Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Bezejména
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Bezejména  (Přečteno 3604 krát)
michal jankonič
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« kdy: 26.09.2022, 13:59 »


Mám FVE ostrovný systém a pred mesiacom som kúpil indukčnú varnú dosku Bosch.
Po zapojení som zistil na komunikačnej jednotke FVE, že vyskočil odber o cca 150W. Začal som po tom pátrať a po pripojení ampérmetra na prívod indukčnej varnej dosky som nameral vo stand-by režime 0,6A.
Moja prvá reakcia bola reklamácia IVD. Servisný technik zobral do dielne, všetko vymenil (zdrojaovú jednotku, následne výkonovú jednotku) a "zistil",   že aj keď tam je odber 0,6A v stand-by režime nejedná sa o závadu lebo vraj ide o jalový prúd a nie činný.
Tak neviem, v stabd-by režime FVE mi vyhodnotí zvýšený odber 150W, na ampérmatri je prúd 0,6A a technik tvrdí, že IVD má činný odber 2,4W (meral to zásuvkovým veračom výkonu)
Záver servisného pracoviska, že pokiaľ trvám na reklamácii tak si mám dať vypracovať znalecký posudok.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #1 kdy: 26.09.2022, 14:42 »

Tak nevím, co ta vaše jednotka FVE vlastně měří.

Pokud jenom vynásobím proud (0,6A) napětím (230V),  pak opravdu vyjde výkon okolo 150VA, tedy volt-ampér, protože se jedná o zdánlivý výkon. Ten je nám celkem k ničemu a o ničem nevypovídá (kromě účiníku).

Pokud kolega naměřil činný výkon 2,4W, na jalový výkon zbyde okolo 63 VAr (volt-ampér reaktančních).

To by odpovídalo účiníku 0,016, tedy prakticky čistě indukční nebo kapacitní zátěž.

Toliko teorie.

Záměrně jsem uvedl všechny tři jednotky výkonu. Kterou zobrazuje váš regulátor?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
michal jankonič
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 26.09.2022, 15:50 »

Ten údaj mám z komunikačného systému Victorn energy Clour Control GX, ten údaj z akých veličín ráta tak to pravdupovediac neviem. Napriek tomu je to podľa vás OK, že vo vypnutom stave je tam 150W aj keď jalový výkon ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Kelbich
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 26.09.2022, 22:07 »

Pokud kolega naměřil činný výkon 2,4W, na jalový výkon zbyde okolo 63 VAr (volt-ampér reaktančních).

Tak nevim, mě vyšlo 149,980798771043 VAr.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

IC layout design engineer, zajímací se též o silovou elektrotechnik u
Jan Kelbich
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 26.09.2022, 22:09 »

... Napriek tomu je to podľa vás OK, že vo vypnutom stave je tam 150W aj keď jalový výkon ?


Je tam VA,  W,  nebo VAr ?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

IC layout design engineer, zajímací se též o silovou elektrotechnik u
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 26.09.2022, 22:30 »

Tak nevim, mně vyšlo 149,980798771043 VAr.
Mně tedy 137,98 VAr (když jsem vzal jako dané 230V, 0,6 A a ne 150 VA)  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
michal jankonič
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 27.09.2022, 10:27 »

píše tam W. otázka znie vo vypnutom stave je to poriadku, že indukčná varná doska berie 0,6 A, resp 150W.Prúd som meral s multimetrom a výkon zobrazuje komunikačná jednotka ale ako to meria to netuším.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
M S
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 27.09.2022, 11:06 »

Meria to jednoducho, zobrazuje to blbo. Neverte tomu.

Veľmi laicky - drvivá väčšina toho prúdu sa len tak prelieva tam a naspäť, bez toho, aby konal prácu. Nabíja a vybíja kondenzátory v riadiacej jednotke dosky.

150W je dve a pol klasickej 60W žiarovky, to v rukách neudržíte ani náhodou. Ak by varná doska konštantne spotrebovávala 150W, niekde by sa na nej tvorilo sakra vysoké odpadové teplo.

Takže: Ak nič nehreje, neriešte to. A ak chcete mať lepší prehľad, potrebujete lepšie meracie zariadenie, zobrazujúce všetky energetické zložky a zobrazujúce ich správne.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #8 kdy: 27.09.2022, 11:47 »

Tak nevim, mě vyšlo 149,980798771043 VAr.

Nojo, chybělo mi tam jedno na druhou..
Účiník mám snad správně.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
michal jankonič
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 27.09.2022, 14:17 »

Vďaka za odpoveď.
Tak to mám chápať tak, že jalový výkon ind. dosky mi koniec-koncom z aku. FVE neodoberá el. energiu?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #10 kdy: 27.09.2022, 17:24 »

To bych zrovna netvrdil. Z baterky odtéká náboj. Tedy odebírá.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jan Kelbich
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 27.09.2022, 21:30 »

To bych zrovna netvrdil. Z baterky odtéká náboj. Tedy odebírá.

No, jde o to, co se s ním děje dál. Pokud střídač umí rekuperovat, tak bude většinu vracet do baterie.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

IC layout design engineer, zajímací se též o silovou elektrotechnik u
M S
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 27.09.2022, 22:37 »

Menič by sa mal pri nabíjaní kondenzátora v záťaži správať normálne.
Pri vybíjaní kondenzátora záťaže počas klesajúcej časti sinusovky sa extra napätie/náboj vybije cez antiparalelné diódy v IGBT mostíku do elektrolytu pred IGBT. Medzi batériou a elytom by sa mala nachádzať dióda zabraňujúca večnému nabíjaniu/vybíjaniu 50x za sekundu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #13 kdy: 28.09.2022, 10:35 »

Medzi batériou a elytom by sa mala nachádzať dióda zabraňujúca večnému nabíjaniu/vybíjaniu 50x za sekundu.
To něčemu vadí?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
michal jankonič
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 28.09.2022, 12:59 »

Keď mi bude vybíjať akumulátor tak to nie je ok. A keby som zapojil kondenzátor na vstup indukčnej varnej dosky ten jalový prúd by som mohol znížiť? akú hodnotu by to malo mať?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Kelbich
*
Offline Offline




« Odpověď #15 kdy: 28.09.2022, 13:15 »

Keď mi bude vybíjať akumulátor tak to nie je ok. A keby som zapojil kondenzátor na vstup indukčnej varnej dosky ten jalový prúd by som mohol znížiť? akú hodnotu by to malo mať?

Napřed si zjistěte, jestli je ten jalový odběr indukční nebo kapacitní. Nebo jestli to náhodou není deformační příkon.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

IC layout design engineer, zajímací se též o silovou elektrotechnik u
M S
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 28.09.2022, 14:56 »

To něčemu vadí?
Batérii áno.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #17 kdy: 28.09.2022, 17:46 »

Skutečně? Podobný princip se používá pro odsulfatování elektrod, takže bych očekával, že jí to spíš prospívá. Máte k tomu nějaký solidní zdroj informace?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.032 sekund, 21 dotazů.