Musí pracovník který kreslí elektro dokumentaci mít §10 vyhlášky 50/78Sb.?

<< < (7/7)

Jan Bocek:
Setkal jsem se s tím jen jednou za posledních 40 roků. Při jedné vyběrovce u AČR
to chtěli právníci doložit, protože tam byly revize, ale i opravy s PD. U AČR je to pikantní v tom, že musíte mít vystavené oprávnění od armády. Ale pokud máte od TIČRu, tak oni to respektují a vydají další papír na základě toho prvního. A také ale s omezenou platností závislou na prvém dokumentu.

Dříve dávno ( ještě před dvaceti léty) kdy ve velkých firmách existovaly velké elektroúdržby a velké konstrukční kanceláře ( 10-20 konstruktérů elektro),  tak elektrikáře jsme přezkušovali sami, ale na §10 přišli školitelé a komisaři z Hutního projektu. Prostě dávala se tomu jiná váha.
Ale nemyslím, že to bylo špatné.....sic e dneska trochu úsměvné. I když.....

IM:
Ono spíš záleží na tom, co dotyčný stvoří. Může mít § jaký chce, když z jeho výplodů je patrno, že řečeno slovy básníka, "chvíli stál a již stojí opodál". A platí to i pro RT.

Glagol:
Citace: Jan Bocek  26.02.2016, 14:02

Vyhláška 50 platí již 38 roků, (tehdy nebyl ŽZ)
tahle diskuse se vede zde již
10 roků a pořád dokola.

To, že ohlásíte podle ŽZ  řemeslnou živnost
i na Projektování elektrického zařízení,
ještě neznamená, že k tomu máte Oprávnění a Osvědčení.
Oprávnění vydává TIČR na základě Osvědčení, kde budou §§ 6,7,8
a také v případě projektování §10.

To, že mnohé "firmy" mají jen ŽL a nemají Oprávnění, ani Osvědčení k uvedené
činnost, je úplně stejné, jako ti na silnici, kteří jezdí bez řidičáku.

Prostě není žalobce, není soudce.
Ale když takový případ nastane, tak je to "mazec"

Úplně bych se mohl zeptat:
musí mít pracovník §7 vyhlášky 50/78 Sb.,
který dělá údržbu elektrického zařízení na stavbě?

Odpověď je jednoznačná: MUSÍ  a stejné je to u §10


Jak jste přišel na ten TIČR ?
Že by mi něco uniklo ?
...174/1968 Sb. §6a
c) ve stanovených případech prověřují odbornou způsobilost organizací a podnikajících fyzických osob k výrobě, montáži, opravám, revizím, zkouškám vyhrazených technických zařízení a k plnění nádob plyny a vydávají jim k tomu oprávnění,
 d) prověřují odbornou způsobilost fyzických osob ke zkouškám, revizím, opravám, montážím nebo obsluze vyhrazených technických zařízení a vydávají jim o tom osvědčení.
Projektování tam nevidím.

Jirka Š. Svejkovský:
Citace: Glagol  19.07.2018, 10:33

Projektování tam nevidím.


Projektování el. zařízení je už hodně dlouho volná živnost. Tudíž k ní žádné oprávnění nepotřebuju.

Glagol:
Chtěl jsem pouze upozornit na matoucí info p.Boceka, který je zřejmě RT a v tom případku samozřejmě ANO - TIČR, ale ne PROJEKTANT dle vyhl. 50/1978 Sb.
Ještě poznámka k PADESÁTCE - uvědomují si chytrolíni prosazující zrušení vyhl.50, že posléze přijdou o chleba ? Případně budou dělat za 200/hod a zápasit s UKšmatláky.
Opravdu mně nenapadlo, že taková zjevná záležitost je někomu nejasná - viz jak dopadlo stavebnictví.

Navigace

[0] Index zpráv

[*] Předchozí strana