Jsou nutné podle STN 33 2000-4-41 pro všechny zásuvky proudové chrániče?

<< < (3/3)

EPRDavid:
Takže už je skoro nejlepší dávat celej byt za nebo pokoj za proudový chránič - mít místo hlavní vypínače chránič.

Ještě poznámka, kdo určí kde budou specifické zásuvky, když se byty různě mění a majitelé si pak stejně třeba za pár měsíců řeknou - tady e nám třeba PC nelíbí přesuneme ho jinam....nebo tady ta lednice moc hlučí...šup sní do chodby....to je trošku nelogické jak je tato norma definuje...... když byl proudový chránič třeba jen v koupelně nebo v kuchyni tak se to dalo pochopit, ale proč všechny zásuvky za chráničem, když některé znich třeba majitel ani nepoužije..... .

Nebo prostě vždy proškolit majitele a tím padem by tam chránič být nemusel - pochopil jsem to správně?

Předem  (poklona)  všem za odpovědi. :) Jsem zase o něco chytřejší. :)

Kamil Novák:
A myslíte, že v případě vypnutí RCD na zásuvkvém obvodu s PC nebo s chladnicí vznikne značná škoda ?  :o

To totiž v případě právních dokumentů není neurčitá číslovka, ale jedná se o jasně kvantifikovaný termín (nad 500 000,-).  (norm)

Chci tím jen naznačit, že si asi zbytečně lámete hlavu. Doporučuji v případě bytů osadit RCD všechny zásuvkové vývody a není co řešit.  ;)

Aleš Dobrovolný:
Kamil Novák:
určitou polemiku o výklad termínu "značná škoda" může vyvolat skutečnost, že normy nejsou závazné a tudíž nemají status právních dokumentů. Zřejmě bude vždy na zvážení projektanta, kdy je účelné zásuvkový okruh opatřit/neopatřit chráničem. Přičemž norma poměrně jasně říká, že pokud proto nejsou nějaké technicky doložitelné důvody, je nutné chránič osadit vždy. takto si to vykládám já.

Navíc v citované ukázce z STN (o které je zde řeč) není o značné škodě ani slovo.

Tím nechci říct, že jsem snad odpůrcem chráničů pro  zásuvkové okruhy se zásuvkami přístupnými laické obsluze.  :)

Jirka Š. Svejkovský:
Jak uvedl EPRDavid, nikdo není schopen říct, že bude lednice stále na svém místě po celou dobu užívání bytu. Z toho důvodu národní doplněk pro byty ztrácí smysl.
Jiná situace může být u kanceláří, tam se to dá jakštakš ošetřit (ne vždy).
Pokud mám pocit, že vypnutím PC vznikne "značná" škoda, pořídím si UPS. Co se týče opravdu velké škody (serverovna),  tam je napájení zajištěno redundantně, včetně UPS a motorgenerátor u.
Jsem pro, aby všechny zásuvky byly chráněny 2x - 3x FI (podle rozsahu elinstalace). Použití 1xFI jako centrálního na celou instalaci lze, ale je to, jakbychtořekl, nemoudré.

H:
Citace: EPRDavid  30.07.2008, 05:55

Takže už je skoro nejlepší dávat celej byt za nebo pokoj za proudový chránič - mít místo hlavní vypínače chránič.
my to takto máme doma taky, zřídili to už předchozí majitelé při rekonstrukci tuším v roce 2001. Za tu dobu s tímto uspořádáním nebyl jediný problém, že by chránič sám od sebe při běžném provozu vypadnul. A to na něm toho jede celkem dost, přes hifi, wifi, počítače + běžné spotřebiče domácnosti, vč. koupelny. A že by toto uspořádání bylo nemoudré? Proč? Funguje bez sebemenšího problému.

I když odjíždíme někam mimo byt na delší dobu, tak nemám obavy že by chránič nečekaně vybavil, protože - a teď ruku na srdce, kdo to opravdu děláte, když to výrobce většinou předepisuje - tak 2x až 3x do roka chránič shazuji testtlačítkem a před odjezdem poshazuji všechny jističe a nechám následně běžet jen chránič + lednici.

A při projektování dávám chrániče dle nové 4-41 víceméně "všude",  kam se laici dostanou, nejedná-li se o nějaký specifický spotřebič (servery, atd),  ctím i jinde zmiňované pravidlo max 6PC na jeden FI. Lidský život je přeci priorita číslo jedna.
Dle mě netřeba se chráničů bát.

Navigace

[0] Index zpráv

[*] Předchozí strana