Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Vypínací versus podpěťová spoušť
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Vypínací versus podpěťová spoušť  (Přečteno 34178 krát)
Tomáš Novotný
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #18 kdy: 24.03.2005, 23:04 »

Teda fakt nevím :-)
Snažím se to představit a nic jiného mě nenapadá, než že po odaretování (na tu jsem předtím úplně zapomněl) stoptlačítka může dojít ke spuštění nejenom zapínacím tlačítkem ale i kombinací výpadek - obnovení napájení.
Tak už nás nenapínejte ...

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Nyč
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #19 kdy: 25.03.2005, 05:35 »

Abych pravdu řekl, začínám tomu nerozumět. Také bych se přikláněl k tomu, abyste zveřejnil ovládací schéma.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Nyč
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #20 kdy: 25.03.2005, 07:02 »

TO: Tomáš Novotný
Děkuji, dohledáno.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Kostka
« Odpověď #21 kdy: 25.03.2005, 07:59 »

Kontakt časového relé je připojen paralelně k tlačítku "Start". Časové relé je funkční jen při strátě napětí před stykačem, při strátě napětí se časové relé vynuluje a jeho kontakt je sepnuty. Po obnově napětí vlastně simuluje stlačení tlačítka start. Při vypnutí tlačítkem stop (a jeho odaretováním) se kontakt časového relé neuplatní. Musí se ručně stačit tlačítko "START". Čili funkce tzv. Centrál stopu není nijak ovlivněná.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Novák
*
Offline Offline




« Odpověď #22 kdy: 25.03.2005, 10:40 »

To Jozef Nosek: Napad s casovym rele je vyborny, diky za tip, zrovna jsem neco podobnyho resil. Jedinou chybu co ma je, ze muze dojit k malo pravdepodobny souhre okolnosti (k vypadku a znovuobnoveni dodavky proudu chvili po stlaceni STOP tlacitka) a tim k rozbehu zarizeni. Obejit by se to dalo u zarizeni kde je tato (i kdyz nepravdepodobn a) udalost uplne nezadouci pouzitim tlacitka s aretaci nebo pouzitim casoveho rele co nahodi stykac ne tesne po obnoveni dodavky proudu ale az za nekolik desitek sekund nebo minut s predchozi indikaci toho ze toto zapnuti nastane.

V praxi ale uvedeny problem kriticky nevidim, nebot toto znovuzapinani se tyka jenom bezobsluznych nebo dozorovanych zarizeni (kotelny, vodarny) kde je pravdepodobnos t vypadku proudu radove vyssi nez pravdepodobnos t pouziti STOP tlacitka a kde vetsinou po takto realizovanem nouzovem vypnuti stejne nasleduje servisni zasah a teda i vypnuti zarizeni v rozvadeci. Davat toto zapinani k pracovnimu stroji nebo obsluhovane vyrobni technologii je tedy IMHO blbost...

Reseni se stykacem ma tedy podle mne oproti ruznym vypinacim spoustim zavislym na napeti jen vyhody a navic na rozdil od ruznych spousti s potrebou napeti nebo akumulatoru je zde zaruceno ze jakakoli porucha ochranneho obvodu (snad krome speceni kontaktu casoveho rele - malo realne) vyvola vypnuti zarizeni.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Georgis Fasulis
*
Offline Offline



Nepij, nekuř, cvič a zakrátko budeš zase chlapík.


« Odpověď #23 kdy: 25.03.2005, 10:46 »

To Nyč: Jističe řady C60 jsou normální jističe (řada Multi9) od Merlin Gerin - (dnes součast sdružení Schneider Electric) katalogy mají na netu, ale asi vám kdykoliv pošlou i tištěné, já mám od všechny poslední podrobné tištěné katalogy. Co se týká té baterky a zdroje, mám na mysli zdroj 230V AC/12V DC, který trvale nabíjí baterku 12V. podpě´tová spoušť je pak na 12V DC a je napojena na tento sólo obvod central stopu a je tak nezávislá na napájecím napětí.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

G.F
Georgis Fasulis
*
Offline Offline



Nepij, nekuř, cvič a zakrátko budeš zase chlapík.


« Odpověď #24 kdy: 25.03.2005, 10:51 »

To Beláň: Takže vy byste mi nedal "berana" na řešení nouzového zastavení přes stykač bez samodrže s tím, že spoléhám pouze na povinnou aretaci vyrážecího tlačítka? Žádné samospouštěcí časové relé bych tam samozřejmě neměl. Asi bych se s váma hádal a chtěl bych ať mi podložíte své tvrzení předpisem v nějáké ČSN. Mohl bych tam dát ještě aretaci s klíčem pro opětné otočení do výchozí polohy. Ani pak byste mi nedal berana? :-)

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

G.F
Georgis Fasulis
*
Offline Offline



Nepij, nekuř, cvič a zakrátko budeš zase chlapík.


« Odpověď #25 kdy: 25.03.2005, 11:05 »

Pane Beláňi, odvolávám svou předchozí námitku, neuvědomil jsem si, že "Uvolnění ovládacího prvku přístroje nouzového vypínání nesmí způsobit uvedení příslušné části instalace pod napětí". Jak tady správně uvedl pan Nosek. Nejlepší řešení je opravdu ta spoušť MNx od schneideru a taky řešení s časovým relém asi není špatné, jen je nutno přesvědčit revizáka, že relé není "blbec" a že prostě funguje tak jak má.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

G.F
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #26 kdy: 25.03.2005, 11:39 »

To: Fasulis,
než jsem stačil odpovědět, tak jste si odpověděl sám. Nechápu jenom Vaší častou aversi k mým příspěvkům. Uklidňuje mne pouze myšlenka, že je to pouze můj subjektivní názor a pocit. Jinak nevím PROČ ?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #27 kdy: 25.03.2005, 14:09 »

No pánové,čtu,čtu a čtu a asi jsem zabloudil.Přes távám tomu opravdu rozumět.
Nedávno jsem řešil asi to samé co vy v truhlářské dílně.V rozvaděči jsem použil jako hl.vypínač strojů jistič PL7-C25/3N k němuž jsem mechanicky přiřadil vypínací spoušť Z-ASA(vybaví mechaniku hl.jističe při použití stop tlačítka).K této spoušti jsem následně opět mechanicky připojil spoušť na podpětí Z-USA/230(ta mi mechanicky zajistí vybavení hl.jističe i vypínací spouště).Maká to perfektně jak by mělo a já jsem spokojený.Jen,když jednou za"uherák" jedna z těchto spouští vybaví-no tak musím otevřít dvířka rozvaděče a vše to nahodit.Jde o jeden pohyb.Proto nechápu o co tu vlastně jde.Omlouvám se,ale třeba jsem úplně mimo.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #28 kdy: 25.03.2005, 14:49 »

To: Horský

Nechápu proč jste použil dvě spouště ? Stejnou funkci vám zajistí spoušť na podpětí s rozpínacím STOP tlačítkem.
 
Jak by jste ale řešil provedení u stykačů nebo deinu pro výkony 100A a výše ?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Tomáš Novotný
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #29 kdy: 25.03.2005, 14:51 »

To: Pavel Horský

Nezoufejte, mimo je nás už asi víc :-)))

Řeší se, jak obejít ten "uherák",  aby se na samoubslužný provoz nemuselo jezdit při každém výpadku napětí.

Ale když čtu váš příspěvek, jeden dotaz. Proč ta ZP-ASA? Ta spoušť na podpětí by to měla zvládnout sama spolu s vypínacími kontakty stoptlačítka, ne?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Georgis Fasulis
*
Offline Offline



Nepij, nekuř, cvič a zakrátko budeš zase chlapík.


« Odpověď #30 kdy: 25.03.2005, 15:17 »

To Beláň: ?? Averzi?? protože jsem občas v opozici? To snad ne. Naopak, už několikrát jsem se omlouval a v našem "sporu" vám dával za pravdu. Myslím, že jste velmi dobrý odborník, především pak na ČSN. Já se spousta věcí takhle dozvěděl a přiučil se a nestydím se to přiznat, zrovna tak se nestydím přiznat chybu, neboť nejvíce jsem se ve svém oboru naučil (vyškolil) chybami. K nikomu jsem tady averzi neměl, snažím se vystupovat korektně a slušně. Pokud někdy naši někdy ostřejší diskusi berete jako averzi, pak mě to velmi mrzí. Přeji hezké velikonoce.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

G.F
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #31 kdy: 25.03.2005, 17:20 »

To: Fasulis,

jsem rád, že to byl jenom můj pocit a možná i v podvědomí skrytá  ješitnost. Omlouvám se.

Přeji také hezké a požehnané Sváteční dny.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Josef Nosek
RT - E2/A
*
Offline Offline




« Odpověď #32 kdy: 25.03.2005, 20:59 »

Ještě upřesnění k zapojení. Toto zapojení samozřejmě není myšleno pro stroje, nebo např. pro truhlárnu, jak bylo uvedeno. Obojí lze zvládnout podpěťovou spouští. Toto zapojení je myšlemo pro bezobslužné plynové kotelny, kde je předepsáno vypínací tlačítko. Nechtějte slyšet co jsem vyslechnul když někdy taková kotelna při krátkodobém výpadku vypnula a již sama nezapla. Odnesl to revizní technik že si vymyslel podpěťovou spoušť. Pokud vypne a zapne napájení pracuje vše automaticky, pokud někdo vypne stop tlačítko, musí na rozvaděči ručně sepnout. I když kotelny jsou vesměs malé, to slabé místo je v době kdy se odaretuje tlačítko a jde se zapnout tlačítko na rozvaděč. Kdyby v této době došlo k vypnutí a zapnutí napájení, tak stykač zapne sám přes časové relé. Ale na časovém multifunkčním relé které na toto používáme, se většinou nastaví zpoždění sepnutí několik minut, pro případ že energetika několikrát vypne a zapne, aby kotel zbytečně nenajížděl. Pokusím se v brzké době zaslat schéma pro ty kteří můj popis nepochopily.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #33 kdy: 25.03.2005, 22:00 »

To: Nosek,
to řešení je jaksi prazvláštní. Něco jako pakůň.
Nechápu, proč by jste nemohl pro kotelnu použít proudovou cívku. Proč používáte podpěťovou a pak její základní smysl rušíte časovým relé. A navíc připouštíte to slabé místo. Jaké vysvětlení podáte vyšetřovací komisy v případě nějaké havárie způsobené zapojením STOP tlačítka dle vašeho popisu?

Pokud bych se já osobně setkal se zapojením které popisujete, tak nevim, nevim ?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.

« Odpověď #34 kdy: 26.03.2005, 08:53 »

Jen jednu skutečnost k příspěvku pana Nyče:
Před nedávnem jsem při revizi narazil na plno  technologií,které již od projektantů bylo vybaveno bezpečnostním vypínáním pomocí  spínacích kontaktů centralstopu a pomocného modulu (cívky) u jističe LSN.
Protože jsem si vědom nedůslednosti projektantů a nebezpečí,které může vzniknou při vybavení jističe tohoto bezpečnostního obvodu použil jsem 2pólový jistič přičemž jeden jisticí komponent jistil ovl.obvod centralstopu a druhý jistil některý obvod nutně potřebný proprovoz technologie
 u čerpací stanice -elektronika  výdejního stojanu
 u varny automatickou ventilaci a stykač osvětlení
Dále jsem instaloval na dveře rozvaděče blikající kontrolku.

Nechci se přít o to zda je porušena norma,ale toto řešení mi přineslo posílení funkce bezpečnostního prvku.
Tyto instalace byly provedeny v roce 1992 a 1995.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #35 kdy: 26.03.2005, 10:51 »

To Beláň:
Proč jsem použil obě spouště?Protože jsem nejprve instaloval vypínací spoušť kvůli stop tlačítku.Druho u spoušť jsem řešil až jako odstranění závad po revizi.To víte,truhlárna se dělala bez projektu a protože dělám převážně bytovou elektroinstala ci,neuvědomil jsem si,že je nutné blokovat opětovné spuštění strojů po výpadku sítě.
Jinak vám všem přeji krásné a radostné prožití Velikonočních svátků.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Stran: 1 [2] 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.028 sekund, 21 dotazů.