Jak je to s odběrem žárovek 12V a 230V?

<< < (5/6) > >>

František Šohajda:
V katalogu jsem viděl že udávají cca 50 hodin životnost klasickým "halogen. žárovkám" třeba 12V/35W.....když si někdo stěžuje, tak mu ofotím katalog že tam píší životnost 50 hodin a každý sice se diví ale přestane "otravovat".....i když vydrží v praxi více.....

Zdenek Jakubcik 1:
Citace: Radim Strycharski  26.05.2009, 13:46

To: Fuk   (jednicka)

Když už jsme u těch teplot, tak vyšší teplota dělá sice vyšší účinnost, ale i zkracuje životnost (ovšem když srovnáváme srovnatelné, např. stejné baňky 230 V 35W a 50 W).  Kdykoliv jsem někam instaloval 50 W, tak investor za pár dní volal, že to shořelo a vyřešily to vždycky žárovky 35 W. Zajímavé je, že kdykoliv koupím svítidlo v balení i se žárovkou, tak je tam vždycky 50 W. A pak následuje brzká výměna  :-[


Jaké máte napětí na žárovkách při provozu?
Z výše popsaného vyplývá, že hal. žárovky jsou citlivé na přehřívání a s tím souvisí, (vyzkoušeno osobně) že byť sebemenší přepětí bývá pro halogenky smrtelné. Žárovky jsou konstrukčně přizpůsobeny napětí 230V. Zkuste si změřit, kde dnes 230V najdete. Já mám doma 241V. U 12V světelných zdrojů je problém tkzv. měkký tranformátor. Při zatížení na 100% je na sek. straně cca 11,5V. Při menším zatížení letí napětí nahoru. Naprázdno lze naměřit i 14,5V.
Většina výrobců solidních traf dnes dělá trafa hodně tvrdá, doporučuje je zatěžovat na 100% a zpravidla je vinutí realizováno 230V/11,5V. Lehké podpětí není na závadu, snad kromě poklesu světelného toku. Stmívání v rozsahu 50-100% není u seriozních výrobců problém. Já mám doma osobně žárovky Osram Decostar Titan 12V 50W a mám je v provozu 10let. Z 8 praskla jediná! Provozní napětí mám11,8V.
Dalším možným zdrojem jsou elektronické transformátory . Napětí jsem neměřil, protože nemám osciloskop. Měření běžným měřákem je při frekvenci cca 40kHz problém. U ele. traf mám zkušenost, že jejich životnost je tak 5let. Dalším problém u ele. traf je to, že při tak vysoké frekvenci vznikají velké úbytky na vedení. U drátových systémů, kde jako vodič slouží pochromovaná kulatina je téměř nelze použít. Co spojka, byť pevně dotažená, to úbytek 0,5V






Pavel Horský:
Citace: Vladimír Šťavík  26.05.2009, 17:31

Ohledně přibalených žárovek ke svítidlum jsem v marketu slyšel následující vysvětlení:

Kupujete si svítidlo ke kterému je zdarma přibalena žárovka na vyzkoušení svítidla. Proto se na žárovku nevztahuje žádná záruka. Pak je možné přibalit jakýkoliv typ, ktérý alespoň chvíli svítí. Potom si koupíte pořádnou značkovou žárovku, která stojí někdy i více než vlastní svítidlo.


Ke svítidlům se vždy přibalují zkušební žárovky, které se nedají použít pro běžný, dlouhotrvající provoz. To je stará věc o které běžný spotřebitel nemá ani potuchy. Např. k halogenovým svítidlům 150-500W kupuji vždy rovnou kvalitní žárovky a pak je na hodně dlouho vystaráno. Jen se musí dát pozor na to, aby byla žárovka v opravu vodorovné poloze, jinak je její životnost opět podstatně zkrácena.

Zdenek Jakubcik 1:
To Horský:
Některým světelným zdrojům je to jedno. Mají libovolnou provozní polohu. Výrobci jako Philips, nebo Osram to na svých produktech uvádějí.
Běžná střední doba životnosti u těchto sv. zdrojů je 3-4000 hodin.

Pavel Horský:
Citace: Zdenek Jakubcik 1  26.05.2009, 18:32

To Horský:
Některým světelným zdrojům je to jedno. Mají libovolnou provozní polohu. Výrobci jako Philips, nebo Osram to na svých produktech uvádějí.
Běžná střední doba životnosti u těchto sv. zdrojů je 3-4000 hodin.


Kéž by to byla pravda. Zrovna Philips žárovky v nakřivo namontovaných halogenech jsem před nedávnem řešil a nebylo jich zrovna málo. Vlákno vyloženě steklo k jedné straně.
Ono psáno může být co chce, praxe je pak ale jiná.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana

[*] Předchozí strana