Jak daleko dosvítí výbojka s hodnotou 459 cd?
SMILEK:
K přesnému řešení je nedostatek údajů. Ale obecně tuším platí, že:
pokud má svítidlo svítivost 459cd, pak pokud s ním osvětlíte plochu 1m2, bude zde intenzita osvětlení 459luxů. Pokud to světlo bude v nějaké výšce a osvětlí plochu např. 4x4m (tedy 16m2), pak bude intenzita osvětlení na této ploše 459 / 16 = cca 29luxů. Nezáleží ani tak na výšce svítidla, ale na ploše, která je osvětlena. Jsou tam ještě další detaily, ale ty zde asi nevyřešíme.
Šipeky Michal:
Vela zalezi od toho, ze co chcete v noci na tej brane vidiet (detaily prostredia a podobne). Ak budete mat daku lepsiu kameru (pripadne aj s IR prisvietenim), tak to co pisete v staci (400 W). Tazko sa definuje ako je "dobre" a co je pre koho dobre... Zaklad je zistit, ze aky bude svetelny zdroj. Ak daka HID vybojka, tak to je aj dost.
Netrufam si posudit, ze co (ne)uvidite ale na bezny prehlad, ci vidim alebo nevidim obrys postavy alebo auta to staci.
Ak mate moznost urobte skusku - poproste dodavatela. Pozicajte si take alebo podobne svietidlo od niekoho kto ho ma (daky kutil, zahradkar,...). Dnes je 250-500 W svietidlo celkom bezna vec a predava sa za par stovak po Baumaxoch. Aspon orientacne budete vediet na com ste.
Pisem z vlastnej skusenosti osvetlenia dvora beznou halogenovou ziarovkou ala Baumax...
anonymní_anonym:
Citace: Alfons005 09.09.2008, 16:28
.
Ve firmě řešíme osvětlení hl. brány v nočních hodinách.Dodav atel nabízí reflektor firmy " Kanlux" 250 nebo 400W ( jakási výbojka). Na konci hlavního kuželu světla je uvedena hodnota 459 cd. Vůbec nemáme ponětí , jak daleko to může dosvítit.Svíti dlo by mělo být ve výšce cca 12 m nad zemí. Dokázel by někdo poradit? (poklona)
Světelný zdroj, který má v daném směru svítivost 459 cd, osvětluje kolmou plochu vzdálenou 12 m intenzitou 3,2 lx.
Pro představu - to je asi tolik světla, jako dává slunce při jasné obloze po západu, 6° pod horizontem (tzv. občanský soumrak, v ČR je to v létě cca 30 minut, v zimě cca 50 minut po západu slunce).
Je ale třeba počítat, že takovéto osvětlení bude ve středu osvětlené plochy, a ke krajům bude klesat. Nejspíš vám to bude stačit, ale zkouška na místě, příp. podrobnější údaje o vyzařovacím diagramu by to pomohly posoudit lépe - samozřejmě ve vazbě na to, jakou intenzitu osvětlení na jaké ploše vlastně potřebujete.
P.S. svítivost 1 cd skutečně odpovídá cca 1 svíčce ;)
Eva Trunečková:
Proč osvětlujete příjezdovou bránu z výšky 12m?? A ke svítidlům Kanlux jen jedna poznámka: větší čínský kšunt už není.
SMILEK:
to Ano nymni_anonym: +1 bod. Už jsem to našel (J=E.r2, pro kolmé osvětlení). Tedy pro 12m je to skutečně cca 3lx bez ohledu na plochu. :-[. (To je tak, když se člověk nepodívá a plete si pojmy s dojmy :( . Díky za opravu.)
Pro info i ta definice: nejprve opravdu jako svítivost jedné svíčky, pak byla Kandela kolmá svítivost 1/60 cm2 povrchu černého tělesa při teplotě tuhnoucí platiny (1773 °C) za normálního tlaku. Dnes je to svítivost světelného zdroje, který v daném směru vyzařuje monochromatick é záření o frekvenci 540x1012Hz a jehož zářivost v tomto směru činí 1/683 wattů na jeden steradián.Toli k kniha.
Jinak ty 3luxy jsou tak tak na hranici osvětlení pro levnější kamerové systémy (pokud zvažujete kamery).
PS: Těch 459 svíček, které musejí denně zapalovat někde na sloupu či zdi ve výšce 12m ;D , teda tam bych nechtěl dělat lampáře ... :)
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana
[*] Předchozí strana