Jak daleko dosvítí výbojka s hodnotou 459 cd?
anonymní_anonym:
Citace: Pavel Smílek 09.09.2008, 23:24
PS: Těch 459 svíček, které musejí denně zapalovat někde na sloupu či zdi ve výšce 12m ;D , teda tam bych nechtěl dělat lampáře ... :)
A víte, že mně by se to líbilo? Jako dítě jsem s oblibou chodil za lampářem, když v ulici rozsvěcel plynové lampy - to byla poezie!
Akorát by nesmělo moc foukat, to je pak k nas.... :D
Petr Doležal:
To Alfons:
Protože uvádíte dva různé zdroje (250 a 400 W) a zmiňujete jen jeden údaj 459 cd, měl byste sdělit výpočtářům, zda se náhodou nejedná o diagram svítivosti svítidla platný pro zdroj 1000 lm. Pak by totiž byly výpočty zmatečné, protože nerespektují světelný tok zdroje.
Jen pro ilustraci, klasická žárovka E27, 230V, 75W má asi 950 lm
Jirka Š. Svejkovský:
mohu vás ubezpečit, že vaše svítidlo dosvítí velmi daleko. ;D
Z vašeho popisu typuji, že chcete osvětlit příjezdovou komunikaci k bráně. Zde platí ČSN EN 132 01 Osvětlení pozemních komunikací. V souboru částí 2-4 najdete návod, jak určit potřebnou hodnotu osvětlení komunikace (v luxech), jak vypočítat potřebný počet zdrojů a jak výsledek měřit.
Je to práce pro osvětlovacího technika, pomoct vám může software, který některé firmy ke svým svítidlům dodávají.
Michal Souček:
, zkusil bych vám pomoci tímto názorem: Dodavatel vám pravděpodobně navrhnul vanový reflektor pro lineární halogenovou zářivku do 500 W. Z uvedeného příkonu soudím, že jde o typ pro patici R7s 118 mm (vyrábí se také 78 mm pro příkony do 150 W a další/delší). Jistě víte, že příkonem obecné žárovky ještě není nutně definována svítivost a už vůbec ne osvětlení v určité vzdálenosti a ve svítidlem definovaném prostorovém úhlu či na sférické ploše. I kdyby byl výrobce svítidla schopen pravdivě uvést osvětlení v definované vzdálenosti od svítidla, v prostoru bez dalších reflexních ploch, a tomu bych se divil zejména u svítidel z Baumaxu, apod., pak bych se na tyto informace stejně raději nespoléhal. Nemáte-li možnost provést jednoduchou praktickou zkoušku (a tu bych jinak pro firmu, s potřebou vyhovět nejen formálně normě, považoval za jedině správnou) moje praxe říká asi toto: Při pravděpodobně tomtéž svítidle umístěném na šedé, velmi členité, omítce domu ve výšce cca 4,5 m, se žárovkou 500 W, jsem schopen sbírat ovoce se stromů či stříhat nůžkami větve v okruhu cca 14 metrů od paty svítidla. Osa reflektoru míří cca 5 metrů od paty reflektoru (v téže vzdálenosti lze u nás na zahradě např. komfortně číst knihu), hranice kuželu je cca ve vzdálenosti 18 metrů od paty svítidla. Podle mého názoru je to pro soukromé potřeby postačující. Svítidla jsem dále používal hojně, když jsem ještě jako netrpělivý mladík stavěl po nocích a rozvěsil jsem si je na cca 4,5 vysoké klacky a zdil jsem, míchal maltu, myl nářadí, uklízel staveniště apod. Běda však té spotřebě el. energie. Moje závěry a doporučení:
1. Nevýhody těchto svítidel/žárovek za běžných okolností - velká spotřeba, velká tepelná disipace, velká teplota krycího skla, nutnost dodržet vzdálenosti od hořlavých materiálů, jakož i počítat s pavučinami, padajícím senem z půdy nebo schopností ptáků vystavět si na svítidle hnízdo, nutnost stabilního upevnění, neboť tyto rozpálené žárovky mimořádně těžko snášejí vibrace, otřesy a manipulaci při provozu, možná i příliš velký prostorový úhel vyzařování pro Vaši 12 m výšku upevnění, opalování prachu na krycím skle a časem i na žárovce = černání, velká variabilita v životnostech těchto žárovek, oslnění osob, mají-li svítidla v zorném poli (to u vašich 12 m asi platit nebude), vliv na životnost kontaktů běžného vypínače (odpor vlákna žárovky za studena), ovlivňování životnosti přepětími, poněkud krkolomná manipulace při výměně žárovky (šroubovák na rámeček krycího skla, nesahat na horkou žárovku, nesahat holými prsty na novou žárovku)
2. Výhody těchto žárovek/svítidel: Příznivá cena svítidel, rozumná účinnost žárovek, příjemné barevné podání, samozřejmě tepelná setrvačnost a tím vhodnost do dílen s točivými stroji (nakonec i pro tu kameru), pro některé účely optimální prostorový úhel vyzařování, regulovatelnos t v širokém rozsahu, prodloužení životnosti při mírném podpětí
3. Doporučení: Je-li to možné, umístěte 2 svítidla (rezerva při výpadku jednoho z nich, eliminace stínů) a to se žárovkami 300 W (podle mých zkušeností mají větší životnost). Bude-li nutné např. na vzdálenost 20 m ještě okem rozpoznat SPZ vjíždějícího vozidla, jsem si téměř jist, že to bude i bez dlouhé adaptace možné. Bude-li však v přímce k vozidlu ještě okno s odlesky interiéru, mlha jako z Rákosníčka, apod., pak bez experimentu, jen na základě papírových údajů či zdejších mých vyjádření, bych nedoporučoval věc řešit.
Bude-li světlo v provozu jen intervalově, pak bych já osobně použil tyto lineární halogenové zdroje. Má-li svítit celou noc, pak bych podle požadovaného osvětlení použil buď nízkotlaké výbojky, t.j. zářivky (v patici DZ či běžné žárovkové), pro něž se tatáž nebo podobná vanová svítidla vyrábějí rovněž (např. pro 4 x DZ 13 W) či je v nouzi lze na ně i upravit, nebo vysokotlaké, a to buď Hg výbojka v běžné žárovkové patici (snad 150 či 200 W) nebo Na a další výbojky, dle Vašich lépe vědomých potřeb (tisíc Wattů a více).
(Pozn.: Údaj, že na konci kužele je svítivost taková a maková, je zavádějící, ne-li nesprávný, ne-li .... Prostě svítivost zdroje je taková, jaká je, a teprve konstrukční řešení svítidla, okolní předměty a prostředí, v němž se světlo bude šířit (absorpce) způsobí v určité vzdálenosti takové a takové osvětlení, s časem přiměřeně klesající. Pokud toto vše zahrnuje technická specifikace výrobce svítidla, pro vás jen dobře.
Vše prosím brát za čistě subjektivní názory. S pozdravem Michal Souček
Navigace
[0] Index zpráv
[*] Předchozí strana