Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast řešení teoretických úvah
| | |-+  Proč může být u prodlužovacího přívodu s přepěťovou ochranou fáze v pravé zdířce?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 2 [3] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Proč může být u prodlužovacího přívodu s přepěťovou ochranou fáze v pravé zdířce?  (Přečteno 35640 krát)
Miloslav Janoušek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #36 kdy: 17.01.2006, 19:49 »

Proč to neponechat jako krásný český zvyk. Vždyť Angličané po vstupu do EU si ponechali svoji měnu, míry a jezdí pořád vlevo.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stanislav Školník
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #37 kdy: 17.01.2006, 21:55 »

Mám dojem, že tento český zvyk bude trvat i nadále. Co je také doporučeno, že v objektu má být zapojení pracovních vodičů sjednocené.
Jenže někdy nejde jinak, než se přizpůsobit.
Právě jsem zapojoval zářivkové těleso ve kterém jsou vestavěny dvě zásuvky na 230v. Zapojení není možné jinak, než aby po zapojení byla fáze v pravo.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Kořínek
RT - E1 / A+B
*
Offline Offline




« Odpověď #38 kdy: 18.01.2006, 07:19 »

Kutil domácí - člověk, který umí úplně vše a používání odborníků není Nutné ani potřebné, protože ON sám je dokonalost sama a nikdo nemá ze zákona právo posuzovat a kritizovat jeho provedené práce, úkony, názory, postupy a jiná zvěstva provedená tímto HOMOKUTHILUSS HOMUS

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Mužík
*
Offline Offline



« Odpověď #39 kdy: 26.01.2006, 11:07 »

Vážený pane Beláň, po přečetení této diskuze mi opravdu nezbývá nic jiného než reagovat...Výr az, který jste použil "morálně zastaralá" pro platnou normu mi připadá trochu přehnaný a hlavně zavádějící, protože si myslím, že norma je buď PLATNÁ a nebo NEPLATNÁ a navíc zapojení zásuvek se neobjevuje pouze v citované ČSN 332180 panem Sdelmajerem, ale i v normě ČSN 33 2130 čl. 2.3.3 cit.: Zásuvky musí mít ochranný kolík připojený na ochraný vodič. Jednofázové zásuvky se přiúpojují tak,aby ochranny kolík byl nahoře a střední (nebo nulovací) vodič byl připojen na pravou dutinku při pohledu zepředu - viz. též. ČSN 33 2180!! Mám k ní všechny plarné změny a zrušení tohoto článku v nich není.
Hlavně je podle mě hloupost říkat, že je nějaká norma morálně zastaralá pokud je platná!! Copak nepoužíváte ČSN 34 1390 pro hromosvody, která je ještě starší (z roku 1969) ?.
Petr Mužík

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2A,E2B - Jihomoravský kraj - Břeclavsko
tel.: +420605/473004
email: petr.muzik@atlas.cz
Jiří Fuksa
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #40 kdy: 26.01.2006, 22:34 »

To: pan Mužík
Máte pravdu, že norma je buď platná nebo neplatná, ale nevím, proč se pozastavujete nad výrazem morálně zastaralá. Předpokládám, že jste pár norem přečetl a jistě jste si všiml, že někdy dochází k "prolínání" ustanovení ze starší a novější normy, což někdy vede až k protichůdným výsledkům. Také jsou ve starších normách uvažovány technologie a materiály, které jsou dnes překonány.
Ano, respektujme staré platné normy, ale s i s tím vědomím, že mohou být morálně zastaralé.
Nikdo mě již dneska nedonutí, abych instalaci dělal plášťovýma trubkama, přestože to ještě umím a mám na ně normu.
P.s. : Používám ještě starší normy, než jste uvedl v příkladu, např. ČSN 340350 pro šňůrová vedeni, která je z roku 1965.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Georgis Fasulis
*
Offline Offline



Nepij, nekuř, cvič a zakrátko budeš zase chlapík.


« Odpověď #41 kdy: 27.01.2006, 11:10 »

Morálně zastaralá norma je naprosto relevantní výraz a není nutno se nad ním nijak pozastavovat nebo dokonce pohoršovat. Naopak, přesně vystihuje stav některých dosud platných norem, které byly tvořeny v době, jíž byly poplatny a kterou zohledňovaly. To, že jsou dodnes některé takové normy platné, je z důvodu časové náročnosti zavádění nových norem zohledňující naší dobu.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

G.F
Jaroslav Kořínek
RT - E1 / A+B
*
Offline Offline




« Odpověď #42 kdy: 28.01.2006, 14:39 »

Je mnoho morálně zastaralých norem, zákonů, vyhlášek. Pokud platí, nelze o nich hovořit zda jsou relevetní či nikoly. Prostě smiřme s tím, že PLATÍ!!  Nebe nemám pravdu i s těmi, kteří zde píší o platnosti uvedeného znění norem?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ľudovít Horváth
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #43 kdy: 29.01.2006, 09:44 »

To: Beláň

Chcel by som skromne upozorniť, že zrejme československý .
teraz k umiestneniu fáze: ak niekomu robí technický problém, nech hľadá chybu inde, nie v tom či je fáza vľavo, alebo vpravo.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Roman A. Masaryk
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #44 kdy: 01.04.2006, 01:38 »

Zastaralost a platnost normy jsou dvě různé věci. To ovšem není důvodem mé reakce. Některá zařízení výpočetní techniky, zejména starší, velice ráda při obrácení fáze hoří. Byl jsem několikrát svědkem poškození tohoto typu spotřebičů - např. Compaq Presario odešel při zapojení do zásuvky s obrácenou fází, tiskárna Epson LX400 měla nikoli bezpečné napětí na kostře, a zapojení tiskárny HP LaserJet II do zásuvky s obrácenou fází způsobilo po připojení Centronics kabelu k počítači poškození elektroniky obou.
Z hlediska bezpečnosti osob proto nemusí být opodstatnění fáze vlevo, z hlediska bezpečnosti zařízení jen připomínám, že některá zařízení (a nejen česká) takové zapojení předpokládají.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #45 kdy: 01.04.2006, 19:16 »

Proč se stále hledá závada v chybném zapojení zásuvky, když závada je u výrobce.
Nechápu, jak může výrobce předpokládat, a nebo dokonce zakládat bezpečnost svého výrobku, na požadavku, že fáze musí být vlevo. Takový výrobek by se nemohl vyvážet do zemí, kde se používají zásuvky Schuko (DIN).

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Stran: 1 2 [3] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.05 sekund, 23 dotazů.