabely, jeden 1,8 druhy 2,5. řikamsi to profik udelat nemohl. Otevřu jinou zasuvku(pry jim nefunguje) faze vypadnuta z pod šroubku, zbytek drží tak tak.


* zap_chranič.png (13.97 KB, 416x622 - prohlédnuto 468 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.037 sekund, 22 dotazů.