Musí se ke světlům používat 3*1,5 nebo stačí 2*1,5?
Jakub Pospíšil:
Nebo dotyk do prázdné objímky, rozbití svítidla kovovou násadou drženou v ruce, rozbití krytky vypínače a dotyk živých částí, ...
To by ale znamenalo přeznačení (ony ty ploché Al vodiče jsou stejně jen rozřízlé napodél, vnější izolace je srostlá s vnitřní barevnou, všechny žíly jsou tedy černé), doplnění nápisu do rozvaděče "Na světelném okruhu XY je možno použít pouze svítidel třídy II " a přehození okruhu za chránič 30 mA nebo nový jističochránič .
Osobně si myslím, že bezpečnější je to s chráničem - je v tom i koupelna, nad umyvadlem, WC světlo, viz případy, co RCD zachrání. Na rozdíl od TN-C, tam to prostě uživatele přizabije, ovšem v souladu s tehdejšími predpisy ze 70.tek...
Nevím, jak by proběhla revize u bytu, kde jsou ke všem svitidlům třidy 2 přivedeny pouze L a N za chráničem. Budoucí osazení svítidla tř. 1. samozvaným laikem je čistě jeho zodpovědnost, ne?
Co na to RT?
Osobně považuji TN-C v hliníku (bytové malé průřezy a nepružné svorky) za největší peklo stran uživatelské bezpečnosti, nemělo to nikdy spatřit světlo světa (zle). Lepší už je TN-S v hliníku, kde je funkční i ten chránič, pokud ho tam někdo přibastlil. Ale to už nezměním "Vždyť ono to doteď bez problémů fungovalo", známe to :-)
Pavel Horský:
Citace: Jakub Pospíšil 09.01.2025, 01:34
nebudu nikoho přesvědčovat a jdu od toho.
Ano, to je to nejlepší co můžete udělat. O0
Dál bych to raději nekomentoval.
Myslím, že jste napsal všechny důvody, proč zákazníkovi zamávat a otočit se k němu zády s doporučením kompletní rekonstrukce elektroinstala ce.
Milan Hudec:
Přitom by stačilo L a PEN v rozvaděči prohnat vnitřkem cívek, vyhodnotit a L odpínat.
Takový v podstatě chránič.
Radim Strycharski:
Citace: Milan Hudec 09.01.2025, 18:31
Přitom by stačilo L a PEN v rozvaděči prohnat vnitřkem cívek, vyhodnotit a L odpínat.
Takový v podstatě chránič.
Tak technický pohled bychom měli. A jak se vypořádat s tím administrativn ím? Především známe jen jeden druh vodiče PEN. Tady bychom museli zavést nový, modifikovaný PEN se zákazem jeho uzemnění od místa připojení s "tradičním PEN" včetně všech neživých a cizích vodivých částí, které by byly na něj napojeny. Taktéž vodiče doplňujícího pospojování těchto částí by musely být izolované od země a od jiných částí s potenciálem "tradičního PEN". Dále bychom museli stanovit, že tento vodič stejně jako "tradiční PEN" se nepovažuje za živý, abychom obhájili jeho nevypínání chráničem. Taky by se musela stanovit nová "modifikovaná síť TN-C", ve které by bylo dovoleno použití chrániče a to právě za předpokladu izolace modifikovaného PEN stejně jako N. Musela by tedy vzniknout speciální dokumentace pro tuto speciální instalaci, nejlépe tedy formou MPBP, kterou někdo bude spravovat. Takže ano, někde by to asi zřídit šlo, určitě ale ne v podmínkách bytové a občanské výstavby.
Miroslav Zuna:
V bytě mám bodovky a LED-pásky v obvodu SELV 12VDC napojené kabely 2×1,5mm2 . K čemu tam potřebuji 3.vodič ,když žádná bodovka ani LEDpásek pro něj nemá svorku? K čemu je tam potřeba proudový chránič,když všechny fungují pouze na střídavý proud (AC) ? V dotazu není poznat zda se jedná o světla v budově nebo ve vozidle ani jaká je napěťová soustava.
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana
[*] Předchozí strana