Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Opravy a servis, údržba, rekonstrukce
| | |-+  Co si počít se špatným centrální odsáváním v paneláku?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Co si počít se špatným centrální odsáváním v paneláku?  (Přečteno 66891 krát)
aknalb
« kdy: 17.10.2008, 18:14 »

Bydlím ve 3.podlaží paneláku s centrálním odsáváním. 12 let bylo odsávání v pořádku, nikdy nebyly cítit žádné pachy od jiných obyvatel. V posledních dvou letech občas nějaké pachy se objevovaly a letos už je to kritické. Přijdu v poledne domů a byt (malý byt 2+kk) je plný pachu ze smažené cibulky, nebo vařené polévky a pod.  Požadovala jsem kontrolu centrálního odsávání SBD, ti žádnou závadu nezjistili, jen mě chybí v odsávání zpětné klapky. Ovšem 12 let to nevadilo a najednou ano.
Nejhorší to je v poslední době, kdy v posledním patře přestavěli bytové jádro a udělali vývody odsávání jinak jak byly původně.
Někdy se stane i v noci, sedím, u televize a najednou pach vařených brambor, nebo ohřívaného jídla.
Čím to může být?
Prosím vás poraďte co s tím? Jsem zoufalá, SBD nic neudělá, protože se to právě jich netýká.
Můj laický názor je ten, že konstrukce tohoto byla vyprojektována a měla zůstat zachována,  přestavbami se celý systém naruší a pak toto vzniká.
Moc prosím někoho kdo tomuto rozumí, odpovězte mi a poraďte Smutek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lubomír Jindra
Revizní technik E2B
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #1 kdy: 17.10.2008, 18:40 »

Tipuju že se Vaši sousedi vykašlali na centrální odsávání a při rekonstrukci pořídili digestoř s vlastním motorem.
Existují digestoře i s opravdu velkým výkonem a vzduch tak nestíhá odcházet odvětráním na střeše a tlačí se i do ostatních bytů.
Za prvé potřebujete zpětnou klapku ale ani to vás zápachu úplně nezbaví, protože kolem klapky je škvíra.
Při troše šikovnosti se dá klapka namazat jarem a obvod objet silikonem z tuby.
Po zatuhnutí drží silikon pevně na stěnách ale od klapky se dá s citem odlepit, čímž vznikne dokonale přilnavé a trvanlivé těsnění s účinností 99,99%.
Pro ještě lepší účinnost lze na klapku z druhé strany přilepit malinké závaží, aby klapka pěkně zaklapávala, ale to si budete muset také pořídit výkonnou digestoř a přejít tak ze strany trpitelů na stranu smraďochů  angel
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.i-revize.cz
jindra@i-revize.cz
pugner
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 18.10.2008, 13:55 »

Panelákové jádro má 3 výstupní otvory pro osávání.Umístě ní zpětné klapky by muselo být ve všech.Doporuči l bych,aby systém odsávání byl prověřen ne SBD,názor na jejich činnost zde nebudu ventilovat,ale stavebním úřadem.
Všeobecně platí: rekonstrukce bytového jádra podléhá stavebnímu povolení a následné kolaudaci ! podivej
Vaši sousedé zřejmě provedli zásah do VZT jednotky a tím narušili celý systém.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Žák
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 18.10.2008, 19:40 »

1. Dle vlastní zkušenosti je většina panelákových cen. odsávání nefunkční.
2. Ještě jsem se nesetkal se zákazníkem, který chce namontovat pasivní digestoř bez vlastního motoru.
3. Vím o několika případech kdy sousedi vědí nejenom o tom co  večeříte, ale i jaké máte trávení.  zle Hněv
4. Neznám případ kdy by SBD řešilo odvětrání při povolení přestavby. (I přez upozornění na zmíněný problém).
5. Dobře to řeší umístění ventilační turbíny na střechu (konec odvětrání),  která napomáhá k odtahu. Nutno vyřešit s SBD (investice).
6. Montáž digestoře se zpětnou klapkou jak napsal Lubomír Jindra
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #4 kdy: 18.10.2008, 23:58 »

Viz předchozí příspěvky a dále: domáhejte se nápravy na majiteli objektu, možné řešení mimo již uvedená je instalce odvětrávací "turbíny" na střechu domu, která pracuje na principu větrníku a neustále zajiš´tuje "tah" v odsávacím potrubí. Hledejte zde v diskusích pomocí tlačítka "vyhledávání" ... třeba zde: http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,6967.0.html
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

ALCR
« Odpověď #5 kdy: 19.10.2008, 12:14 »

     Asi jediná možnost je stávající elektrické centrální odvětrávání kompletně zrušit a nahradit ho ventilačními turbínami a v bytech by si každý osadil vlastní ventilátory a digestoře se zpětnými klapkami.

     Ono je centrální odsávání beztak většinou ve špatném stavu a nefunguje a když funguje tak ty nastavené časy od 1-10min. jsou stejně k ničemu, když potřebujete aby běžela ventilace po celou dobu vaření a pod. přičtěte k tomu že se v ovládání odsávaní v bytech hrabou amatéři a systém ať již úmyslně nebo neschopností vyřazují z provozu, občas se najde případ kdy ze společného ovládání kradou elektřinu, další fakt je, že rozvody centrálního odsávání bývají po 30 a více letech již ve špatném stavu a vzhledem k tomu, že se podstatná část sytému ovládání nachází v soukromých bytech tak se v drtivé většině objektů neprovádí revize a údržby, můj názor je, že z hlediska bezpečnosti a funkčnosti je lepší instalovat ventilační turbíny a řekl bych i podstatně levnější než udržovat a rekonstruovat stávající systémy.
Od 4 pater výše by měla fungovat obyč. turbína a pro nižší objekty, nebo objekty kde není dostatečný přirozený tah větrací šachty se použije hybridní turbína.

http://www.ventilacniturbina.cz/
http://www.hybridniventilator.cz/
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zbyněk Hála
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 05.12.2008, 16:06 »

Ono to centrální odsávání není zase tak špatné. Chce to jen správná časová relé (s cohcranou proti zablokování sirkou) a dobrý návrh rozvaděče, pak zamezíte i černým odběrům z ovládací fáze. Samozřejmě, pokud si někdo instaluje vlastní digestoř a ventilátorem, je to výrazná změna tlakových poměrů a nefunkční zpětné klapky se projeví... Nemůže nahradit větrání okny a proto je tam časový limit.

Máte někdo nějaké pozitivní zkušenosti s větrnými turbínami ? Opravdu je přínosem trvalý odtah vzduchu ? I v zimě a mrazu ? Budu rád za Vaše názory.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miloslav Dunda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 17.01.2009, 23:49 »

Nechte si od nějakého elektrikáře zkontrolovat zda je centrální odsávání funkční. Většinou funkční není protože je vypojeno nebo jsou povolené pojistky v posledním poschodí. To dělají obyvatelé horního posledního patra, aby jim motor nehučel na střeše. U některých domů se totiž hluk centrálního ventilátroru přenášel do bytu. Ale může vše být po těch letech provozu úplně jinak.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Ferst
*
Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 16.07.2017, 10:24 »

Centrální odsávání je snad součástí společných prostor domu, měla by na něm tedy být prováděná pravidelná revize, jako na výtahu, schodišťovém, sklepním a chodbovém rozvodu a dalších společných prostorech. Pochybuji, že je tento rozvod z toho vyjmutý jen proto, že celý prochází všemi byty.
Při hledání závady v ovládání ventilátorů zůstává nejčastější bolestí, jak organizačně zajistit, aby v bytech ve stoupačce byli všichni přítomní, když se to bude dělat, a že budou slyšet na nezměněnou povinnost přístupu ke společným částem zařízení domu. Některým vlastníkům jednotek se dost špatně vysvětluje, že tato povinnost platí stále, ostatně bytová družstva to ve smlouvách o převodu bytu do osobního vlastnictví mají mít uvedené.
Bez umožnění přístupu se toho moc nadělat nedá.

Vím pouze o dvou majitelích bytů, kteří při spuštění digestoře s vlastním ventilátorem také nezapomínají zapnout centrální odsávání a čas od času to zopakovat.
Vyřešit totiž univerzálně spřažení ventilátoru v aktivní digestoři s časovým spínačem střešního ventilátoru jednoduše nejde, i když se nabízí použití relé, třeba i časového (jde přece jen o dva různé obvody samostatně měřené): mnohde je ještě pneumatické SAčko, zatímco jinde jsou elektronické různých generací, a každý se k ovládání tváří jinak.

Jestli někdo máte nějakou užitečnější zkušenost, pak bych ji samozřejmě také uvítal.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #9 kdy: 16.07.2017, 13:44 »

Přestože se jedná o 8 let stará problém, takže byl nejspíš vyřešen, odpovím.

Ještě jsem se nesetkal s funkčním centrálním odsáváním. Vždy je odpojeno a nepoužívá se právě z důvodu, který trápil tazatele.

Při opravách stoupacího vedení se pak snažíme zbytek instalace (ovládání do bytů) rušit, aby nebyla část pod napětím i při vypnutí jističe před elektroměrem.

Už jsem se setkal i s filutou, který si z vypínače (z fáze pro doutnavku) vyvedl zásuvku a sosal tak ze společných prostorů zadara.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #10 kdy: 16.07.2017, 14:34 »

Já to viděl funkční asi dvakrát, z toho v jednom případě mi bylo řečeno, že mají ve stanovách striktně zakázáno do systému montovat digestoř s ventilátorem. Což se dá pochopit, protože při vypnutém odtahu logicky jdou páry do ostatních bytů.
Dnes je asi mnoho centrálních odtahů nahrazeno takovou tou větrnou turbínou, jejíž název neznám ☺️.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #11 kdy: 16.07.2017, 17:13 »

Dnes je asi mnoho centrálních odtahů nahrazeno takovou tou větrnou turbínou, jejíž název neznám ☺️.

Že by Lomanco ?  Mrknutí
Na našem domě jsme zrušili ty hlučné ventilátory před více jak 10 lety a nechali je nahradit právě turbínkami Lomanco. A nevím o tom, že by s tím měl kdokoli problém.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #12 kdy: 16.07.2017, 18:49 »

Kamile, věděl jsem, že ty to budeš vědět.  Smích
Tak Lomanco.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
Ludvík Kubík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 16.07.2017, 19:56 »

Kdysi jsem pracoval ve výboru společenství vlastníků bytových jednotek a instalaci turbínek Lomanco jsem pro panelový dům doporučil. Dnes už bych takovou blbost neudělal. Zrovna se dívám z okna a nepohne se lístek na stromě, takže odsávání nefunguje!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #14 kdy: 16.07.2017, 20:33 »

Kdysi jsem pracoval ve výboru společenství vlastníků bytových jednotek a instalaci turbínek Lomanco jsem pro panelový dům doporučil. Dnes už bych takovou blbost neudělal. Zrovna se dívám z okna a nepohne se lístek na stromě, takže odsávání nefunguje!

Nevím, jak Lomanco, ale turbínky, které jsem navrhoval měly motor, který se zapínal v okamžiku, kdy nefoukal vítr. Asi jinej oddíl, nebo co...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #15 kdy: 17.07.2017, 01:11 »

Kdysi jsem pracoval ve výboru společenství vlastníků bytových jednotek a instalaci turbínek Lomanco jsem pro panelový dům doporučil. Dnes už bych takovou blbost neudělal. Zrovna se dívám z okna a nepohne se lístek na stromě, takže odsávání nefunguje!
Tak to "soudruzi z NDR" mají někde chybu. Turbínky typu Lomanco se samozřejmě otáčejí při větru, ale i na principu tahu (teplý vzduch nahoru..).

Nevím, jak Lomanco, ale turbínky, které jsem navrhoval měly motor, který se zapínal v okamžiku, kdy nefoukal vítr. Asi jinej oddíl, nebo co...
I tohle samozřejmě Lomanca taky umí. Dokonce může být motor napájen z baterie, která se dobíjí solárním panelem.

PS : Aby bylo jasno, nejsem nijak zainteresován na obchodních výsledcích firmy Lomanco.
Jen je mám na domě a funguje to ...  tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Ludvík Kubík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 17.07.2017, 07:40 »

Tak to "soudruzi z NDR" mají někde chybu. Turbínky typu Lomanco se samozřejmě otáčejí při větru, ale i na principu tahu (teplý vzduch nahoru..).
Přesně na to jsem tenkrát naletěl, že se točí většinu dní v roce. Pokud se turbínka točí díky stoupajícímu teplému vzduchu, pak funguje spíše jako brzda.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 17.07.2017, 08:13 »

Dost výživná je diskuze na téma Lomanco zde:
http://www.tzb-info.cz/t.py?a=2&t=11&i=1&sin=p&cx=011037244612083358893%3Azm1cq5x-qzu&cof=FORID%3A11&ie=iso-8859-2&q=lomanco&tzb-search=lomanco&x=56&y=14
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Je správné připojit ventilátor na světelný okruh?
 Jak mám připojit ventilátor do koupelny?
 Jak zapojit v koupelně časovač pro ventilátor?
 Jak zapojit odtahovy ventilator?
 Jak zapojit časový spínač CS3-1B?
 Jak zpozdit ventilátor na WC, ale aby se při krátkém svícení nerozběhl?
 Neutrpí ventilátor menší redukcí k odtahovému potrubí?
 Jak zapojit ventilátor, když má 3 svorky a mám ve zdi jen dva vodiče?
 Jak připojit v bytě spínač centrálního odsávání do svorkovnice ve stoupačce?
 Jak zapojit tlačítko se signalizační doutnavkou na centrální čas.sp. odsávání?
 Může být zapojen ventilator na světlo v koupelně?
 Kde může být v koupelně umístěn ventilátor?
 Jakou vidlici a zásuvku L1,L2,N použít pro dvourychlostní ventilátor?
 Jaké je zapojení ventilátoru v jádře panelového domu?
 Jak sepnout centrálního odsávání při zapnutí ventilátoru přes vypínač?
 Jak zapojit domovní ventilátor, který má 3 vodiče?
 Lze ventilátor na WC, kt má zpožděn start a doběh zapojit i s okamžitým startem?
 Jak zapojit ohřívač vzduchu s termostatem?
 Jak zapojit ohřívač vzduchu s regulátorem?
 Lze zapojit digestoř přes prodlužovací kabel?
 Lze u spínače centrálního ventilátoru v bytovce vyřadit doutnavku?
 Jak zapojit odsávací ventilátor v koupelně?
 Jakou použít náhradu za starý koupelnový ventilátor z 50.let?
 Jak zapojit nový spínač centrálního odsávání v paneláku?
 Jaký zvolit vhodný ventilátor do koupelny?
 Lze připojit kabely z digestoře pouze čokoládou jako u lustrů?
 Jak se přepojím ventilátor ze světelného obvodu na samostatný?
 Jak zapojit koncový sňůrový spínač k ventilátoru na WC?
 Bude fungovat v "autě" klimatizace na 230V pokud budu mít převodník?
 Jak připojit ventilátor na černý a zelený vodič?
 Proč se při zapínání a vypínání světelného obvodu sepne ventilátor?
 Jak zapojit ventilátor s časovačem a kolébkovým spínačem?
 Jak zapojit ventilátor s časovaným doběhem na CYKY 3C?
 Ako znížiť otáčky digestora?
 Jak se ovládá digestoř s funkční centrální ventilační jednotkou na střeše?
 Jak zapojit ventilátor pomocí relé CS1-1?
 ???? Nesmyslná otázka: Zapojení 12V ventilátoru v koupelně?
 Kde v Praze sehnat starý vypínač na digestoř z 80. let - viz foto?
 Jak zapojit ventilator WERNIG EBB 175 S?
 Jaký ventilátor na odsávací potrubí pro RD?
 Jak odstranit nefunkční zpožďování odsávání na WC a v koupelně?
 Jak zapojit starý ventilátor Křižík - Dukla Prešov NV 12-20?
 Jak zapojit na světelný obvod ventilátor tak aby nevyhazoval proudový chránič?
 Jak zapojit dvouotáčkový ventilátor, aby nízké otáčky běžely pořád?
 Jak ovládat koupelnový ventilátor s doběhem a automatickou žaluzií?
 Proč se netočí ventilátor v digestoři, když má v sérii zapojenu spínací část relé?
 Za jakých podmínek je možné zapojení ventilátoru nad sprchou?
 Jak snížit otáčky ventilátoru?
 Lze projit vlastní ventilátor digestoře s centrálním odsáváním?
 Jak zapojit digestoř, aby se automaticky spustila součastně s indukční deskou?
 Jak resit dalkove/smart ovladani potrubniho ventilatoru digestore?
 Je možné aby velký vítr vybavil jistič klimatizace?
 Čím zpozdit spuštění ventilátoru a zároveň vypnout po daném čase?
 Jak zapojit koupelnový ventilátor s ext. čidlem vlhkosti a přepínačem otáček?
 Existuje řešení pro současné spuštění odsávače par a centrálního odsávání?
 Čím automaticky přepínat spotřebiče na 12V?
 Lze zapojit ventilátor s dobehom i bez dobehu?
 Čím zajistit pravidelné spínání malého ventilátoru?
 Jaký mám pořídit ventilátor do potrubí na odvětrávání špižírny?
 Jak zprovoznit ventilátor Dalap 100 BFZW 12 aby se spouštěl při vlhém prostředí?
 Jak zapojit dvourychlostní ventilátor?
 Proč se rozsvítí žárovka, když se spustí ventilátor?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.059 sekund, 22 dotazů.