Jak upravit přechodku z kabelu 3+0 na kabel 3+N+PE?

<< < (2/2)

Václav Třetí:
Citace: AVoříšek  05.04.2021, 17:38

Jak by asi mohla selhat propojka PE+N ? To bych musel rvát za kabel jako idiot.


Ono nemusíte rvát za kabel. Stačí trochu těsněji jdoucí kolíky vidlice do zásuvky -  to není nic divného u motorových zásuvek a při vytahování musíte za vidlici důkladně škubnout nebo ji někdo vyviklává, aby spoj dokázal rozpojit. Těmito manipulacemi se může uvolnit vodič jdoucí na PE-PEN .  Šroubky se mohou povolit, vodič se může zlomit...  To se může stát i v pevné instalaci zásuvky v domě. Dutinky  4P a 5P  zásuvek jsou v plasovém těle pouze vložené, takže se mohou mírně pohybovat, ale tyto pohyby se přenášejí i na vodiče a jejich připojení.

V historii si většina vyspělých zemí prošla obdobím dvojvodičových a čtyřvodičových instalací. Zejména u těch dvojvodičových to byl pozůstatek prvopočátečníc h instalací, které byly bez ochrany. Důvodů bylo mnoho, v počátku se o úrazech elektrikou příliš neuvažovalo, napětí bylo menší (110 - 120V) a velice často se začínalo stejnosměrnými rozvody malého rozsahu, takže příležitostí k úrazu bylo minimum. S nástupem střídavých sítí a zvyšováním síťového napětí  přišlo větší množství problémů a začala se řešit bezpečnost. Tak přišla myšlenka spojit funkci jednoho pracovního vodiče s funkcí ochrannou, protože třetí vodič nebyl.

  A byl na světě nulák v tom našem slova smyslu. Velice brzy se ovšem přišlo na to, že takto zajištěná bezpečnost není bez chyb. V Anglii se začaly používat třívodičové rozvody již před II sv. válkou a v Německu hned po ní. U nás bohužel tato neštastná konstrukce vydržela až do roku 1996. V 50. létech byl u nás nedostatek nejen mědi, ale i hliníku (bauxit z Maďarska byl, chyběla zase elektrika pro jeho zpracování). Dvojvodičová instalace se společným pracovním a ochranným vodičem byla vítaným ušetřením materiálu i za cenu nižší bezpečnosti.

 Průšvih vždy byl a dosud je (stále se tyto dotazy opakují) s třífázovými čtyřvodičovými rozvody. V dávnějších dobách se třífázový rozvod používal pouze pro motory, zatížené byly pouze fáze a nulový vodič měl pouze funkci ochrannou. Dnes bohužel každý kutil ví, že mezi fázemi je 400V a proti N nebo PEN, že má každá fáze 230V. Kutilům, ale i mnohým elektrikářům uniká rozdíl mezi PEN, PE a N.

Jediné správné řešení pro tazatele je zřídit v domě novou pětikolíkovou zásuvku 16A/400V zapojenou přes proudový chránič a na ní připojovat onu novou prodlužovací šňůru. Pak bude její použití bezpečné a v souladu s požadavky norem. Při použití ve venkovním prostředí a se spotřebiči jako je kalové čerpadlo, je každé jiné řešení velice nebezpečný hazard.

Navigace

[0] Index zpráv

[*] Předchozí strana