Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Jaký je správný postup při výpočtu příkonu mého zařízení?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jaký je správný postup při výpočtu příkonu mého zařízení?  (Přečteno 1282 krát)
Jenda007
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« kdy: 25.10.2023, 09:35 »


Otázka příkonu se tady už probírala, ale přesto jsem to úplně nepochopil a potřeboval bych poradit jak vypočítat příkon na mém zařízení:

Jedná se o průmyslový třífázový stroj... Jako první bych se rád zeptal, jestli když mám frekvenční měnič třeba 0,37kW který pohání motor 0,18kW počítá se pak s příkonem toho měniče nebo toho motoru?

L1 - zdroj na 24V - vstup 1,1A výstup 90W 3,75A ,   frekvenční měnič 0,37kW - třífázový motor zapojený na 230 - 0,37kW, měnič 1,4kW - motor 1,25kW
L2 - měnič 0,37kW - motor 0,37kW ,   měnič 0,37kW - motor 0,18kW
L3 - nic

dále motor zapojený přes spouštěc na 400V - 0,18kW

Mohli byste mi prosím trochu vysvětlit jak ten příkon vypočítat v tomto případě? Nejsem si teď jistý proudy motorů tak bude stačit nastínit spravný postup výpočtu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 26.10.2023, 00:31 »

Znalost příkonu spotřebičů je dobrá věc, ale ke zjištění odběru nestačí. Musíte znát dobu provozu jednotlivých spotřebičů, bez toho se nedá počítat nic. Ovšem ani tak nebudou výpočty použitelné (dostatečně přesné) např. ke kontrole fakturaního měření. Problém je, že jednotlivé spotřebiče mají nějaký jmenovitý příkon, ovšem v reálném provozu mohou mít různé provozní nebo i výrobní odchylky. Elektromotor podle zatížení na hřídeli může odebírat různě, kolísavou spotřebu mají spotřebiče s termostaty (topení, plotny vařiče) a rozdílný příkon mají třeba i televizory a různé zesilovače podle nastavené hlasitosti nebo jasu obrazu. Jediným relevantním měřením spotřeby je použití elektroměru. Prodávají se různé zásuvkové adaptery, které tento problém řeší, např. Hütermann PM6.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 26.10.2023, 09:53 »

Mohli byste mi prosím trochu vysvětlit jak ten příkon vypočítat v tomto případě? Nejsem si teď jistý proudy motorů tak bude stačit nastínit spravný postup výpočtu.

Myslím, že je dobré obratit svou pozornost k základům teorie v elektrotechnic e.
Chcete vypočítat příkon a přitom uvadíte příklady s výkonem.

Vztahy mezi činným výkonem, jalovým výkonem a zdánlivým výkonem najdeme v každé knize o základech elektrotechnik y. Vzpomeňte na známý trojúhelník výkonu a o úhlech cos fí a sin fí.
A tak se dostáváme ke goniometrickým funkcím.

Všechny tyto výkony se dají měřit a prakticky jsme je měřili v předmětu Elektrotechnic ké měření v laboratořích.

Údaje o činném výkonu na štítku jsou uvaděny za určitých podmínek o kterých píše kolega Václav Třetí. U mnohých spotřebičů je uváděn příkon, neboli zdánlivý výkon, který je rozhodující pro dimenzování elektrického zařízení.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Jenda007
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 26.10.2023, 10:52 »

Děkuji za odpověď, ale se vší úctou, rada přečíst si učebnici elektrotechnik y mi moc nepomůže... Popravdě jsem programátor a zase tolik tomu nerozumím. Jen se mě jednou za dva roky zeptají jaký to má příkon aby měli co napsat na štítek. Jištění a přívod je v dokumentaci jasně daný, tak jde opravdu jen o to aby měli co napsat na štítek. Je správný postup najít si vstupní proudy měničů které jsou na 230V, vypočítat příkon vzorcem p=u*i a pak je sečíst? Jak se do výsledku promítne ten motor který je zapojený přes stykač na 400v? Taky vypočítat vzorcem p=1,73*u*účiník a pak to všechno sečíst? Nebo jsem úplně mimo?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 26.10.2023, 11:49 »

Bez přesných vstupních údajů se stejně nikam nedopočítáte.
Typ měniče/motoru/trvalý či přerušovaný chod........
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jenda007
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 26.10.2023, 12:18 »

Bez přesných vstupních údajů se stejně nikam nedopočítáte.
Typ měniče/motoru/trvalý či přerušovaný chod........
Právě pro to se ptám na postup a jak by to mělo být správně, nejde mi tady o přesné číslo, to snad dokážu vypočítat když budu vědět jak... Trvalý a přerušovaný chod není potřeba řešit ne? Nebo se pletu? Předpokládám že když chtějí příkon na štítek, tak jde o maximální okamžitý příkon... Nebo se taky pletu?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 26.10.2023, 12:30 »

FM 1kW:
Zátěž:
1kW
Skutečnost před FM
1,2kW

Při zátěži 800W jste na 1kW
Při zátěži 500W jste na 800W.

Takto hovoří moje poznámky z prvotních školení o FM.
Třebas v problematice erudovaní kolegové řeknou, že je to z doby kamenné a plácám nesmysly?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 26.10.2023, 15:33 »

Trochu vám může pomoci odkaz na

https://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,28842.0.html
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Miroslav Revús
RTEZ E1 A, B
*
Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 27.10.2023, 12:15 »

Jen se mě jednou za dva roky zeptají jaký to má příkon aby měli co napsat na štítek.

Najjednoduchší spôsob je postiť všetko na plný výkon a zmerať  trojfázovým analyzátorom alebo wattmetrom.

Raz za dva roky to nie je taký problém.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

You don´t have to be old to be wise. (Judas Priest)
But I am :-)
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.034 sekund, 21 dotazů.