Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Svépomocná kontrola bleskosvodu
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Svépomocná kontrola bleskosvodu  (Přečteno 4508 krát)
Lakatos
« kdy: 19.03.2008, 22:30 »

Jak se to vypočítá já ten vzorec napochopím a nepochopím..ja k k tomu přišel,že by neměl ukazovat méně jak 1,6A??Takže když budu mít trafo na 48v bude to dvojnásobek?(Zde někdo nečetl pravidla! To musí někdo opravit a opozdí to zveřejnění!) za odpovědi..

http://www.volny.cz/mir.smid/bleskojistka.html
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 20.03.2008, 06:52 »

Já to taky nechápu proč právě 2,6A

Síť TN by měla mít zemní odpor vodiče PEN do 2 Ohmů. Proto se dá nějak využít k měření zemního odporu jiného zemniče.

Pokud ale budu vycházet z ČSN 34 1390 nebo ČSN 33 2000-5-54, neměl by být zemní odpor zemniče větší než 15 Ohmů, 24/15=1,6 (A) a kdybych do toho začal počítat s odporem PEN vedení, sice se mi ta hodnota změní, ale na 2,6A se nedostanu.

Ale jako jednoduchá laická kontrola hromosvodu to není tak špatná metoda, jen pokud je použit základový zemnič, na který jsou všechny svody v zemi spojeny a celé to je nějde v objektu spojeno v HOP s PEN vedením, rozpojení zkušební svorky na svodu "nic neřeší" a mohl by tam téci proud několik desítek A, jednak hrozí poškození trafa přetížením a pak při proudu přes 50A bych chtěl vidět jak by se kroutila běžná měřicí šňůra...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Lakatos
« Odpověď #2 kdy: 20.03.2008, 13:01 »

V textu má 1,6 a na měřáku 2,6,tak tam bude mít asi chybu..

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 20.03.2008, 16:49 »

V textu má 1,6 a na měřáku 2,6,tak tam bude mít asi chybu..
Nerozumím, co tady vlastně řešíte. O jaké chybě mluvíte?
Uváděná hodnota 1,6 A odpovídá odporu 15 ohm (z čehož vyplývá, že zemní odpor toho prověřovaného zemniče je < 15 ohm, čili s odřenýma ušima vyhovuje)
v případě naměření proudu 2,6 A je odpor 9,2 ohm čili vyhovuje s velkou rezervou.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 20.03.2008, 17:25 »

Celá metoda se mě zdá trochu podivná. Pokud by existovalo galvanické propojení mezi zemniči tak asi ano, ale že by trafíčko 24V pustilo zemí do vzdálenosti několika metrů např. 2,6A, navíc bez poklesu napětí, to se mě zdá trochu Free.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.012 sekund, 20 dotazů.