Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast řešení teoretických úvah
| | |-+  Setkal se někdo s tímto zapojením varné indukční desky?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Setkal se někdo s tímto zapojením varné indukční desky?  (Přečteno 14558 krát)
Dan Rehacek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 01.03.2007, 09:39 »

Setkal se prosím někdo s tímto zapojením varné indukční desky?

Na tom obrázku je spojený hnědý(brown) s modrým (blue) do jednoho (N). Sice tam není napsáno že hnědy je fáze L3, ale stejně to mate.....


* indukcni deska.JPG (33.59 KB, 656x432 - prohlédnuto 1703 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Novák
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 01.03.2007, 09:53 »

Pokud by byl hnedy fazi L3, litaly by pojistky okamzite. Spis predpokladam, ze jde o snahu vyuzit volny vodic v kabelu a "posilit" dimenzi nuloveho vodice kvuli pracovnim proudum a nekde dale v dokumentaci bude doporuceni spojit modry s hnedym a pripojit na N i v rozvadeci
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Dan Rehacek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 01.03.2007, 10:17 »

Asi máte pravdu, ale rozhodně mi to nepřijde jako "štastné" řešení. Dále v dokumentaci není ani slovo o spojení L a N v rozvaděči Úsměv . Ten obrázek je vlastně všechno co v tom manualu k připojení píšou (ještě tam je 1 fázové připojení). Český manual je přeložený a je tam místo hnědé barvy kaštanová Úsměv viz obrázek.
Myslím že při spravném dimenzovaní vodičů to nulák (N)  musí utáhnout bez problémů, takže asi zůstane třetí fáze nepoužitá....


* indukcni deska cz.JPG (22.65 KB, 327x390 - prohlédnuto 1118 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Novák
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 01.03.2007, 12:11 »

Jako stastne reseni to neprijde ani mne. Bohuzel podobnymi "perlami ducha" se navody ke spotrebicum a zejmena jejich preklady primo hemzi. Prodejce je nezridka jen obchodnik, ktery o elektrice vi akorat to, ze sviti a kope   Mrknutí a navod dodavany k spotrebici jen otrocky prelozi nejlip pomoci slovniku (jednou jsem tak badal kdeze to mam v satelitnim prijmaci aktivovat zasouvaciho ridice, dokud jsem nepochopil ze mam jen spustit plug-in driver k ctecce karet  Úsměv ).

Co se tyce toho volneho dratu, zalezi na dimenzi vodicu a odberu zarizeni. Pri tomto zapojeni bych se kusu modre navlecky a posileni nulaku nebranil. Uskodit to nemuze...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Bauer
živnostník
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 01.03.2007, 14:23 »

Nedávno jsem zapojoval také indukční desku a byla jen na dvě fáze, tzn. L1+L2+N+PE, ale v návodu, ať originálním nebo českém žádné propojení vodičů nebylo. Třetí fázový vodič jsem odpojil v připojovací krabici. Je to asi 2 měsíce a klient říká že deska pracuje bez problémů. Jištěno 16B/3. Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT E1/B, EZS, CCTV, elektromontáže, projektování slaboproudu

Říkali nám: elektrika jsou dva drátky, jeden tam a druhý zpátky, prý to občas kope.....
Pavel Ryšavý
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 01.03.2007, 16:52 »

Je to nějaký divný.
Asi někdo dospěl k názoru, že když to napájím ze dvou fází, pak zatížím N dvojnásobným proudem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Smysl pro humor - znak ducha bystrého
.45 ACP; 7,62x39; 7,62x54R; 9x19; 12/70
Vítězslav Vaněk
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 01.03.2007, 19:02 »

Je to nějaký divný.
Asi někdo dospěl k názoru, že když to napájím ze dvou fází, pak zatížím N dvojnásobným proudem.

Otáska:indukční varná deska je na dvě fáze? tzn. mam li k dispzici jen 230V musím je spojit paraelně.Mám-li L1,L2 tak tamten N nemusí být?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Sláva
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #7 kdy: 01.03.2007, 19:53 »

Co je na tom divného? proč by nemohl být spotřebič napájen 2 fázema? Zdá se mi to docela dobré řešení už pro to, že trouba bývá na 1 fázi, takže to potom celé lze napájet jedním přívodním kabelem a jistit jedním 3.f. jističem, s rovnoměrně zatíženými všemi 3 fázemi jako tomu je u kompaktního volně stojícího sporáku.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #8 kdy: 01.03.2007, 20:12 »

Většina varných desek i sporáků se dá zapojit více způsoby, podle místních možností. Není nijak vyjímečné, když je např. varnou desku připojit na L1, L2, L3, N, PE nebo L1, L2, N, PE nebo L1, N, PE nebo také třeba L1, L2, L3, PE.
Uvedené zapojení je podle mě pouze jedno z možných, zkuste prostudovat manuál. Myslím si, že desku bude možné zapojit i tak, že černý, hnědý a šedý vodič by byly L1, L2, L3, modrý N, zeleno/žlutý PE.
Samozřejmě, že na funkci to nebude mít vliv, ale pokud je možné použít použít všechny tři fáze, proč to nevyužít, zatížení fází bude rovnoměrnější.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #9 kdy: 01.03.2007, 20:22 »

Namalujme si klasickou hvězdu, délka šipek 10 mm (např.10A). Vygumujte zcela třetí fázi, máme zapojení 2N.
Ty dvě šipky vektorově sečtěte. 1N-1L=2N-2L
Změřte proud tekoucí N, t.j. 1N-2L. Je to přesně 10 mm, t.j.10A
Závěr: v zapojení Y s připojeným N a se stejnými zátěžemi tečou tyto proudy
1. jede jedna fáze, přes N teče fázový proud
2. jedou jen dvě fáze, přes N teče fázový proud
3. jedou všechny 3 fáze, přes N neteče nic
Pro nestejné zátěže u případu 2. a 3. platí, že proud přes N nemůže být nikdy větší než libovolný proud fázový. Netřeba mít tedy obavy s dimenzí N oproti fázím.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Miloslav Janoušek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 01.03.2007, 21:06 »

Přesně, jak píše pan Doležal. I někteří elektrikáři si nedovedou představit vektorový diagram tří fází a nebo pouze dvou zatížených.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #11 kdy: 01.03.2007, 21:21 »

Pokud neznáte vnitřní zapojení, není možné správně posoudit uvedené zapojení.
Nemusí být pravdou, že se nevyužívá impedance třetí fáze. Stačí si představit vnitřní zapojení, kde se vypíná vodič N, a v tomto případě budou  budou impedance zapojené v sérii do hvězdy na L1-L2-L3 (v tomto případě N)  Kroutím očima
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Pavel Ryšavý
*
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 02.03.2007, 14:14 »

Co je na tom divného? proč by nemohl být spotřebič napájen 2 fázema?
Tohle mi nevadí, jenom mi hlava nebere proč se někdo pokouší dablovat N vodič.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Smysl pro humor - znak ducha bystrého
.45 ACP; 7,62x39; 7,62x54R; 9x19; 12/70
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #13 kdy: 02.03.2007, 14:17 »

Výrobce si může ve svých podmínkách navrhnout co uzná za vhodné. Osobně nemám dost času řešit takovéhle koniny, v praxi je to úplně jedno.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.053 sekund, 23 dotazů.