Musí pracovník který kreslí elektro dokumentaci mít §10 vyhlášky 50/78Sb.?

<< < (6/7) > >>

Jan Franěk:
Citace: Richtár Daniel  29.02.2016, 14:26

........atd. No nádhera, jednodušší už to nemohlo být!!


A co jste čekal? Rozvaděč jako takový je výrobkem a vy výrobcem. Aby jste mohl uvést výrobek na trh, musíte prostě splnit mnoho předpisů a zajistit tak bezpečnost samotného výrobku, který chcete na trh uvést.
Nebo by jste si s klidem koupil auto bez atestovaných a neodzkoušených brzd? Nebo aby ho navrhoval někdo, kdo tomu nerozumí a nemá k tomu oprávnění?

Prostě jeden investuje peníze a čas do svého záměru a druhému nezbývá než to od něj kupovat. Brečením se to jen těžko změní. Vím o čem mluvím. Právě jsem poptával rozvaděče za cca 340tis.Kč.

Jan Bocek:
Citace: Richtár Daniel  29.02.2016, 14:26

Tak -že, pokud to moc zjednoduším a budu si chtít založit firmu na výrobu rozvaděčů ,  tak musím mít oprávnění k výrobě rozvaděčů, oprávnění k projektování elektrických zařízení dále někoho ve firmě, který bude mít §6,7,8 a v neposlední řadě někoho s §10 (nebo aspoň někoho s tímto paragrafem co se pod to podepíše). A pak začíná teprve další papírová válka s označením CE ,  protokolu o shodě ,  zkouškami ........atd. No nádhera, jednodušší už to nemohlo být!!


...ale no tak, podívejme se na tento problém z jiné strany.
Velice často potřebuji výrobu rozvaděčů většinou pro průmyslové použití a to jak pro distribuční rozvody, tak pro rekonstrukcí strojů.

Dodám "renomované" firmě s kterou mám zkušeností, jen jednopólové schéma, případně schéma ovládání a par poznámek.

Ve firmě to musí někdo překreslit do formátu výrobní dokumentace, musí vytvořit specifikaci a také to celé nacenit.

Hotový  rozvaděč mi dodá s provozní dokumentaci to je jednopólové schéma, schéma vnitřních spojů a prohlášením o shodě ES a také se zkušebním protokolem. Přidá také fakturu....

Co na tom vidíte nestandardního?
V dodacím listě je uvedeno kdo to dodal, včetně svého IČ,  kdo to vyrobil, rozvaděč má své ID, dokumentace má označení, že to někdo kreslil, kdo tomu rozumí. V zájmu vedení takovéto dodavatelské firmy asi bude, aby měla k této činnosti jak Oprávnění, tak Osvědčení.
A jaké podmínky k tomu všemu má mít vytvořené najdete v zákonech, na příklad i jak má mít uloženou certifikační dokumentaci a co všechno obsahuje. To není jen ten jeden papír, kde prohlašuje, že je výrobek provedený ve shodě s takovými a takovými normami v EN.

Ale je to dobrovolné, ne každý má odvahu podnikat v tomto oboru.
Podnikání je kromě jiného to dobře umět (tu profési) a také o papírech.

Jen poznámka.
Budu-li majitel firmy se zaměřením na elektro a mám všechny potřebné Osvědčení a najmu si pracovníka, který mi bude dělat přípravu výroby, co mi a kdo mi zabrání, abych mu nevystavil i ten §10? Když bude mít elektrotechnic ké vzdělání a bude opravdu umět, tak mu jej rád vystavím. Pokud lidé, kteří kreslí elektro dokumentaci a nemají §10, tak to svědčí o nízkých nárocích majitele firmy, anebo o nízké úrovni znalosti legislativy.

Jaroslav Molák:
A pak,  že tady není šedá ekonomika, vlastně černá. Poctivý výrobce rozvaděčů si ani neškrtne s malým rozvaděčem. Ještě, že jsou státní zakázky, odtud se daří takové  příštipkáře s myšlením a záměry podnikavců v tomto oboru eliminovat.

IM:
Citace: Pavel Ryšavý  07.03.2006, 18:54

<p>Kořínek:
Je-li něco živností volnou, pak se danou živností může zabývati ten, kdo - nadneseně - udrží tužku (v dnešní době myš)</p>

Jste na omylu. To, že získáte živnostenský list na živnost volnou, vůbec neznamená, že nemusíte respektovat další právní předpisy.

J Lhava:
Respektovat sice ano, ale já se třeba nikdy nesetkal s tím, že by někdo chtěl vidět, že mám § 10. Navíc je to naprosto nezjistitelný a neověřitelný údaj, kolik osob v česku má § 10 ...

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana

[*] Předchozí strana