Je 30. metrový přívod pro 12kW optimální kabel CYKY 5x4 nebo CYKY 5x6?

<< < (2/4) > >>

Jan Franěk:
Potom ale nechápu použití kabelu CYKY 5x4mm a předřazení B20A jističem. V tom případě že se jedná o 12kW chladícího výkonu a za předpokladu koeficientu 1/4, se dostaname na předjištění 6-10A, ve třech fázích, případně  20A s rezervou, pokud klima bude jednofázová. Tato informace zde prozatím nezazněla.

Je vidět že prostě pokud nedostaneme relevantní informace, nemáme jak poradit. Ještě hloupá otázka, co na to projekt? Ten to neřeší? Nechtělo by to kontaktovat projektanta, aby to dořešil? Nyní je výpočet z původního projektu tak trošku vedle, stejně tak projekt rozvaděče.

Václav Třetí:
Citace: David Novotný0  25.03.2021, 02:00

Montážní firma bude instalovat klimatizaci o výkonu 12kW. Přívodní kabel doporučila použít 5x4mm a jistič B 20A. Délka kabelu cca 30m.


Když se zamyslím nad touto větou, tak musím dát za pravdu Honzovi Bockovi "Učíme se ..."

Být tazatelem, tak bych se prvně zeptal montážní firmy. Oni by měli vědět, proč to chtějí. Pokud je to firma na úrovni, tak jistě mají technika, který to umí odborně zdůvodnit. Mají také zkušenosti z reálného provozu a v jejich zájmu je spolehlivý provoz.

Z mého pohledu to není nesmysl. Klimatizace je potvora, Motory kompresorů se rozbíhají do protitlaku, takže dělají velký proudový ráz (všichni známe, jak obyčejná lednice umí zacukat se sítí při rozběhu a to má proti klimatizaci minimální příkon) Takže moje vysvětlení  - jištění B20A je kvůli rázům při rozběhu, k tomu je třeba použít kabel CYKY 5x4, přesto že reálný elektrický příkon není zdaleka 12 kW.

Je třeba uvažovat, že zařízení musí být spolehlivé. Proto je předimenzováno, stačí zauvažovat následky výpadku topení v zimním období, kdy obyvatelé domu nebudou delší dobu doma.

František Šohajda:
U některých jednotek se chladící výkon udává v jednotkách BTU (anglo-americká) lze převést na kW.....
Aby to nekolizovalo s elektrickým příkonem.

David Hruda:
Citace: Jan Franěk  25.03.2021, 10:52

Potom ale nechápu použití kabelu CYKY 5x4mm a předřazení B20A jističem.

Rozběh kompresoru, Honzo, nic jiného bych za tím neviděl.

Jan Franěk:
Většinou se potkávám s tím, že pokud má klimatizace "tvrdý rozběh" tak požadavkem na předjištění je char. C, nebo rovnou D. Připravoval jsem už dost přívodů s jističi C10-13-16A pro podobné jednotky. U jednotek s řízením výkonu a tedy i rozběhem, pak postačuje většinou B-čkový jistič. Z toho jsem vycházel, stejně jako z průřezu kabelu, počtu vodičů a velikosti předjištění.  Pokud je klimatizace vybavena kompresorem 3kW, navíc ve třech fázích, přijde mi to předjištění velmi nadsazené. V případě že by šlo o jednu fázi a kompresor s tvrdým rozběhem, pak 20A jistič dle mého nemusí zaručit že občas při rozběhu náhodně nevypne.

Celé nedorozumnění vzniká z toho, že nemáme přesné informace. ani nevíme jestli se bavíme o třífázovém, nebo jednofázovém zapojení.

Stejně tak vnímám i rozpory mezi řemeslníky. Nedostatečná komunikace a mizerná argumentace v názorech. Možná bych začal u toho. Postoj já to tak chci, ničemu nepomůže, pokud neřeknu i jaké pro to své tvrzení mám důvody.

Osobně díky tomu nevím kdo má pravdu, jen se domnívám, kde ta pravda asi může být.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana

[*] Předchozí strana