Kolik lze zapojit zářivkových svítidel 2x36W na vypínač 10A?

(1/8) > >>

Libor Studený:
Prosím, potřebuji poradit - pokud pro zapínání běžných zářivkových svítidel 2x36 W bez kompenzace s konvenčním předřadníkem (tlumivka, startér) použiji běžný vypínač 10 A / 250 V, kolik svítidel mohu na tento vypínač zapojit ? Bohužel tento údaj nikde nemohu najít, ani v technických údajích výrobců vypínačů. Proud vypínače 10 A je pro cos fí = 1, ale při připojení zářivkových svítidel bez kompenzace je cos fí = 0,5 (asi) a jmenovitý proud vypínače by se měl snížit s ohledem na jeho životnost. Toto snížení proudu vychází pouze z praxe nebo je někde stanoveno ? Našel jsem pouze max. počet svítidel spínaných stykačem, ale u vypínače ne. Jedna zářivková trubice L 36 W/840 bez kompenzace dle výrobce OSRAM odebírá jmenovitý proud 0,43 A (předehřívací proud 0,65 A / max. 2 sec.),   t.j. svítidlo 2x 36 W odebírá proud 0,86 A. Nemáte někdo graf závislosti počtu sepnutí (vypnutí) na cos fí zátěže ?

#112#

Petr Doležal:
Pro začátek tento podobný dotaz z FAQ ABB EPJ :

Rád bych se zeptal, jaký max. počet svítidel s elektronickými, příp. konvenčními předřadníky (1x36W, 2x36W, 1x58W, 2x58W atd.) lze spínat 10A spínačem. Jde mi o to, aby nedošlo ke svaření kontaktů při proudovém nárazu při zapnutí. Existuje nějaká tabulka, podobně jako např. udávají výrobci pro relé nebo stykače? Předem děkuji za odpověď.

Spínače označené 250 V, 10 A nejsou určeny pro spínání zářivek a bývalo doporučováno snížení proudové zátěže na 2/3.
Ke spínání zářivek jsou určeny spínače označené 250 V, 10 AX. Jejich odolnost proti proudovým nárazů je zkoušena podle ČSN EN 60669-1 čl. 19.2 při parametrech elektrického obvodu, který prezentuje zatížení zářivkami používanými v praxi. Proto doporučení ke snižování počtu zářivek nexistuje a spínače musí bez trvalého poškození vydržet 250 V, 10 AX při 10.000 změnách poloh spínače (zapnutí-vypnutí).

Václav 3:
Moje zkušenost je, že daleko spolehlivěji odpraví vypínač kompenzovaná svítidla, protože kondenzátor nemá v okamžiku spínání co kompenzovat, tudíž se spíná kapacitní jalovina.

Libor Studený:
Moc děkuji za perfektní odpověď. Ani jsem nečekal, že mi někdo tak brzy a přesně odpoví. Ještě jednou moc děkuji.

Maják Petr:
Norma říká,maximálně 10 svítidel na jeden okruh.Zatížení do 10 A dávám max. do 1kw.V tomto případě,bych řešil osvětlení rozdělit po 5 svítidlech a dát tam vypínač č.5 (tzv.lustrák).

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana